ישוחרר למעצר בית. גנור (צילום: החדשות)
גנור בבית המשפט, ארכיון | צילום: החדשות

הדרמה בפרשת הצוללות נמשכת: למרות שבית המשפט המחוזי בלוד קיבל היום (חמישי) את ערעורו של עד המדינה לשעבר בתיק הצוללות מיקי גנור בנוגע למעצרו והורה לשחררו, הוא צפוי להישאר במעצר. הפרקליטות תערער על החלטת המחוזי וגנור יישאר במעצר עד שבית המשפט העליון עד קיום הדיון בעניינו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"אינני סבורה כי קמו נסיבות חריגות שמצדיקות את החזרתו למעצר", אמרה שופטת המחוזי שהחליטה על  חלופת מעצר לגנור כדי להסיר את החשש לשיבוש חקירה. קודם לכן ביקשה המשטרה לעכב את השחרור עד מחר כדי לאפשר לה לערער לעליון על ההחלטה.

בעיצומו של הדיון גנור החל לרעוד בכל חלקי גופו והוצא מהאולם. הדיון נמשך ולאחר מספר דקות הוא התאושש וחזר לאולם בית המשפט. במשטרה טענו: המעצר מוצדק כי מייחסים לו עבירות חדשות שלא יוחסו לו עד כה, גנור רוצה "ללכת עם ולהרגיש בלי".

במשטרה השיבו לעתירתו של גנור בנושא המעצר והסבירו כי שלשום הוא זומן לשיחה במשרדי היחידה החוקרת, שם הוחלט לעצרו. "לאחר השיחה ותוכן דבריה, הוחלט לחקור אותו באזהרה. לאחר החקירה באזהרה, הוחלט לעצור אותו", נכתב.

המדינה טוענת כי גנור הסביר שהוא עומד מאחורי כל העובדות שמסר בחקירותיו, אך "כיום הוא מבקש לומר שהפרשנות שנתן לעובדות אלה, לפיה העביר כספי שוחד, היא פרשנות לא נכונה". בתגובה לכך, המשיבה סבורה ש"בכך ביקש העורר ללכת עם ולהרגיש בלי". כלומר, ליהנות מיתרונות ההסכם אבל לנקות עצמו מהשלכות ההודאה בשוחד.

באשר לטענת גנור על כך שהוא דבר בעובדות שמסר ומבקש לתת להן פרשנות אחרת - נציגת המשטרה טוענת שב-2 חקירותיו שינה גנור עד היסוד עובדות ואמירות שלו מהחקירות בעבר - וסתר אותן לחלוטין. "העורר ביקש לשנות פרטים רבים ומהותיים", נכתב.

במשטרה שבים וטענו בפני בית המשפט כי ישנה עילה לעצור את גנור. "הוא זה שגרם במעשיו לשינוי הנסיבות" המצדיקות את המעצר. "עילת השיבוש קמה עם גרסתו החדשה של העורר".

במשטרה מבהירים שפעולות חקירה מהותיות מצריכות את המשך מעצרו של גנור. בנוסף, במשטרה דחו את הטענה שהמעצר הוארך בגלל שגנור "לא התנהג לשביעות רצונה" של המשטרה.

בפרקליטות הודיעו: שוקלים את ביטול הסכם עד המדינה

כפי שפורסם אמש במהדורה המרכזית, פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי, הודיעה היום לסנגוריו של מיקי גנור כי הפרקליטות שוקלת את ביטול הסכם עד המדינה שנחתם עמו ביולי 2017. "יובהר כי צעד זה בא בעקבות הודעת הסנגורים כי מר גנור מבקש לחזור בו מדברים שמסר במשטרה במסגרת ההסכם, ובהמשך לדברים שאכן מסר ביומיים האחרונים במסגרת חקירותיו במשטרה, אשר סותרים עדויות מפורטות שמסר בשעתו", נמסר בהודעה. "בכך הפר לכאורה באופן מהותי את התחייבויתיו והצהרותיו על פי ההסכם, ולפיכך רשאית המדינה לבטלו על כל התחייבויותיה בו".

פרקליטיו של גנור תקפו אתמול את המשטרה וטענו כי מדובר ב"התחשבנות" אחרי שהחליט לחזור בו מעדותו ולסתור את הדברים שמסר עם חתימת ההסכם על עד מדינה. בימים הקרובים תודיע הפרקליטות סופית על החלטתה. כעת, לאחר שגנור חזר בו מעדותו, בכוונת המשטרה לזרז עד כמה שניתן את החקירה ולהמליץ בהקדם האפשרי להעמידו לדין בעבירות חמורות של מתן שוחד בכמה מקרים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי חקירה. לצורך זאת בכוונת החוקרים לזמן לעדות וכנראה גם חקירה באזהרה כמה גורמים שמעורבים בפרשה, בהם אף כאלה שהמשטרה כבר המליצה להעמיד לדין.

הגרסה של גנור

אמש במהדורה המרכזית נחשפה גרסתו של גנור עצמו לאירועים, כפי שהסביר אותה למקורביו: "החלטתי שלא אעשה שקר בנפשי, לא אעיד שקר על הדוכן". גנור הבהיר: "לא מוכן למות כשמכנים אותי בוגד".

למקורביו הסביר גנור כי החליט לסגת מהסכם עד המדינה משום שהופעלו עליו לחצים כבדים ביותר בחקירה - כולל איום במעצר בני משפחתו והחרמת רכושו. "אני אדם מבוגר ולא בריא, זה היה ידוע לחוקרים ולפרקליטות", אמר עד המדינה לשעבר. "לא יכולתי להירדם בלילה, מצבי הנפשי הידרדר".

חלק מגרסת גנור למקורביו (צילום: חדשות)
"לא מוכן למות כשמכנים אותי בוגד" | צילום: חדשות

"אני לא מוכן למות כשמכנים אותי בוגד", אמר גנור למקורביו. "חשוב לי שהמשפחה שלי תדע שלא מכרתי את ביטחון המדינה עבור בצע כסף". הוא הבהיר כי להחלטתו - "אין קשר להתפתחויות האחרונות" בפרשה.

גנור הסביר שבחר לשנות את גרסתו למרות שהבין מבעוד מועד שמדובר בצעד שעלול להביא להשלכות קשות מאוד מבחינתו: "אני מבין שמבחינה משפטית אולי מדובר בצעד בלתי הפיך עם משמעויות קשות בעבורי אבל החלטתי שלא אעשה שקר בנפשי, לא אעיד שקר על הדוכן ולא אייחס לאחרים קבלת שוחד". עוד הבהיר כי הוא "לא מבקש לשפר את ההסכם הזה, להיפך אני מבין שאין חזרה מהצעד הזה. אני מוכן לשלם את המחיר אני אלחם עד הסוף".

בפגישה שהתקיימה בימים האחרונים בין גנור ופרקליטיו לבין פרקליטת מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי, הדגיש גנור שהוא עומד מאחורי כל העובדות שמסר עד עכשיו אך יש לו הסתייגות מהפרשנויות שניתנו לאמירות שלו - קרי, שלא מדובר בכספי שוחד אלא בכספי ייעוץ. עוד מתברר כי במהלך הפגישה הזאת, גנור אמר לעו"ד בן ארי שהוא מודע לסיכון הבלתי מבוטל שהוא נוטל על עצמו בדברים החדשים שהוא מוסר.

להב 433, ארכיון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות)
התייצב במשרדי להב - ונעצר | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות

כשחזר בו מההסכם, אמר גנור לחוקרי המשטרה: "לא שיחדתי איש. העדויות האלה ניתנו אחרי שהופעלו עלי לחצים לא לגיטימיים". גנור הדגיש כי "אני לא משחק משחקים, לא מנסה לנהל מו"מ מחודש או מבקש לשפר את ההסכם, אלא להודיע: לא שיחדתי איש ולא אעיד כאילו שיחדתי". הטענה החדשה של גנור היא שכל הכספים והתשלומים שעליהם העיד כשוחד היו דמי יעוץ. גם אם הסכם עד המדינה יבוטל, ניתן יהיה להשתמש בעדותו של גנור במשפט, אך כל הפריווילגיות ישללו ממנו.

בכיר באגף החקירות והמודיעין אמר כי בקשתו של גנור לשנות את עדותו לא גורמת לשינוי מהותי בתיק. עוד הוסיף הבכיר כי יש בסיס מוצק ואיתן לתיק הצוללות גם בלי עדותו של גנור. לפי אותו בכיר, התפנית החלה עוד אמש כששני פרקליטיו של גנור יצרו קשר עם ליאת בן ארי, פרקליטת מיסוי וכלכלה, והודיעו לה שהם מבקשים לשנות את המידע שיש להם. בן ארי הפנתה אותם למשטרה ובעקבות אותה שיחה התבקש גנור להתייצב במשרדי להב 433, שם הוא חזר בו מעדותו, נעצר - והפך מעד מדינה לחשוד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו