תיעוד ממצלמות השוטרים שפעלו באום אל חירן, המתפרסם הערב (שלישי) לראשונה, חושף את הרגעים הראשונים שלאחר אירוע הדריסה במקום. התיעוד מציג את יעקוב מוסא אבו אל קיאן שניות לאחר שנורה, שרוע ברכב ממנו בוקע קול הצופר. בסמוך לו שוכב השוטר ארז עמדי לוי, שנהרג לאחר שאל קיאן התנגש בו. "תביאו רופא!", נשמע שוטר צועק. "יש שם פצועים, ירו על הרכב הזה, חשבו שזה מחבל".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לאחר זמן מה, החלו העימותים עם חבר הכנסת איימן עודה, שניסה להתקרב לזירת האירוע. עודה נפצע בראשו, לטענתו מירי כדורי ספוג שהשוטרים ירו לעברו בניגוד לנהלים; לטענת המחוז הדרומי במשטרה, הפציעה נגרמה מאבן שנזרקה לעברו. במח"ש סגרו את התיק נגד השוטרים, לאחר שנקבע כי השוטרים לא ירו לעברו.

ח
ח"כ עודה ביום האירוע | צילום: פסגת המעודכנים, חדשות

אולם עדות של אחד השוטרים במח"ש, שמתפרסמת לראשונה הערב, סותרת את קביעת מח"ש לפיה "לא נמצאו ראיות של ממש המעידות על שימוש בכדורי ספוג בקרבת המקום". השוטר משיב לחוקר, שמזכיר לו כי ירי ללא מטרה ספציפית הוא מנוגד לנוהל: "זיהיתי מטרה, לא יריתי לחושך מוחלט. זיהיתי התקהלות בדרך אלינו, הירי שלי היה ספציפי לבן אדם שהוביל את האנשים". עם זאת, הוא טוען כי לא ידע שמדובר בח"כ עודה.

במח"ש גם דחו את טענת עודה, לפיה השוטר שהתיז לעברו גז פלפל פעל בניגוד לנהלים וללא צורך. אולם כעת חבר הכנסת מערער על ההחלטה, ומגיש עתירה באמצעות הוועד הציבורי נגד עינויים נגד סגירת התיק. כעת תצטרך הפרקליטות לקבוע אם לפתוח מחדש את התיק.

"ניתוח חומר הראיות שעל בסיסו החליטה הפרקליטות על סגירת תלונתו של ח"כ עודה, מלמד כי התבצעו עבירות רבות בידי השוטרים", מסרה עורכת הדין נועה לוי מהוועד נגד עינויים. ”הריסוס בגז מדמיע מטווח אפס וכן הטלת רימוני ההלם בוצעו בניגוד לנהלים, וירי כדורי הספוג לעבר ראשו של ח"כ עודה נעשה באופן שרירותי, מסוכן, בלתי חוקי, ויכול היה להביא למותו. מח"ש מיהרה להחליט שאין ראיות בידיה, בלי לנתח את הסרטונים שהעבירו ביניהם השוטרים שנחקרו, באקט ברור של שיבוש הליכי חקירה בשלו אף הושמו במעצר בית.

"ניתוח הסרטונים יחד עם בחינת העדויות שנגבו מהשוטרים חושף תמונה מבהילה של משטרה ללא חוק, שרואה באזרח הערבי שלפניה אויב - גם אם הוא חבר כנסת - כפי ששומעים בסרטונים שצעקו הפעילים לשוטרים לפני הירי".
אנו קוראים למחלקת עררים בפרקליטות המדינה לבחון מחדש את חומר הראיות, ולהשלים את חקירת השוטרים החמושים בספוג, כדי לגלות מי מהם ירה בראשו של ח"כ איימן עודה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו