פרשת הרב והניצב - הראיות, לכאורה: ניצב מנשה ארביב קיווה שפרישתו מהמשטרה תסיר מעליו את העננה, אבל נראה שהפרשה עוד רחוקה מסיום. לאחר שמוקדם יותר היום (א') הסיר בית המשפט את צו איסור הפרסום על חלקים מחקירת ארביב - לידי חדשות 2 הגיעו המסמכים שהעביר הרב פינטו למח"ש ובהם תיעוד טובות ההונאה שהעניק לכאורה לניצב ארביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במרכז החומר עומד תצהיר של בן ציון סוקי, יד ימינו של הרב פינטו ומחסידיו הקרובים. סוקי, איש עסקים אמריקני בעל בתי מלון, טוען כי התבקש על ידי הרב פינטו לסייע כספית לבנו של ניצב ארביב ולרעייתו. בין היתר טוען סוקי בתצהירו כי ניצב ארביב, שאותו פגש בביתו של הרב, ביקש ממנו לסייע לבנו ולכלתו בהסדרת "גרין קארד" - ויזה שמעניקה תושבות קבע בארה"ב.

אירוח במלון. החשבון - אפס
אירוח במלון. החשבון - אפס | צילום:

סוקי הציג סדרה של הודעות מייל שקיבל מעובדת אדמיניסטרטיבית בישיבה, שמחזקת את טענותיו. "שלום בנצי היקר, אני מצרפת לך את כתובת המייל של צחי ארביב", נכתב באחת ההודעות. "זה מאוד חשוב שתדבר איתו כי כבוד הרב ביקש לטפל בו במהרה".

2,000 דולר בחודש
2,000 דולר בחודש | צילום:

במייל נוסף מוצגת לכאורה פנייה של צחי ארביב, בנו של ניצב ארביב, ובה ביקש לדעת האם הגזבר הסדיר את תשלום שכר טרחת עורכי הדין. בהמשך הוצגה גם חשבונית של משרד עורכי הדין האמריקני. בדרישת התשלום פורט כי הכסף נדרש בעבור טיפול בענייניה של דנה ארביב - כלתו של ניצב ארביב.

כרטיסי טיסה על חשבון הרב?
כרטיסי טיסה על חשבון הרב? | צילום:

על פי התצהיר ביקש צחי ארביב בשם אביו סיוע בסכום של 2,000 דולר מדי חודש. "התייעצתי עם הרב", הצהיר סוקי. "הרב ביקש ממני לעשות כבקשתו של ניצב ארביב ולהעביר, מדי חודש בחודשו, סכום של 2,000 דולרים לבנו". בחומר שהועבר גם תצהירו של גיל מנשה, גזבר מוסדות "שובה ישראל" בארצות הברית. "במשך למעלה משנתיים", מצהיר מנשה, "העברתי לצחי ארביב סך של 2,000 דולר במזומן במעטפה, מדי חודש בחודשו".

טובות ההונאה לא ניתנו, על פי החשד, לניצב ארביב רק באמצעות בנו. בתצהירו טוען סוקי כי אירח את ניצב ארביב לפחות 23 פעמים בחינם בסוויטות יקרות במלון מטרו שבבעלותו. "מדובר בסוויטות המפוארות ביותר במלון, אשר עלותן היומית נעה בין 600 ל-700 דולר ללילה", הצהיר סוקי.

ארביב ביקש סיוע כלכלי?
ארביב ביקש סיוע כלכלי? | צילום:

האירוח לא כלל רק שהייה במלון בסוויטה היוקרתית בחינם. "על פי בקשת ארביב הוריתי לעובדיי לדאוג לו ולרעייתו לכלכלה מלאה", ציין. "במסגרת זו הוזמנו להם על חשבון המלון ארוחות מלאות ממסעדות, שהובאו לסוויטה שבה לנו". דף החשבון מהמלון מציג מספר רב של תאריכים בהם התארח ארביב. בכל הפעמים, בטור החיוב הסכום הוא אפס.

סוקי טוען כי ניצב ארביב פנה לרב פינטו בבקשה שידבר עם חסידו, אחד הטייקונים הגדולים במשק, על מנת לקבל הנחה של מאות אלפי שקלים בדירה שביקש לרכוש מאותו יזם. בשבוע שעבר פרסמנו כי מח"ש פשטה על משרדי החברה הקבלנית ואספה חומר רב.

ארביב: "סיפורי בדים"

ארביב הורשע בהסדר טיעון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
"לא היה ולא נברא". מנשה ארביב | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

בשיחה עם חדשות 2 הדף עו"ד יהושע רזניק, פרקליטו של ארביב, אחת לאחת את הטענות. "הגיע הזמן שהציבור יבין עם מי באמת יש לנו עסק", הוא אומר. לדבריו, ארביב התארח במלון מטרו בניו יורק פעם אחת בלבד - ושילם על כך מחיר מלא. רעייתו התארחה עוד פעמיים או שלוש בבית המלון, שילמה אף היא, אבל לא שמרה על הקבלות.

לדברי רזניק, אם הקבלות שהציג בן ציון סוקי ונושאות את השם מנשה ארביב מתייחסות לאירוח של אשתו - הרי שמדובר בזיוף לכל דבר. "הם מייצרים קבלות", מאשים עו"ד רזניק. לדבריו, גם התשלום החודשי שקיבל לכאורה בנו של ארביב לא היה ולא נברא. "מנשה ארביב מעולם לא ביקש ובנו מעולם לא קיבל תשלום כספי מאנשי פינטו", אמר רזניק.

את התשלום עבור הטיפול באשרת השהייה מכנה רזניק "סיפור בדים". בנוגע לדיווח לפיו קיבל ארביב הלוואה לדירה, אמר רזניק: "מעולם לא נקנתה דירה ולכן מעולם גם לא הייתה הלוואה".

את תיק המסמכים הזה מקווים סנגוריו של פינטו להמיר לכתב אישום מעודן או לעונש מרוכך עבור הלקוח שלהם. בימים הקרובים מתכוונת הפרקליטות להגיש כתב אישום חמור נגד הרב פינטו.

אישום נגד פינטו

הרב יאשיהו פינטו, ארכיון (צילום: AP)
כתב אישום חמור. הרב פינטו | צילום: AP

בשבוע שעבר הודיע היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, לאחר סדרת התייעצויות, כי החליט לאמץ את המלצת הפרקליטות ולהגיש כתב אישום נגד הרב יאשיהו פינטו בחשד שנתן שוחד לקצין המשטרה תת-ניצב אפרים ברכה. ברכה כיהן באותה עת בתפקיד ראש חטיבת החקירות של המשטרה. השוחד שהוצע היה לכאורה בסך של 200 אלף דולר.

באשר לעניינו של תת ניצב מנשה ארביב, שהודיע בינתיים על פרישתו מהמשטרה, הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי החלטות תתקבלנה בהמשך.

מפקד יחידת להב 433 הודיע בשבוע שעבר על פרישתו משורות המשטרה, בעקבות המגעים שהתנהלו בין פרקליטי הרב פינטו לנציגי הפרקליטות, במסגרתם טען פינטו כי ארביב קיבל ממנו טובות הנאה. "החלטתי שאני לא יכול להשלים עם מהלכים של אי העמדה לדין של עבריין החשוד בפשעים רבים, ובחרתי למנוע את המשך הסחיטה המסוכנת של שלטון החוק", הסביר ארביב מול המצלמות.

בהכנת הכתבה השתתף משה נוסבאום.