אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה כינס הערב (רביעי) מסיבת עיתונאים ובה התייחס לניצחון בתביעה שהגיש על תנאי העסקה פוגעניים. "אני אדם חזק, עברתי דברים קשים בחיים כדי להתפרנס בכבוד וראש הממשלה מנע ממני להתפרנס", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני אזרח מהשורה שפגעו בו בעבודה בצורה הכי אכזרית שיכולה להיות ועדיין שמרתי על קור רוח ולא הוצאתי החוצה דברים חמורים מאוד, דבריו שהפריעו לתפקודו", הוסיף. עם זאת, סירב לפרט למה התכוון כשטען להפרעה בתפקוד. "לא באתי לפגוע בראש הממשלה כמו שטענו", הוסיף. "אמא שלי מצביעה ליכוד, אבא שלי מצביע ליכוד, אם פגעתם בי - במי לא תפגעו?".

זמן קצר קודם לכן שוחחה עם חדשות 2 אתי חיים, מי שהייתה טבחית במעון ראש הממשלה ועבדה תחת נפתלי, עד שיום אחד לדבריה - "הרגשתי שאני לא יכולה לעמוד בעומס הנפשי והתמוטטתי". בשיחה היא בירכה את נפתלי על זכייתו בתביעה: "אין ספק שזהו יום שמח עבורנו - הצדק יצא לאור".

חיים, שלדבריה הייתה נתונה גם היא להתעמרות מצד אשת ראש הממשלה, לא תבעה - אך העידה לטובתו של נפתלי. "בית המשפט קבע שהושפלנו והועלבנו וקבע שדיברנו אמת", היא אומרת. לדבריה, תחילה חששה להעיד במשפט, אך אולצה לעשות זאת בצו בית משפט. "חששנו, גברת נתניהו לא חסה על כבודנו".

"במעון הרשמי של מדינת ישראל, המקום שאמור לשמש דוגמה ומופת, הושפלנו, עבדנו שעות רבות, לא היו לנו שבתות וחגים, לא הייתה לנו משפחה, לא היינו בני אדם שם", היא אומרת. "הניצחון היום הוא של כולנו, זכייתנו של מני היא זכייתנו. לא תבעתי ואינני מתכוונת לתבוע, הכסף מעולם לא היה המטרה כאן".

"במהלך עדותי שמרתי לכל אורך הדרך על כבודו של ראש הממשלה וכבוד המקום שבו עבדתי, סירבתי להוציא דברים החוצה ואני עדיין מסרבת", היא מדגישה. "הלחץ הביא אותי לידי כך שלא יכולתי לעמוד על הרגליים יותר, זה היה לחץ מכל עבר. הגברת דרשה וצרחה ובשלב מסוים התמוטטתי. זה היה היום האחרון שלי בעבודה. בית המשפט נתן לנו להבין שקיים צדק ואני מקווה שאף עובד לא יעבור את מה שאנחנו עברנו שם".

מעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

170 אלף ש"ח פיצויים לנפתלי

מוקדם יותר היום קיבל בית הדין לעבודה את תביעתו של מני נפתלי, שטען לתנאי העסקה פוגעניים בשל יחסה של שרה נתניהו, וקבע כי הוא יקבל 170 אלף שקלים, כולל הוצאות משפט. "העובדים נדרשו לעבוד שעות רבות וחריגות", הסביר בית הדין. "בשל כך תחלופת העובדים במעון ראש הממשלה הייתה גבוהה וגרמה למחסור כרוני בכוח אדם".

בית המשפט קיבל את טענת המדינה לפיה מעון ראש הממשלה הינו "סביבת עבודה ייחודית השונה מסביבת העבודה המקובלת במגזר הציבורי. ואולם עובדה זו אינה מצדיקה העסקה פוגענית שבה עובדים חסרי אונים נאלצים לעבוד שעות רבות מאוד, תוך שהם חשופים לדרישות מוגזמות להעלבות ולהתפרצויות זעם".

"דווקא מעון ראש הממשלה, על כל המורכבות שלו, אמור לשמש מופת ודגל לשמירה קפדנית על זכויותיהם של העובדים בו ועל קיומה של סביבת עבודה ששוררים בה יחסים של כבוד והערכה לעובדים, או לפחות יחסי עבודה המתאפיינים באדיבות ובענייניות", הוסיף בית הדין. "לדאבוננו הרב, זו לא התמונה המצטיירת בתיק זה".

פסק הדין המלא