נפתלי ושרה נתניהו. "מזל טוב על השחרור" (צילום: עמית ולדמן, חדשות)
מני נפתלי נגד שרה נתניהו: סיבוב נוסף? | צילום: עמית ולדמן, חדשות

אחרי הניצחון של אב הבית לשעבר, מגיע הערעור: אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, מתכוונת לערער על פסק הדין שניתן אמש בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, במסגרתו קיבל בית המשפט את תביעתו של אב הבית לשעבר מני נפתלי, וקבע כי הועסק בתנאים פוגעניים במעון ראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"הגברת נתניהו אמנם לא הייתה נתבעת בתיק, ולפיכך לא התאפשר לה להביא עדים וראיות מטעמה שיוכיחו את אמיתות דבריה", נמסר מטעם עורכי דינם של משפחת נתניהו, "אך למרות זאת, בית הדין לעבודה קבע ממצאים הפוגעים קשות בגברת נתניהו, ודמה נשפך על לא עוול בכפה בכלי התקשורת".

לאחר שפסק הדין נלמד היום על ידי עורכי הדין של משפחת נתניהו - המליצו עורכי הדין על הגשת ערעור מצידה של רעיית ראש הממשלה, כולל הגשת בקשות מתאימות על מנת שיתאפשר לה להביא את מכלול העדים והראיות המוכיחים כי החלטת בית הדין בכל הנוגע לגברת נתניהו "שגויה, מוטעית ורחוקה מהמציאות".

מה הסכום שהייתה מוכנה להחזיר? נתניהו (צילום: פלאש 90 , ישראל סלם, חדשות)
החליטה לערער. שרה נתניהו | צילום: פלאש 90 , ישראל סלם, חדשות

"התמונה המצטיירת בפסק הדין רחוקה מן המציאות במעון ראש הממשלה", נמסר אמש ממשפחת נתניהו. "מצערת העובדה שאף שבית הדין דחה כ-90% מהתביעות הכספיות של מני נפתלי, בית הדין בחר להקדיש חלק ניכר מהחלטתו לגברת נתניהו, שכלל לא הייתה צד במשפט".

"נפתלי לא תבע את גברת נתניהו אלא את מדינת ישראל, ואגב כך השמיץ והכפיש את רעיית ראש הממשלה", הוסיפו, "אך כיוון שהגברת נתניהו לא הייתה צד למשפט, היא לא הייתה יכולה להביא עדים שמבססים את דבריה ומוכיחים את אמיתותם".

"עובדים רבים במעון ראש הממשלה, ובהם מנהלי הבית בשנים האחרונות, מעידים על יחס מצוין, חם ואנושי שהם מקבלים מרעיית ראש הממשלה, וכי מעולם לא נתקלו בהרמת קול או ביחס מעליב", נמסר עוד בהודעה. "לצערנו הרב, כל אלה אינם נמצאים בפסק הדין".

170 אלף ש"ח פיצויים לנפתלי

אמש, כאמור, קיבל בית הדין לעבודה את תביעתו של מני נפתלי, שטען לתנאי העסקה פוגעניים בשל יחסה של שרה נתניהו, וקבע כי הוא יקבל 170 אלף שקלים, כולל הוצאות משפט. "העובדים נדרשו לעבוד שעות רבות וחריגות", הסביר בית הדין. "בשל כך תחלופת העובדים במעון ראש הממשלה הייתה גבוהה וגרמה למחסור כרוני בכוח אדם".

מני נפתלי. מבקש חקירה נוספת נגד רה"מ (צילום: חדשות 2)
פיצויים בסך 170 אלף שקלים | צילום: חדשות 2

בית המשפט קיבל את טענת המדינה לפיה מעון ראש הממשלה הינו "סביבת עבודה ייחודית השונה מסביבת העבודה המקובלת במגזר הציבורי. ואולם עובדה זו אינה מצדיקה העסקה פוגענית שבה עובדים חסרי אונים נאלצים לעבוד שעות רבות מאוד, תוך שהם חשופים לדרישות מוגזמות להעלבות ולהתפרצויות זעם".

"דווקא מעון ראש הממשלה, על כל המורכבות שלו, אמור לשמש מופת ודגל לשמירה קפדנית על זכויותיהם של העובדים בו ועל קיומה של סביבת עבודה ששוררים בה יחסים של כבוד והערכה לעובדים, או לפחות יחסי עבודה המתאפיינים באדיבות ובענייניות", הוסיף בית הדין. "לדאבוננו הרב, זו לא התמונה המצטיירת בתיק זה".

"ראש הממשלה מנע ממני להתפרנס"

לאחר ההכרעה בתיק, כינס אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה מסיבת עיתונאים ובה התייחס לניצחון בתביעה שהגיש על תנאי העסקה פוגעניים. "אני אדם חזק, עברתי דברים קשים בחיים כדי להתפרנס בכבוד וראש הממשלה מנע ממני להתפרנס", אמר.

"אני אזרח מהשורה שפגעו בו בעבודה בצורה הכי אכזרית שיכולה להיות ועדיין שמרתי על קור רוח ולא הוצאתי החוצה דברים חמורים מאוד, דבריו שהפריעו לתפקודו", הוסיף. עם זאת, סירב לפרט למה התכוון כשטען להפרעה בתפקוד. "לא באתי לפגוע בראש הממשלה כמו שטענו", הוסיף. "אמא שלי מצביעה ליכוד, אבא שלי מצביע ליכוד, אם פגעתם בי - במי לא תפגעו?".

זמן קצר קודם לכן שוחחה עם חדשות 2 אתי חיים, מי שהייתה טבחית במעון ראש הממשלה ועבדה תחת נפתלי, עד שיום אחד לדבריה - "הרגשתי שאני לא יכולה לעמוד בעומס הנפשי והתמוטטתי". בשיחה היא בירכה את נפתלי על זכייתו בתביעה: "אין ספק שזהו יום שמח עבורנו - הצדק יצא לאור".

נפתלי במסיבת העיתונאים, אמש (צילום: חדשות 2)
נפתלי במסיבת העיתונאים, אמש | צילום: חדשות 2

חיים, שלדבריה הייתה נתונה גם היא להתעמרות מצד אשת ראש הממשלה, לא תבעה - אך העידה לטובתו של נפתלי. "בית המשפט קבע שהושפלנו והועלבנו וקבע שדיברנו אמת", היא אומרת. לדבריה, תחילה חששה להעיד במשפט, אך אולצה לעשות זאת בצו בית משפט. "חששנו, גברת נתניהו לא חסה על כבודנו".

"במעון הרשמי של מדינת ישראל, המקום שאמור לשמש דוגמה ומופת, הושפלנו, עבדנו שעות רבות, לא היו לנו שבתות וחגים, לא הייתה לנו משפחה, לא היינו בני אדם שם", היא אומרת. "הניצחון היום הוא של כולנו, זכייתנו של מני היא זכייתנו. לא תבעתי ואינני מתכוונת לתבוע, הכסף מעולם לא היה המטרה כאן".

"במהלך עדותי שמרתי לכל אורך הדרך על כבודו של ראש הממשלה וכבוד המקום שבו עבדתי, סירבתי להוציא דברים החוצה ואני עדיין מסרבת", היא מדגישה. "הלחץ הביא אותי לידי כך שלא יכולתי לעמוד על הרגליים יותר, זה היה לחץ מכל עבר. הגברת דרשה וצרחה ובשלב מסוים התמוטטתי. זה היה היום האחרון שלי בעבודה. בית המשפט נתן לנו להבין שקיים צדק ואני מקווה שאף עובד לא יעבור את מה שאנחנו עברנו שם".

פסק הדין המלא