היועמ
צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90, חדשות

מנדלבליט מגיב לתיקי נתניהו ותוקף את יו"ר הקואליציה: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיב היום (חמישי) על הסערה סביב ההחלטה לגביי תיקי נתניהו ותקף בחריפות את יו"ר הקואליציה דודי אמסלם. מנדלבליט הגיב לדבריו של אמסלם שאמר: "מיליונים לא יקבלו את ההכרעה בתיקי נתניהו" - ובתגובה טען שהאמירות והאיומים של אמסלם חסרות אחריות "למדינה, לחברה ולעם" ומהוות פגיעה קשה בדמוקרטיה. "האמירות מבקשות לקעקע את אמון הציבור ולפגוע ביסודות העמוקים ביותר של שלטון החוק", אמר מנדלבליט.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

במושב הפתיחה בכנס העמותה למשפט ציבורי במלון דן כרמל נאם מנדלבליט לגביי ההחלטה בדבר תיקי נתניהו ואמר: "נפעל במהירות האפשרית מבלי להתפשר על איכות התהליך וההחלטה". עוד הוסיף כי החלטותיו מקצועיות וענייניות וכי רק האמת "נר לרגלו". כרגע נראה כי ההחלטה המסתמנת של היועץ היא להודיע על העמדתו לדין של נתניהו עוד לפני הבחירות.

על כתפיו של היועץ המשפטי לממשלה מונח משא כבד ומייסר - כיצד להחליט בתיקי נתניהו ואם להודיע על החלטתו לפני הבחירות. שלשום נחשף במהדורה המרכזית כי מנדלבליט נפגש בשבוע שעבר בחשאי עם יועצים משפטיים ופרקליטי מדינה לשעבר בעניין פרסום ההחלטה בתיקי נתניהו. השאלה שנידונה בפורום הייתה האם ראוי לפרסם הודעה על שימוע לפני הגשת כתב אישום טרם הבחירות. מנדלבליט חידד את השאלה ושאל אם ישנה בעיה משפטית שתמנע פרסום ההודעה לפני הבחירות.

מהפגישה שנערכה השבוע במלון כרמים בירושלים, בין מנדלבליט לפרקליט המדינה שי ניצן, פרקליטי מדינה לשעבר ושופטים לשעבר, עלה כי האפשרות שהתיקים נגד נתניהו ייסגרו לא נמצאת על השולחן, אלא רק השאלה מתי לזמן את נתניהו לשימוע. כל משתתפי הפורום הסכימו עם עמדתו של מנדלבליט וסברו שראוי לפרסם החלטה עד חודש לפני הבחירות.

שקד וחיות
שקד וחיות | צילום: החדשות / FLASH90 / Yonatan Sindel


היום נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, נשאה דברים באותו הכנס ובדבריה רמזה בגנות שרת המשפטים איילת שקד. "הניסיונות לגרור את מערכת בתי המשפט ושופטיה אל השדה הפוליטי וכמוהם הניסיונות של גורמים שונים "לנכס" לעצמם שופטים כאלה ואחרים, חותרים תחת עקרונות יסוד אלה של עצמאות ואי תלות שהם נשמת אפה של הרשות השופטת", אמרה חיות והוסיפה: "שנותיהם כשנות המדינה ואני מאמינה כי כשם שלא צלחו אז הם נדונו לכישלון גם היום".

נשיאת העליון מתחה ביקורת על הממנים את השופטים, בכך רמזה באופן ישיר על השרה שקד ואמרה: "כשם שחזקה על השופטים המתמנים כי ידעו לנתק את "חבל הטבור" בינם ובין מי שתמכו במועמדותם, כך יש לצפות מאותם התומכים כי ינתקו גם הם את אותו החבל בקצה שלהם". חיות הוסיפה כי עליהם לאפשר למערכת בתי המשפט ולשופטים לעשות את מלאכתם במקצועיות ובאופן ענייני - כדרכם של השופטים מאז ומעולם.

שקד מנגד ענתה לנשיאת העליון עוד באותו האירוע ואמרה כי ההתקפות נגדה מעולם לא פסקו וכי אף אחד לא מדבר על כך. בסיוט דבריה אמרה שרת המשפטים: "האם כולם יצטרפו למנזר השתקנים?".