היועמ"ש ונתניהו, ארכיון (צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90, חדשות)
מנדלבליט ונתניהו, ארכיון | צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90, חדשות

הולכים לבחירות - ומה יעלה בגורל תיקי נתניהו? במשרד המשפטים הבהירו היום (שני) כי "תהליך העבודה על תיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נמשך כמתוכנן". לאור ההערכות שהקדמת הבחירות תמנע את פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה בתיקי 1000, 2000 ו-4000, נתניהו אמר היום בישיבת סיעת הליכוד שאינו מצפה שתיקי החקירה נגדו לא יתקדמו בזמן מערכת הבחירות: "לא מצפה לשום דבר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במשרד המשפטים דחו את הפרסומים שלפיהם הקדמת הבחירות תשפיע על הדיונים: "מדובר בתהליך עבודה סדור ומקצועי, שאיננו תלוי בארועים פוליטיים. מכל מקום קיימת הנחיית יועץ משפטי לממשלה בנושא 'מדיניות התביעה והאכיפה לפני הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות'. הנחייה זו פומבית ומפורסמת באתר משרד המשפטים. ככל שהכנסת תתפזר - רשויות אכיפת החוק תפעלנה לפי ההנחייה. כל פרסום אחר הוא בגדר ספקולציה בלבד, נוכח העובדה שתאריך סיום העבודה על התיקים עדיין לא ידוע".

בהנחייה שגובשה בעבר נכתב: "ככלל, אין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים, שהגיעו לאחר חקירה לפרקליטות או לתביעה המשטרתית לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום. ואולם, הטיפול יהיה תוך מתן הדעת לזהירות הנדרשת, ולפי הצורך יובאו הדברים בפני היועץ המשפטי לממשלה או פרקליט המדינה".

הלו"ז לבחירות הקרובות (צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות)
בדרך לבחירות | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

אתמול החלו הדיונים בהובלת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בתיקי חקירות ראש הממשלה נתניהו נתניהו. הדיונים יתקיימו בכל כמה ימים וישתתף בהם צוות משפטי שיתכנס במשרדו של היועמ"ש. "נעבוד מהר אך לא על חשבון ההחלטות", הדגיש בשבוע שעבר מנדלבליט בוועידת העסקים של גלובס.

היועמ"ש הבהיר כי בתום הדיונים יתקבלו ההחלטות באשר לראש הממשלה בנימין נתניהו. מנדלבליט הסביר גם כי הצוות המקצועי שידון בחשדות יתכנס בלשכתו מעת לעת והדגיש: "אנחנו לא רודפים חלילה אף אדם, רק אחר האמת והצדק. לנגד עינינו - אמון הציבור. כך נמשיך וננהג גם כעת".

ביום רביעי שעבר דווח במהדורה המרכזית כי הפרקליטות השלימה את חוות הדעת שלה בנוגע לתיקים שבהם חשוד ראש הממשלה נתניהו. על רקע הפרסום היועמ"ש, מנדלבליט אמר בוועידת ישראל לעסקים של עיתון גלובס: "אנו לא רודפים אף אדם אלא רק אחר הצדק".

"זה לא סוד שעומדים בפני החלטות בנוגע לתיקים בהם נחקר נתניהו כחשוד", אמר מנדלבליט, שהדגיש כי "פרקליט המדינה מסר אתמול על דעתי שיתקיימו דיונים שבסופם יתקבלו החלטות. ליוויתי את התהליך מקרוב, החקירה בוצעה בנחישות ובמקצועיות". היועמ"ש הודה לחוקרים על "עבודתם המסורה" ולאנשי הפרקליטות בניהולה של עו"ד ליאת בן ארי שמשתתפים בצוות בראשותו שמנתח את החקירה. מנדלבליט אמר כי הצוות "יתכנס מעתה לעיתים קרובות בלשכתי".

"הצוות הזה ממוקד כאיש אחד בבחינת הראיות לצורך קבלת ההחלטות לפי דין", הוסיף. "אמרתי בעבר: אנחנו לא רודפים חלילה אחרי אף אדם אלא רק אחר האמת והצדק. ההחלטות יתקבלו רק לפי הראיות והדין, שום שיקול אחר לא ישפיע. נעבוד מהר - אך לא על חשבון ההחלטות המקצועיות. לנגד ענינו - אמן הציבור. כך נמשיך וננהג גם כעת".

ביום רביעי הפרקליטות השלימה את חוות הדעת שלה בנוגע לתיקים שבהם חשוד נתניהו. הצוות של פרקליט המדינה שי ניצן ושל הפרקליטה המלווה ליאת בן ארי הסתגרו ועבדו מסביב לשעון במשך שבעה שבועות כדי להגיע להמלצה משותפת. בשבוע הבא יחלו הדיונים אצל היועמ"ש על בסיס טיוטת חוות הדעת, לפיהן תיק 4000 מוגדר תיק שוחד מובהק.

בוועידה של עיתון גלובס השתתף גם פרקליט המדינה שי ניצן שחשף כי חלה "התקדמות משמעותית בתיקים בהם נחשד ראש הממשלה": "כידוע, לפני מספר שבועות פורסמה המלצת המשטרה והרשות לניירות ערך בתיק 4000 ותיק החקירה הועבר לעיון הפרקליטות בשלמותו. כמו כן, סמוך לאותה עת סיימה המשטרה לבצע את השלמות החקירה אותן נתבקשה בתיקים המכונים 1000 ו-2000 והעבירה אותן לפרקליטות. בעבר הבהרנו כי אנו נעשה כל מאמץ לבחון את מכלול הראיות בהקדם האפשרי - וכך אכן עשינו".