מני נפתלי זכה בתביעתו נגד בית ראש הממשלה. "בפני בית הדין לעבודה הובאו עדויות רבות המצביעות על כך שבמעון ראש הממשלה שררו תנאי העסקה פוגעניים, בשל התנהגותה של שרה נתניהו ויחסה לעובדים", נכתב היום (רביעי) בהחלטת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בית הדין לעבודה קיבל את טענותיו של נפתלי שעבד כאב הבית במעון ראש הממשלה על יחס פוגעני מצד רעיית ראש הממשלה והורה כי נפתלי יקבל פיצוי כספי. "העובדים נדרשו לעבוד שעות רבות וחריגות", הסביר בית הדין. "בשל כך תחלופת העובדים במעון ראש הממשלה הייתה גבוהה וגרמה למחסור כרוני בכוח אדם".

לעיון בפסק הדין המלא לחצו כאן

בית המשפט קיבל את טענת המדינה לפיה מעון ראש הממשלה הינו "סביבת עבודה ייחודית השונה מסביבת העבודה המקובלת במגזר הציבורי. ואולם עובדה זו אינה מצדיקה העסקה פוגענית שבה עובדים חסרי אונים נאלצים לעבוד שעות רבות מאוד, תוך שהם חשופים לדרישות מוגזמות להעלבות ולהתפרצויות זעם".

"דווקא מעון ראש הממשלה, על כל המורכבות שלו, אמור לשמש מופת ודגל לשמירה קפדנית על זכויותיהם של העובדים בו ועל קיומה של סביבת עבודה ששוררים בה יחסים של כבוד והערכה לעובדים, או לפחות יחסי עבודה המתאפיינים באדיבות ובענייניות", הוסיף בית הדין. "לדאבוננו הרב, זו לא התמונה המצטיירת בתיק זה".

"חומר הראיות שהוצג לפנינו ופורט בהרחבה לעיל מצביע על העסקה פוגענית חמורה, המצדיקה פיצוי בשיעור גבוה", נכתב בפסק הדין של בית הדין האזורי לעבודה. "לפיכך, על המדינה לשאת בתשלום הפיצוי לתובע".

שרה נתניהו ועו"ד יוסי כהן (ארכיון) (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
"דרישות מוגזמות, העלבות והשפלות" | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

נפתלי: "ידעתי שאנצח"

בתגובה ראשונה לחדשות 2 Online אמר היום מני נפתלי: "ידעתי שאנצח. הסכום לא חשוב לי וגם לא הכסף שאני מקבל, אני גם ככה בחובות בשל התנהלות המשפט, כרגע אני לא מדבר, בהמשך אדבר על מה אעשה הלאה".

לפי קביעת בית הדין, המדינה תשלם לנפתלי 155 אלף שקלים. 75 אלף מתוכם יינתנו כפיצוי בשל הטעיה ובשל הפרת הוראות חוק הודעה מוקדמת, ו-80 אלף השקלים הנותרים יועברו לנפתלי בגין עוגמת נפש בשל העסקה פוגענית במעון ראש הממשלה.

פיצוי בסך 155 אלף שקלים. נתניהו (צילום: חדשות 2)
פיצוי בסך 155 אלף שקלים. נתניהו | צילום: חדשות 2

כמו כן, המדינה תשלם את הוצאות התובע בסך של 15 אלף שקלים. עם זאת, התביעה של מני נפתלי לפיצוי בגין הפרת הוראות חוק איסור לשון הרע נדחתה על ידי בית המשפט.

"בית הדין לעבודה עשה צדק היסטורי", אמרה לאחר הפסיקה עורכת הדין של נפתלי, נעמי לנדאו. "כולי תקווה ששנים של התעמרויות בעובדים במעון רה"מ הגיעו היום לסופם. למרות ניסיונה של הגברת נתניהו להפוך את עצמה לקורבן בסיפור הזה, הרי שפסק הדין קובע את ההיפך הגמור. שרה נתניהו התעמרה במני נפתלי בדיוק כפי שהוא טען מתחילת הדרך, ולמרבה הצער נפתלי לא לבד".

עו"ד נעמי לנדאו (צילום: סטודיו גילי ומירית, חדשות)
עו"ד נעמי לנדאו | צילום: סטודיו גילי ומירית, חדשות

"הניסיונות של משפחת נתניהו ושותפיהם להשחיר את מני נפתלי, תוך הפצת שקרים וספינים לכל עבר, לא עזרו להם", הוסיפה עו"ד לנדאו. "מהיום יידע כל מעסיק בישראל, ובראשם משרד ראש הממשלה, כי העובדים אינם רכושו של המעסיק וכי המעסיק אינו יכול לנהוג בעובדיו ככל העולה על רוחו".

"נתתי רק דוגמאות קטנות למה שעברתי"

לפני כשנה החל דיון ההוכחות במסגרת התביעה שהגיש אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה נגד נתניהו ולשכתו. "כשהכרתי את גברת נתניהו כמאבטח, לא ידעתי שהיא שותה כמות אלכוהול מטורפת", סיפר נפתלי בפני בית הדין לעבודה. "כשהפכתי לאב בית גיליתי שהיא שותה כמויות כמו שלושה בקבוקי שמפניה ביום".

נפתלי לא ציין זאת בתצהיר שהגיש, והסביר כי הוא לא רצה לפגוע בכבודו של ראש הממשלה. "בתצהיר נתתי רק דוגמאות קטנות למה שעברתי", הוא אמר בבית הדין.

בתצהיר שהגישה בעבר שרה נתניהו לבית הדין, היא הכחישה מכל וכל את טענותיו של נפתלי, שאמר כי סבל מיחס בלתי ראוי במהלך תקופת עבודתו. "תחילה דחיתי את בקשתו של התובע משום שהתעוררו בלבי ספקות באשר למידת התאמתו לתפקיד", היא טענה. "אך לצערי הלכתי שולל אחר הבטחותיו והפצרותיו הרבות של התובע".