יממה אחרי הרשעת רעיית ראש הממשלה בעבירה פלילית של "ניצול מכוון ללא מרמה" בפרשת המעונות, פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (שני) לבית משפט השלום בעיר בקשה לתיקון טעות בגזר הדין בעניינה. לפי הודעת הפרקליטות, גזר הדין כלל קביעה שלא נכללה בעובדות כתב האישום המתוקן במסגרת הסדר הטיעון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בפרקליטות הבהירו כי בניגוד למה שצוין בגזר הדין, כתב האישום מייחס לשרה נתניהו את העבירה רק לגבי ארוחות פרטיות ולא בכל הקשור לאירוחים רשמיים או מדיניים. במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עמה, נתניהו תשיב למדינה 45 אלף שקלים - זאת מתוך סך של 175 אלף שקלים - סכום הארוחות שהוזמן למעון הרשמי.

לפי פירוט הבקשה, בעמוד 8 של גזר הדין בית המשפט התייחס לשיקולים לעונש, ובסעיף 2 נכתב: "הארוחות שנצרכו הוזמנו גם, ואולי בעיקר, לאורחיהם של ראש הממשלה ורעייתו. השפים הוזמנו לפי הניסוח של כתב האישום המתוקן, לבשל במקום לאורחיהם של ראש הממשלה ורעייתו. אין חולק כי מדובר במעון אירוח רשמי המארח אנשים רמי מעלה בארוחות ערב רשמיות, ואין כיום במרחק הזמן את היכולת להבחין בין הוצאות אלו לבין הוצאות פרטיות אם היו כאלה".

הודתה בעבירה פלילית. נתניהו (צילום: החדשות)
הודתה בעבירה פלילית. נתניהו | צילום: החדשות

בבקשת הפרקליטות נכתב: "כתב האישום המתוקן שהוגש בהסכמה מתייחס כל כולו להוצאות פרטיות, להבדיל מהוצאות שהוצאו במסגרת היות בית רה"מ מעון אירוח רשמי. מדובר בקביעה שאף אין לה בסיס עובדתי בראיה כלשהי שהובאה בפני בית המשפט במסגרת הטיעונים לעונש".

עוד נכתב: "אירוחים רשמיים או מדיניים כל אינם מצוינם בכתב האישום (לא המקורי ולא המתוקן) כחלק ממעשי העבירה. בית המשפט יתבקש למחוק את הסעיף כולו שנבע משגגה".

נשיא בית משפט השלום בירושלים הטיל, בנוסף לסכום שתחזיר לקופת המדינה, קנס על סך עשרת אלפים שקלים על שרה נתניהו במסגרת הרשעתה הפלילית בתיק המעונות. נתניהו, מצדה, ביקשה מהשופט לשלם את כלל הסכום ב-10 תשלומים, וזה נענה לבקשתה. נתניהו "ביצעה שימוש לא ראוי בדרך שלא ראויה בכספי ציבור", קבע בדיון נשיא בית משפט השלום בירושלים, השופט אביטל חן. נתניהו השיבה לשופט: "סבלתי מספיק".

פרקליטה של נתניהו: "זה ניצחון אדיר"

שעות אחרי הרשעתה, עורך הדין יוסי כהן, שייצג את רעיית ראש הממשלה, אמר בריאיון לתוכנית חיסכון עם גדעון אוקו כי מדובר ב"ניצחון אדיר של הצדק". "עמדנו מול כתב אישום בוטה, חריף מאוד שדיבר על עבירות קשות מאוד", נימק עו"ד כהן. "הכל נמחק. בוטל. היום כתב האישום שאנחנו עומדים מולו זו העבירה הפעוטה ביותר במדרג העבירות בחוק העונשין".

לדברי כהן, הודאתה של נתניהו עדיין לא מוכיחה שהיא אכן ביצעה את העבירות הפליליות שבגינן הורשעה במסגרת עסקת הטיעון. "מול כתב אישום חמור זו הייתה פשרה, שלקחנו אותה כעלות/תועלת. כשאתה בוחן עם עצמך 'כמה אני משלם אם אעמוד על הצדק, וכמה אשלם אם אודה בדבר הפעוט הזה?', אני חושב שעשינו דבר נכון", אמר כהן.

"העבירה הזו פעוטה", הדגיש עורך הדין. "זו לא עבירה, זו עבירונת. זה כתב אישום פעוט. אנחנו מאוד מרוצים מזה. גם נסיעה באור אדום זו עבירה, בוא ניקח את הדברים בפרופורציות". עוד הבהיר כהן: "לא הייתה רמייה. זה סעיף החוק היחיד בחוק העונשין שקובע ללא מרמה".