הפגישה במלון כרמים, שבוע שעבר (צילום: חדשות)
הפגישה במלון כרמים, שבוע שעבר | צילום: חדשות

על כתפיו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מונח משא כבד ומייסר - כיצד להחליט בתיקי נתניהו ואם להודיע על החלטתו לפני הבחירות. זה כמובן הרבה יותר משאלה משפטית אלא החלטה עם השלכות פוליטיות שעשויות להשפיע על השאלה מי יעמוד בהנהגת המדינה. כעת נדמה שמנדלבליט כבר הכריע בשאלה הרת הגורל.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

הערב (שלישי) נחשף במהדורה המרכזית כי מנדלבליט נפגש בשבוע שעבר בחשאי עם יועצים משפטיים ופרקליטי מדינה לשעבר בעניין פרסום ההחלטה בתיקי נתניהו. השאלה שנידונה בפורום הייתה האם ראוי לפרסם הודעה על שימוע לפני הגשת כתב אישום טרם הבחירות. מנדלבליט חידד את השאלה ושאל אם ישנה בעיה משפטית שתמנע פרסום ההודעה לפני הבחירות.

ממידע שהגיע לידי החדשות עולה כי כל הנוכחים בפורום סברו שיש לקבל את ההחלטה ולהודיע עליה עוד לפני הבחירות. מנדלבליט אמר לחברי הפורום כי "פרסום ההחלטה לפני הבחירות הוא חובתנו לציבור שהולך לבחור. אעשה מאמץ מרבי להשלים את העבודה בהקדם". מנדלבליט הוסיף כי אלה הם פני הדברים כל עוד לא יהיו השלמות חקירה.

1062163 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

בפגישה שנערכה במלון כרמים שבהרי ירושלים השתתפו בין השאר פרקליט המדינה שי ניצן; נשיאי בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק, דורית בייניש ומאיר שמגר; המשנה לנשיא העליון אליקים רובינשטיין; פרקליטי המדינה לשעבר עדנה ארבל, משה לדור וגבריאל בך; וכן קודמיו של מנדלבליט בתפקיד היועמ"ש, יהודה וינשטיין ויצחק זמיר. כל משתתפי הפורום הסכימו עם עמדתו של מנדלבליט וסברו שראוי לפרסם החלטה עד חודש לפני הבחירות.

מהפגישה עולה כי האפשרות שהתיקים נגד נתניהו ייסגרו לא נמצאת על השולחן, אלא רק השאלה מתי לזמן את נתניהו לשימוע. לפיכך נראה כי מנדלבליט כבר קיבל את ההחלטה והיא לפרסם את הודעת השימוע עוד לפני הבחירות ובלבד שהעבודה המשפטית תסתיים עד אז.

השימוע - בתחילת אוקטובר השנה (צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות)
מנדלבליט ונתניהו, ארכיון | צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות

פרקליטי נתניהו מסרו בתגובה: "אנחנו מאמינים שלא יהיה שימוע כי לא היה כלום. זה לא דמוקרטי להתחיל שימוע לפני הבחירות, כשלא ניתן לסיימו עד הבחירות. לא ייתכן שהציבור ישמע רק צד אחד ולא את הצד השני. היו מקרים רבים ששמיעת התשובות של הצד השני בשימוע הביאו לסגירת תיקים. לכן להכריז על שימוע במערכת הבחירות בלי לשמוע את הצד השני זה עיוות רצון הבוחר ופגיעה קשה בתהליך הדמוקרטי".

במשרד המשפטים מסרו בתגובה כי "במענה לפניות הרינו להבהיר כי מדי שנה מקיים היועץ המשפטי לממשלה מפגש שנתי עם היועצים המשפטיים לממשלה ופרקליטי המדינה לדורותיהם, בהשתתפות פרקליט המדינה ובכירי ייעוץ וחקיקה והפרקליטות. המפגש נקבע מבעוד מועד לפני מספר חודשים והוא התקיים זו השנה השנייה ברציפות".

עוד נמסר כי "במפגש שהתקיים לפני שבוע עלו סוגיות משפטיות שונות, העומדות על סדר היום הציבורי. במסגרת דברי חברי הפורום, הועלה נושא המועד לקבלת החלטה בתיקי ראש הממשלה. היועמש לא העלה נושא זה מיוזמתו והמפגש לא נועד מלכתחילה להעלאת הנושא. היועץ התייחס לדברים במסגרת סקירתו, והסביר כי תהליך קבלת ההחלטות בתיקים אלה נמשך כסידרו על אף פיזור הכנסת. היועץ המשפטי לממשלה לא התחייב באשר למועד בו יקבל את החלטתו".

"תהליך העבודה על תיקי נתניהו נמשך"

במשרד המשפטים הבהירו בשבוע שעבר כי "תהליך העבודה על תיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נמשך כמתוכנן". לאור ההערכות שהקדמת הבחירות תמנע את פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה בתיקי 1000, 2000 ו-4000, נתניהו אמר בישיבת סיעת הליכוד שאינו מצפה שתיקי החקירה נגדו לא יתקדמו בזמן מערכת הבחירות: "לא מצפה לשום דבר".

במשרד המשפטים דחו את הפרסומים שלפיהם הקדמת הבחירות תשפיע על הדיונים. "מדובר בתהליך עבודה סדור ומקצועי, שאיננו תלוי באירועים פוליטיים", מסרו בהודעה. "מכל מקום קיימת הנחיית יועץ משפטי לממשלה בנושא 'מדיניות התביעה והאכיפה לפני הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות'".

מסלול עוקף לוועדת ההיתרים (צילום: Marc Israel Sellem/FLASH90, חדשות)
כבר לא שאלה של האם, אלא מתי | צילום: Marc Israel Sellem/FLASH90, חדשות

עוד נמסר כי "הנחייה זו פומבית ומפורסמת באתר משרד המשפטים. ככל שהכנסת תתפזר - רשויות אכיפת החוק תפעלנה לפי ההנחייה. כל פרסום אחר הוא בגדר ספקולציה בלבד, נוכח העובדה שתאריך סיום העבודה על התיקים עדיין לא ידוע".

בהנחייה שגובשה בעבר נכתב: "ככלל, אין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים, שהגיעו לאחר חקירה לפרקליטות או לתביעה המשטרתית לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום. ואולם, הטיפול יהיה תוך מתן הדעת לזהירות הנדרשת, ולפי הצורך יובאו הדברים בפני היועץ המשפטי לממשלה או פרקליט המדינה".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
"חובה לפרסם את ההחלטה לפני הבחירות" | צילום: פלאש 90, חדשות

בשבוע האחרון החלו הדיונים בהובלת מנדלבליט בתיקי נתניהו. הדיונים מתקיימים מדי כמה ימים ומשתתפים בהם צוות משפטי שיתכנס בלשכת היועץ המשפטי לממשלה. "נעבוד מהר אך לא על חשבון ההחלטות", הדגיש מנדלבליט.

היועמ"ש הבהיר כי בתום הדיונים יתקבלו ההחלטות באשר לראש הממשלה. מנדלבליט הסביר גם כי הצוות המקצועי שידון בחשדות יתכנס בלשכתו מעת לעת והדגיש: "אנחנו לא רודפים חלילה אף אדם, רק אחר האמת והצדק. לנגד עינינו - אמון הציבור. כך נמשיך וננהג גם כעת".