ניצב ארביב פורש מהמשטרה: מפקד יחידת להב 433 של המשטרה, ניצב מנשה ארביב, כינס הערב (א') מסיבת עיתונאים מיוחדת בה הודיע על פרישה ממשטרת ישראל. את הודעתו של ניצב ארביב העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"החלטתי שאני לא יכול להשלים עם מהלכים של אי העמדה לדין של עבריין החשוד בפשעים רבים, ובחרתי למנוע את המשך הסחיטה המסוכנת של שלטון החוק", הסביר ארביב מול המצלמות, "מכאן, החלטתי לפרוש ממשטרת ישראל לאחר 36 שנות שירות".

למרות זאת, הבהיר הניצב כי הוא מצפה שיזומן ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולפרקליט המדינה שי ניצן. "אני מבקש להשמיע בפניהם את גרסתי - ואין לזה שום קשר לפרישתי", הבהיר הניצב והבטיח: "אמצא את דרכי לשרת את הציבור כפי שעשיתי בכל ימי חיי".

"איש לא ביקש לשמוע את גרסתי"

בדבריו הפנה ארביב אצבע מאשימה אל מערכת המשפט והתנהלותה בפרשה. "אינני יכול עוד להשלים עם התנהלותה של המערכת המשפטית, שהייתי חלק בלתי נפרד ממנה לאורך השנים", אמר, "מערכת שמגלגלת אותי ואת משפחתי בזפת ובנוצות".

הוא ציין כי פנה מספר פעמים ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליטות המדינה ודרש שיזמנו אותו לבדיקה או חקירה כדי שיוכל להתייחס לטענות שעלו כלפיו. "כחודש ימים אני שוהה בביתי על חשבוני, זאת על מנת לאפשר כל בדיקה, אך איש לא פנה אליי ואיש לא ביקש לשמוע גרסתי", הדגיש.

"מתברר שאדם החשוד בפשעים חמורים, המעורב בפרשייה זו, שכתב אישום חמור תלוי ועומד נגדו, פנה באמצעות עורכי דינו ליועץ המשפטי לממשלה והמציא מידע כוזב על מנת לחמוק מהעמדתו לדין", המשיך וטען ארביב, "בטרם נבדק דבר, ומבלי שנמסרה גרסתי, המדינה היתה מוכנה לשקול מתן חסינות לחשוד. החלטתי הערב שלא להמשיך להשתתף במשחק הזה".  

הורשע במתן שוחד ונכלא. פינטו (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
ככל הנראה יואשם. הרב פינטו | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

היועץ המשפטי יסתפק בפרישת ארביב? 

במכתב ששלח ניצב מנשה ארביב למפקדיו, פקודיו וחבריו, סיפר על תחושותיו: "זהו יום לא קל עבורי, נתתי את כל כולי לטובת ביטחון אזרחי המדינה. לנגד עיני תמיד עמדה טובת אזרחי המדינה אותה שירתתי נאמנה. דווקא אני, האזרח שנתן את כל כולו לטובת המדינה נשפט על ידי התקשורת והציבור מבלי שאף גורם מוסמך יקרא לי ויאמר לי מהן 'החשדות כלפי'. ישנם רגעים בחייו של אדם שהוא אומר לעצמו 'די!'".

עם ההודעה על פרישה, ייתכן שארביב ישים קץ למשא ומתן בין סנגוריו של הרב פינטו לפרקליטות. היועץ המשפטי לממשלה צפוי להסתפק בפרישתו, ובכך לא להשתמש בחומרים שהרב פינטו הציע ולא להאשימו במתן שוחד.

פרישתו של מפקד יחידת להב 433 מגיעה דווקא על רקע בדיקת פוליגרף, שנערכה במכון פרטי, ובה נשאל קצין המשטרה שלוש שאלות - שבכולן נמצא דובר אמת.

ארביב נשאל: האם אי פעם קיבל טובות הנאה מהרב או מעוזריו, ועל כך השיב בשלילה. הוא נשאל אם אי פעם קיבל בלא תשלום לינה במלון של מקרוביו של הרב, וגם על כך ענה שלא. לבסוף נשאל אם אי פעם קיבל טובות הנאה במזומן עבורו או עבור משפחתו מהרב, וגם על כך השיב בשלילה.

בשלוש התשובות של קצין המשטרה הבכיר, מי שפיקד על יחידת החקירות המובחרת, נמצא כי הוא דובר אמת. תוצאות הבדיקה הועברו ליועץ המשפטי לממשלה, למבקר המדינה ולמפכ"ל המשטרה בדרישה אז להגיע להחלטה מהירה בעניינו ולאפשר לו לשוב לתפקידו.