פרסום ראשון: החלטתו של מיקי גנור לפרוש מהסכם עד המדינה שנחתם עמו בפרשת הצוללות זעזעה את היסודות עליהן עומד תיק 3000. הערב (רביעי) נחשפה במהדורה המרכזית גרסתו של גנור לאירועים, כפי שהסביר אותה למקורביו: "החלטתי שלא אעשה שקר בנפשי, לא אעיד שקר על הדוכן". גנור הבהיר: "לא מוכן למות כשמכנים אותי בוגד".

 כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

גנור הסביר למקורביו את החלטתו לסגת מהסכם עד המדינה, וטען שהופעלו עליו לחצים כבדים ביותר בחקירה - כולל איום במעצר בני משפחתו והחרמת רכושו. "אני אדם מבוגר ולא בריא, זה היה ידוע לחוקרים ולפרקליטות", אמר עד המדינה לשעבר. "לא יכולתי להירדם בלילה, מצבי הנפשי הידרדר".

לפי הפרסום במהדורה המרכזית, עד המדינה לשעבר הסביר את סיבוב הפרסה שביצע: "אני לא מוכן למות כשמכנים אותי בוגד. חשוב לי שהמשפחה שלי תדע שלא מכרתי את ביטחון המדינה עבור בצע כסף". גנור הבהיר למקורביו כי לצעדיו "אין קשר להתפתחויות האחרונות".

גנור בחר לשנות את גרסתו למרות שהבין שמדובר בצעד עם השלכות מאוד קשות עליו: "אני מבין שמבחינה משפטית אולי מדובר בצעד בלתי הפיך עם משמעויות קשות בעבורי אבל החלטתי שלא אעשה שקר בנפשי, לא אעיד שקר על הדוכן ולא אייחס לאחרים קבלת שוחד".

עד המדינה לשעבר הוסיף והבהיר בפני מקורביו: "אני לא מבקש לשפר את ההסכם הזה, להיפך אני מבין שאין חזרה מהצעד הזה. אני מוכן לשלם את המחיר אני אלחם עד הסוף".

בית המשפט השלום בראשון לציון האריך היום את מעצרו של מיקי גנור בחמישה ימים - עד ה-24.3, כפי שביקשה המשטרה. ההחלטה מגיעה פחות מיממה אחרי שגנור פרש מהסכם עד המדינה שנחתם עמו בפרשת הצוללות.

חלק מגרסת גנור למקורביו (צילום: חדשות)
"לא מוכן למות כשמכנים אותי בוגד" | צילום: חדשות

במהלך הדיון, נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון אמרה כי נדרשות עוד פעולות חקירה רבות שמחייבות את המשך מעצרו. והסבירה כי מדובר ב-"חשש ממשי לשיבוש הליכי משפט". היא ציינה כי החשדות שהועלו נגד מיקי גנור ב-2017 קיימים ועומדים גם היום. נציג המשטרה אמר בדיון: "כשגנור נחקר אתמול במשטרה, הוא סתר מהותית ואף יותר מכך פרטים רבים וראיות משמעותיות מהחקירה הממושכת שהתנהלה בפרשה.

בפגישה שהתקיימה בין גנור ופרקליטיו לבין פרקליטת מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי, הדגיש גנור שהוא עומד מאחורי כל העובדות שמסר עד עכשיו אך יש לו הסתייגות מהפרשנויות שניתנו לאמירות שלו - קרי, שלא מדובר בכספי שוחד אלא בכספי ייעוץ. עוד מתברר כי במהלך הפגישה הזאת, גנור אמר לעו"ד בן ארי שהוא מודע לסיכון הבלתי מבוטל שהוא נוטל על עצמו בדברים החדשים שהוא מוסר כעת. 

ישוחרר למעצר בית. גנור (צילום: החדשות)
עד המדינה לשעבר בבית המשפט, הבוקר | צילום: החדשות

פרקליטו של גנור אמר היום בדיון שבמהלך חקירתו אמש, הוא טען שחלק מהגרסאות שנתן לחוקרים לאחר שחתם על הסכם עד המדינה ניתנו לאחר ובעקבות תדרוך שקיבל מהחוקרים. ‎נציג המשטרה סירב בדיון להתייחס לשאלה אם יש כוונה כעת לגבות עדויות מגורמים נוספים בעקבות השינוי בגרסה שמסר. ‎

אמש הוא הגיע למשרד להב 433, שם ביקש לשנות את העדות המרכזית שנתן בתיק 3000 ומסר עדות חדשה שעומדת בסתירה מוחלטת לשלל העדויות שמסר בפרשה - והובילה למעצרו. במסגרת העסקה המקורית שחתם עם הפרקליטות סוכם שהוא ירצה שנת מאסר, וגנור אף התחייב להחזיר 10 מיליון שקלים למדינה.

גנור. בוטל ההסכם (צילום: אילן אסייג, חדשות)
גנור בבית המשפט, ארכיון | צילום: אילן אסייג, חדשות

כשחזר בו מההסכם, אמר גנור לחוקרי המשטרה: "לא שיחדתי איש. העדויות האלה ניתנו אחרי שהופעלו עלי לחצים לא לגיטימיים". גנור הדגיש כי "אני לא משחק משחקים, לא מנסה לנהל מו"מ מחודש או מבקש לשפר את ההסכם, אלא להודיע: לא שיחדתי איש ולא אעיד כאילו שיחדתי". הטענה החדשה של גנור היא שכל הכספים והתשלומים שעליהם העיד כשוחד היו דמי יעוץ. גם אם הסכם עד המדינה יבוטל, ניתן יהיה להשתמש בעדותו של גנור במשפט, אך כל הפריווילגיות ישללו ממנו.

בכיר באגף החקירות והמודיעין אמר כי בקשתו של גנור לשנות את עדותו לא גורמת לשינוי מהותי בתיק. עוד הוסיף הבכיר כי יש בסיס מוצק ואיתן לתיק הצוללות גם בלי עדותו של גנור. לפי אותו בכיר, התפנית החלה עוד אמש כששני פרקליטיו של גנור יצרו קשר עם ליאת בן ארי, פרקליטת מיסוי וכלכלה, והודיעו לה שהם מבקשים לשנות את המידע שיש להם. בן ארי הפנתה אותם למשטרה ובעקבות אותה שיחה התבקש גנור להתייצב במשרדי להב 433.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו