גולדשטיין בבית המשפט (ארכיון)
גולדשטיין בהארכת מעצרו | צילום:

תפנית במשפט הנאשם ברצח גרושתו: חוות דעת שהוגשה היום (שני) לבית המשפט קובעת כי מאיר אפרים גולדשטיין בן ה-34, שמואשם ברצח גרושתו אדל קלמן לפני כחודש וחצי, "לא היה שפוי בעת ביצוע המעשה". רק בתחילת החודש הוגש כתב אישום חמור נגד גולדשטיין, אך חוות הדעת הפסיכיארית גורסת כי הוא "לא ידע להבחין בין טוב לרע" בעת המקרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מה משמעות חוות הדעת? ב-28 לחודש יתקיים דיון בהרכב של שלושה שופטים, כחלק מההליך המשפטי. השופטים יצטרכו להחליט האם הם מקבלים את חוות הדעת: אם יקבלו אותה, כתב האישום יבוטל והוא יישלח ככל הנראה לבית חולים פסיכיאטרי בתנאי הסגר, ואם תידחה חוות הדעת המשפט ימשיך להתנהל. 

"אני סבור שהחשוד לא כשיר לעמוד לדין ולא היה שפוי בשעת ביצוע העבירה לכאורה", טען עורך דינו של גולדשטיין, עו"ד אפי דימרי, במהלך הדיונים. לגולדשטיין מיוחס בכתב האישום החמור רצח בכוונה תחילה, "ללא שקדמה כל התגרות" - ובסוף הרצח ערף את ראשה של קלמן והצית את גופתה.

האירוע התרחש ב-29 במרס: תושבי רחוב נחמני בטבריה הזדעזעו כאשר הבחינו בגולדשטיין מתהלך כשהוא אוחז בראשה של גרושתו. כתב האישום תיאר את רצף האירועים שהובילו לרצח: השניים היו נשואים במשך 6 שנים והתגרשו כחודש לפני האירוע. מכתב האישום עולה כי גולדשטיין דפק על דלת הדירה בה שהתה גרושתו, ביקש ממנה להיכנס ותירץ זאת ברצונו לקחת כמה פריטים מביתה.

אדל גולדשטיין ז"ל (צילום: אודי מזרחי, חדשות בזמן בפייסבוק)
אדל גולדשטיין ז"ל | צילום: אודי מזרחי, חדשות בזמן בפייסבוק

המחלוקת: האם הוא כשיר נפשית?

כשגרושתו נכנסה לחדר השירותים, הוא טרק את דלת הדירה כדי שתטעה לחשוב שהוא עוזב. בשלב זה לפי האישום, גולדשטיין נטל מהמטבח סכין באורך 21 ס"מ והמתין לגרושתו עד שתצא מהשירותים. אחר כך התנפל עליה ודקר אותה באמצעות הסכין תוך כדי שהיא זועקת מכאבים ומבקשת ממנו לחדול ממעשיו. בכתב האישום צוין כי לאחר שקלמן התמוטטה, גולדשטיין ערף את ראשה באמצעות הסכין והצית את גופתה.

עם הגשת כתב האישום, גולדשטיין טען כי היה שפוי בעת ביצוע וכי הוא כשיר לעמוד לדין. למרות זאת, פרקליטו אפרים דמרי טוען כי דווקא בקשתו של מרשו - מעידה על אי כשירותו. " ישנה חוות דעת של הפסיכיאטר המחוזי, שלאחר הסתכלות של כמעט חודש המליץ לבית המשפט שהוא לא כשיר לעמוד לדין. בשלב זה ביקשתי להפנות שוב לפסיכיאטר המחוזי כדי לבדוק האם הוא היה כשיר בעת ביצוע המעשה - שזו בעצם הכשירות המהותית שלו". הוא אף ציין כי הפרקליטות ניסתה לטעון בכתב האישום כי מרשו תכנן את הרצח, בניגוד לגרסת הפרקליט.

אין תמונה
עו"ד אפרים דמרי

"התהלך כרגיל ברחוב"

על אף שחומר הריאיות טרם הגיע לידיו, טען דמרי כי משיחותיו עם הנאשם "ניתן להבין כי הדבר אכן יכל היה להימנה והכתובת היתה על הקיר, אולם יש להמתין לקבלת הריאיות".

"בהתחלה הוא התהלך כרגיל ברחוב", סיפר זמן קצר לאחר האירוע וויסאם דראושה, קבלן שעבד ברחוב. "הוא החזיק את הראש שערף בידיו ושם סרט על המגבת כדי להחזיק אותו. הוא שם אותו כמו קסדה".

"בהתחלה לא הבנתי מה הוא מחזיק, חשבתי שמדובר בראש של בובה", הוסיף וסיפר דראושה. לאחר מכן סיפר כי החשוד לקח עמו את הראש הכרות לכיוון פח האשפה וניסה להבעירו. "כשהגיעו השוטרים הוא לא התנגד", ציין. "הוא הושיט להם את הידיים והם שמו לו את האזיקים".