"זה ניצחון אדיר של הצדק" – כך אומר היום (ראשון) עורך הדין יוסי כהן, המייצג את רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, שהורשעה היום בעבירה פלילית במסגרת עסקת טיעון. בריאיון לתוכנית חיסכון עם גדעון אוקו נימק כהן: "עמדנו מול כתב אישום בוטה, חריף מאוד שדיבר על עבירות קשות מאוד. הכל נמחק. בוטל. היום כתב האישום שאנחנו עומדים מולו זו העבירה הפעוטה ביותר במדרג העבירות בחוק העונשין".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי כהן, הודאתה של נתניהו עדיין לא מוכיחה שהיא אכן ביצעה את העבירות הפליליות שבגינן הורשעה במסגרת עסקת הטיעון. "מול כתב אישום חמור זו הייתה פשרה, שלקחנו אותה כעלות/תועלת. כשאתה בוחן עם עצמך 'כמה אני משלם אם אעמוד על הצדק, וכמה אשלם אם אודה בדבר הפעוט הזה?', אני חושב שעשינו דבר נכון", אמר כהן.

"העבירה הזו פעוטה", הדגיש עורך הדין. "זו לא עבירה, זו עבירונת. זה כתב אישום פעוט. אנחנו מאוד מרוצים מזה. גם נסיעה באור אדום זו עבירה, בוא ניקח את הדברים בפרופורציות". עוד הבהיר כהן: "לא הייתה רמייה. זה סעיף החוק היחיד בחוק העונשין שקובע ללא מרמה".

פרקליט מחוז י-ם: "אף אחד לא העליל"

מנגד, פרקליט מחוז ירושלים, עורך הדין דני ויטמן, הצהיר קודם לכן בריאיון לשש עם עודד בן עמי כי כהן טועה בכל הנוגע לפערים בין כתבי האישום. "אין פער גדול בין כתב האישום המקורי לכתב האישום המתוקן", אמר. "בסופו של דבר גברת נתניהו הודתה בסעיף של קבלת דבר בתחבולה, בווריאציה של ניצול מכוון של טעות הזולת, שאין בה מרמה, בהיקפים של קרוב ל-200 אלף שקל. כמחצית מכתב האישום המקורי".

לדברי ויטמן, שיעור הפיצויים הנמוך יחסית שנקבע לנתניהו אינו חריג. "בדרך כלל בהסכמי טיעון מצמצמים את היקף הסכום", הסביר. "לעתים קרובות מורידים את רף העבירה הרלוונטית. זה מה שקרה כאן, ובמרבית המוחלטת של המקרים לא מוחזר כל סכום המרמה במסגרת ההליך הפלילי".

ויטמן אף לא פסל אפשרות של תביעה נוספת נגד נתניהו, שעשויה להוביל לפיצויים נוספים. "במובחן מסיידוף, שבהסדר איתו התחייבנו שלא לתבוע תביעה אזרחית או תביעות נוספות, עם נתניהו זה היה תנאי מוקדם שלה שגם יהיה גם בעניינה - ואנחנו סירבנו. בסופו של דבר היא הורידה את התנאי הזה, ויש אפשרות למדינה לתבוע בתביעה אזרחית את שארית הסכום".

ויטמן הוסיף כי ההאשמות נגד הפרקליטות בניהול "מסע ציד" נגד רעיית ראש הממשלה מסבה לו חוסר נעימות רבה. "התחושה היא לא מאוד נעימה, אבל בסוף מה שקובע זה מה שקרה בבית המשפט ולא אמירות בתקשורת מאוחר יותר או לפני כן", אמר. "בסופו של דבר, נתניהו הודתה בכתב אישום מתוקן. אף אחד לא רדף אותה. אף אחד לא העליל עליה. היא הודתה ביוזמתה ולכן הדברים הללו פשוט לא קשורים למציאות".