כפי שפורסם אמש (רביעי) במהדורה המרכזית, פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי, הודיעה היום לסנגוריו של מיקי גנור כי הפרקליטות שוקלת את ביטול הסכם עד המדינה שנחתם עמו ביולי 2017. "יובהר כי צעד זה בא בעקבות הודעת הסנגורים כי מר גנור מבקש לחזור בו מדברים שמסר במשטרה במסגרת ההסכם, ובהמשך לדברים שאכן מסר ביומיים האחרונים במסגרת חקירותיו במשטרה, אשר סותרים עדויות מפורטות שמסר בשעתו", נמסר בהודעה. "בכך הפר לכאורה באופן מהותי את התחייבויתיו והצהרותיו על פי ההסכם, ולפיכך רשאית המדינה לבטלו על כל התחייבויותיה בו".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בית המשפט המחוזי בלוד ידון בהמשך היום בערעור של מיקי גנור באשר להחלטה להאריך את מעצרו בחמישה ימים. פרקליטיו של גנור תקפו אתמול את המשטרה וטענו כי מדובר ב"התחשבנות" אחרי שהחליט לחזור בו מעדותו ולסתור את הדברים שמסר עם חתימת ההסכם על עד מדינה. בימים הקרובים תודיע הפרקליטות סופית על החלטתה.

כעת, לאחר שגנור חזר בו מעדותו, בכוונת המשטרה לזרז עד כמה שניתן את החקירה ולהמליץ בהקדם האפשרי להעמידו לדין בעבירות חמורות של מתן שוחד בכמה מקרים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי חקירה. לצורך זאת בכוונת החוקרים לזמן לעדות וכנראה גם חקירה באזהרה כמה גורמים שמעורבים בפרשה, בהם אף כאלה שהמשטרה כבר המליצה להעמיד לדין.

הגרסה של גנור

אמש במהדורה המרכזית נחשפה גרסתו של גנור עצמו לאירועים, כפי שהסביר אותה למקורביו: "החלטתי שלא אעשה שקר בנפשי, לא אעיד שקר על הדוכן". גנור הבהיר: "לא מוכן למות כשמכנים אותי בוגד".

למקורביו הסביר גנור כי החליט לסגת מהסכם עד המדינה משום שהופעלו עליו לחצים כבדים ביותר בחקירה - כולל איום במעצר בני משפחתו והחרמת רכושו. "אני אדם מבוגר ולא בריא, זה היה ידוע לחוקרים ולפרקליטות", אמר עד המדינה לשעבר. "לא יכולתי להירדם בלילה, מצבי הנפשי הידרדר".

"אני לא מוכן למות כשמכנים אותי בוגד", אמר גנור למקורביו. "חשוב לי שהמשפחה שלי תדע שלא מכרתי את ביטחון המדינה עבור בצע כסף". הוא הבהיר כי להחלטתו - "אין קשר להתפתחויות האחרונות" בפרשה.

חלק מגרסת גנור למקורביו (צילום: חדשות)
"לא מוכן למות כשמכנים אותי בוגד" | צילום: חדשות

גנור הסביר שבחר לשנות את גרסתו למרות שהבין מבעוד מועד שמדובר בצעד שעלול להביא להשלכות קשות מאוד מבחינתו: "אני מבין שמבחינה משפטית אולי מדובר בצעד בלתי הפיך עם משמעויות קשות בעבורי אבל החלטתי שלא אעשה שקר בנפשי, לא אעיד שקר על הדוכן ולא אייחס לאחרים קבלת שוחד". עוד הבהיר כי הוא "לא מבקש לשפר את ההסכם הזה, להיפך אני מבין שאין חזרה מהצעד הזה. אני מוכן לשלם את המחיר אני אלחם עד הסוף".

ישוחרר למעצר בית. גנור (צילום: החדשות)
מעד מדינה - לחשוד מרכזי. גנור בביהמ"ש | צילום: החדשות

בפגישה שהתקיימה בימים האחרונים בין גנור ופרקליטיו לבין פרקליטת מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי, הדגיש גנור שהוא עומד מאחורי כל העובדות שמסר עד עכשיו אך יש לו הסתייגות מהפרשנויות שניתנו לאמירות שלו - קרי, שלא מדובר בכספי שוחד אלא בכספי ייעוץ. עוד מתברר כי במהלך הפגישה הזאת, גנור אמר לעו"ד בן ארי שהוא מודע לסיכון הבלתי מבוטל שהוא נוטל על עצמו בדברים החדשים שהוא מוסר.

כשחזר בו מההסכם, אמר גנור לחוקרי המשטרה: "לא שיחדתי איש. העדויות האלה ניתנו אחרי שהופעלו עלי לחצים לא לגיטימיים". גנור הדגיש כי "אני לא משחק משחקים, לא מנסה לנהל מו"מ מחודש או מבקש לשפר את ההסכם, אלא להודיע: לא שיחדתי איש ולא אעיד כאילו שיחדתי". הטענה החדשה של גנור היא שכל הכספים והתשלומים שעליהם העיד כשוחד היו דמי יעוץ. גם אם הסכם עד המדינה יבוטל, ניתן יהיה להשתמש בעדותו של גנור במשפט, אך כל הפריווילגיות ישללו ממנו.

להב 433, ארכיון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות)
התייצב במשרדי להב - ונעצר | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות

בכיר באגף החקירות והמודיעין אמר כי בקשתו של גנור לשנות את עדותו לא גורמת לשינוי מהותי בתיק. עוד הוסיף הבכיר כי יש בסיס מוצק ואיתן לתיק הצוללות גם בלי עדותו של גנור. לפי אותו בכיר, התפנית החלה עוד אמש כששני פרקליטיו של גנור יצרו קשר עם ליאת בן ארי, פרקליטת מיסוי וכלכלה, והודיעו לה שהם מבקשים לשנות את המידע שיש להם. בן ארי הפנתה אותם למשטרה ובעקבות אותה שיחה התבקש גנור להתייצב במשרדי להב 433, שם הוא חזר בו מעדותו, נעצר - והפך מעד מדינה לחשוד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו