אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס

הסתיים ללא החלטות הדיון שהתקיים היום (רביעי) בבג"ץ  בעתירה שהגישו הבית הגאה בבאר שבע והאגודה לזכויות האזרח - לאחר שהמשטרה החליטה לא לאפשר למצעד הגאווה לעבור באחד הצירים במרכזיים בעיר. במהלך הדיון הציע בית המשפט כי הצדדים יגיעו לפשרה אולם הצעה זו נדחתה, והשופטים צפויים לפרסם את החלטתם בנושא בהמשך.

 לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הפשרה שאותה הציע בין המשפט, נציגי המשטרה והקהילה הגאה בעיר התבקשו להגיע להסכמות לפיהן חלק מהמצעד יהיה ברחוב רגר וחלק ברחוב סמוך. הצעה זו הובאה לאחר שהשופטים נחשפו לחומרי המודעין המשטרתיים קבעו כי ישנם איומים לאלימות בין הצדדים.

העתירה הוגשה לאחר שבמשטרה נתנו תחילה אישור עקרוני לקיים את המצעד מחר בשדרות רגר, אך בהמשך חזרו בהם מהאישור. "לאחר מתן האישור החלו פרסומים רבים אודות קיום המצעד בציר זה, ופרסומים אלו הובילו לכך שהחלו להצטבר ידיעות מודיעיניות רבות ביחד לפגיעה בצועדים", אמרו במשטרה.

"ההחלטה כי לא ניתן לאשר את התהלוכה בתוואי המבוקר התקבלה בראש ובראשונה בשל הסיכון הממשי, ברמת הסתברות של ודאות קרובה, לפגיעה בחיי אדם", נכתב בתגובה לעתירה. "נשקלה גם העובדה שישנם מוסדות דת רבים באזור".

"המסר - הצעירים הגאים צריכים להסתתר"

בשיחה עם חדשות 2 Online טען עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח כי החלטת המשטרה לא נובעת משיקולים ענייניים. "תגובת המשטרה לעתירה היא שערורייתית, חבל שמפקד המחוז נכנע ללחצים פוליטיים ולדרישה לדחוק את קהילת הלהט"ב לשולי העיר", אמר.

"מפקד המחוז מגלגל את האחריות לבג"ץ כדי שיקבלו את ההחלטה עבורו", הוסיף. "אם כבר מדברים על פגיעה ברגשות, במשטרה צריכים לשקול את הפגיעה ברגשות של צעירים וצעירות מקהילת הלהט"ב ואת המסר הקשה שמעבירים להם, שהם צריכים להתבייש ולהסתיר את עצמם ברחובות צדדיים".

השופטים ביקשו מנציגי המשטרה ומנציגי הקהילה הגאה בעיר להגיע להסכמות ביניהם. ככל הנראה חלק מהמצעד כן יעבור בשדרות רגר כפי שביקשו בבית הגאה וחלק ממנו יעבור ברחוב סמוך. השופטים אף נחשפו לחומרי המודיעין של המשטרה וקבעו כי אכן ישנם "איומים לאלימות בין הצדדים".

אמש התייחס לסוגיה גם ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ'. "בבאר שבע חיות קהילות מגוונות שלכל אחת מהן הזכות הבלתי מעורערת לקיים את אורחות חייה באופן מלא ושוויוני", כתב בעמוד הפייסבוק שלו. "הקהילה הגאה מהווה חלק בלתי נפרד מהמרקם החברתי בבאר שבע ולכל אדם יש את הזכות לצעוד. אני קורא לכולנו לגלות הבנה, סובלנות, איפוק וכיבוד של האחר".