רעיית ראש הממשלה הורשעה בעבירה פלילית: שרה נתניהו הודתה הבוקר (ראשון) בעבירה של "ניצול מכוון ללא מרמה" בפרשת המעונות, במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עמה. נתניהו תשיב למדינה 45 אלף שקלים - זאת מתוך סך של 175 אלף שקלים - סכום הארוחות שהוזמן למעון הרשמי. "ביצעה שימוש לא ראוי בדרך שלא ראויה בכספי ציבור", אמר בדיון נשיא בית משפט השלום בירושלים, השופט אביטל חן. שרה נתניהו לשופט: "סבלתי מספיק".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נשיא בית משפט השלום בירושלים הטיל, בנוסף לסכום שתחזיר לקופת המדינה, קנס על סך עשרת אלפים שקלים על שרה נתניהו במסגרת הרשעתה הפלילית בתיק המעונות. נתניהו, מצדה, ביקשה מהשופט לשלם את כלל הסכום ב-10 תשלומים, וזה נענה לבקשתה.

עורכי הדין מטעם הפרקליטות מסרו בתום הדיון: "אדם שיש לו נגישות לקופה הציבורית לא יכול לעשות בה כשלו. לקיחת סכומים משמעותיים אלו לאורך השנים היא עבירה פלילית שדינה עונש. התוצאה של הרשעה פלילית היא תוצאה טובה, המסר החשוב של הפרדה בין כספי ציבור להוצאות כספיות עבר ומי שלא מקפיד על זה במעון ראש הממשלה, בכיר ככל שיהיה, תוכל להיפתח נגדו חקירה".

בתחילת הדיון, אישרו הגברת נתניהו ופרקליטה, עו"ד יוסי כהן, שהם מקבלים את הסדר הטיעון. התובע במשפט, עו"ד ארז פדן, הבהיר כי על מנת להגיע להסדר, "כל צד עושה ויתורים לא פשוטים. מנקודת המבט של המאשימה נעשו ויתורים משמעותיים. ניתן להניח שכך גם חשה ההגנה. הוויתורים ההדדיים אפשרו להגיע להסדר טוב ומאוזן".

"הודאת הנאשמת בעובדות כתב האישום המתוקן ובעבירה פלילית, ללא צורך בשמיעת ראיות, מבטאת לקיחת אחריות שלה משקל רב ביותר", הדגיש עו"ד פדן. "הסדר הטיעון מביא מבחינתנו בחשבון שמדובר בתיק שאיננו נטול בקשיים ראייתיים. ניהולו היה צפוי להיות מורכב. רשימת העדים מונה יותר מ-80 עדים שהיה עליהם להעיד על אירועים שקרו לפני שנים לא מעטות. אנו מודעים לכך שאין מתאם מלא בין הסכום המשולם במסגרת גזר הדין לסכום בכתב האישום, אולם זה המקרה גם בתיקים נוספים".

פרקליטה של נתניהו: "שפכו את דמה של מרשתי, היא עשויה מפלדה"

עו"ד יוסי כהן, פרקליטה של נתניהו, ציין בדיון את המחיר שמרשתו כבר שילמה, כך לדבריו: "לגבי העונש, יש עונשים כתובים ובלתי כתובים. גם אם אעמוד שעות על גבי שעות אתקשה לומר לאדוני מה חשתי בקשר לעונש הלא כתוב שקיבלה מרשתי. מסוג העונשים החמורים הקשים והכואבים ביותר שאדם שאני מכיר קיבל. אדוני בתוך עמו יושב ובטח שמע שאותו אמן שרצה כמה דקות תהילה וכשגברת ריבלין נפטרה הכניס את המשפט האומלל, שלא אכניס אותו". בשלב הזה, ביקשה הגברת נתניהו מעו"ד כהן שיגיד מה נאמר עליה, והוא השיב: "לא אגיד".

מעון רה"מ בבלפור, ירושלים (צילום: חדשות 2)
מעון רה"מ בירושלים | צילום: חדשות 2

"שכחו שהיא גם רעיה, יש לה ילדים ובעל", הוסיף עו"ד כהן. אדוני, קראתי ועמדתי והשתוממתי עד היכן החברה שלנו מוכנה ללכת כדי לפגוע בבן אדם. אף אחד לא רצה לפגוע בגברת נתניהו - המטרה הייתה להפיל את בעלה, להפיל את הממשלה. חודש לפני הבחירות הכלליות ב-2015 החליט מבקר המדינה באופן חריג להוציא דוח שלא יצא מעולם על פעילות מעונות ראש הממשלה". 

שרה נתניהו (צילום: החדשות)
הודתה בעבירה פלילית. נתניהו | צילום: החדשות

"אני מכיר את הגברת באופן אישי, אף אדם סביר לא היה עובר זאת, היא מפלדה", הוסיף עו"ד כהן, "היא ספגה עלבונות ושקרים, ספגה כאב לבפנים ולא הוציאה החוצה. שאדוני יבין איזה עונש מרשתי קיבלה. מהרגע שנפתחה החקירה, החל משא הדלפות אדיר - מכפישות, זדוניות ומגמתיות. דמה של מרשתי נשפך בחוצות, שכחו שהיא אם ורעייה. תהליך הדמוניזציה היה חסר תקדים".

בתום הדיון עורך דינה של נתניהו, יוסי כהן, מסר: "ערב ערב, במשך ארבע שנים רדפו אחרי הגברת נתניהו, העבירו אותה גיהנום של כותרות מפוצצות, מגמתיות ושקריות והכל על לא עוול בכפה. הפרקליטות גייסה משאבים אדירים בעלויות של עשרות מיליונים שקלים ופתחה במסע צייד הזוי שלא נודע כדוגמתו, אם לא היו קוראים לה 'הגברת נתניהו' החקירה הזאת לא הייתה נפתחת. לא היו פותחים חקירה על חמגשיות ועל אוכל. שרה נתניהו משלמת היום מחיר כבד, אישי וכואב, כדי לשים סוף למסע הצייד הזה, ואני מקווה שכך באמת נסיים את הסיפור הזה".