"מה אתם רוצים מהמשפחה?" יממה לאחר שמפקד חטיבת גבעתי, אל"מ עופר וינטר, נחקר באזהרה במצ"ח, במשפחתו טוענים כי התקשורת "עושה מזה סתם עניין גדול". אביו של וינטר, שנחשד כי ידע שחג'בי הטריד לכאורה חיילות, אמר היום (שישי) בבוקר בפתח ביתו כי "יש לי הרבה מה לומר לעיתונאים, אבל אני שומר את זה בבטן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אין לי מה לספר, הוא לא מדבר איתי", הוסיף האב. "אין כמוהו - בצוק איתן הוא היה גדול. תפסיקו לעשות מזה עניין". קרוב משפחה נוסף ביקש מהתקשורת להניח לבני משפחת וינטר, המתמודדים עם ההשלכות.

פרקליטו של וינטר, עו"ד עודד סבוראי המייצג את המח"ט במילואים מטעם הסניגוריה הציבורית, הביע תקווה כי ממצאי החקירה יתאמו את גירסת מרשו: "משיחותיי עם מח"ט גבעתי, אני משוכנע שלא נפל כל רבב בפעילותו", אמר לחדשות 2. "כל הטענות שהועלו נגד המג"ד נבדקו הן ברמת החטיבה והן ברמה גבוהה יותר, כך שלא היה שום טיוח. המח"ט הבהיר כי לא שמר את המידע לעצמו כפי שפורסם בימים האחרונים".

יעלון: "גם הרמטכ"ל מואג"
סגן-אלוף לירן חג'בי | צילום:

האלוף למח"ט: "איך ממשיכים הלאה?"

וינטר נחקר אתמול באזהרה במשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) בחשד שידע על מעשיו לכאורה של חג'בי, מפקד גדוד "צבר" החשוד בהטרדות מיניות של חיילות. וינטר חשוד באי-קיום הוראות מחייבות ואי דיווח ידיעות לגורמים הרלוונטיים. הקצין הבכיר שיתף פעולה עם החוקרים וטרם נקבע המשך לחקירה.

גם הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ התייחס אתמול לפרשה, ובהערכת המצב המטכ"לית אמר כי צה"ל "יעניק לגופים הנוגעים בדבר גיבוי מלא בכל אשר יידרש על מנת להגיע לחקר האמת ולמיצוי הדין במידה הנדרשת". דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז ציין כי הרמטכ"ל "מעניק חשיבות עליונה להתנהגות ערכית ונטולת רבב הנדרשת מכל קצין בצה"ל, ובוודאי שמשורת הפיקוד הבכירה שלנו".

אתמול שוחח גם אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן בנושא עם אלוף-משנה וינטר - כך פורסם לראשונה בחדשות 2 Online. האלוף ביקש מהמח"ט לדאוג שהגדוד ימשיך לתפקד ללא הפרעה. בין היתר הוא הציע לו דרכים להתמודדות עם המצב החדש, לאור החקירה ועזיבת המג"ד את הגדוד.

חג'בי למקורביו: "מנסים להדביק לי דברים"

על פי אחד הגורמים שמעורים בפרשה, לא היה מדובר בנזיפה אלא בשיחה שעסקה במקרים הרבים שעלו בגדוד. "האלוף לא כועס עליו, הוא מחכה לתוצאות החקירה", אמר הגורם. "הוא רק רוצה שהגדוד לא ייפגע בשום אופן וצורה, למרות שהוא מבין שיש היבטים שצריך לבחון בהיבט הפיקודי של מפקד החטיבה, אך זה עוד מוקדם".

קצין בכיר בצה"ל אמר כי גם אם וינטר לא ידע על המקרים, חלה עליו האחריות. "מפקד חטיבה אמור לדעת מה קורה בגדודים שלו. אי אפשר להתנער מזה גם אם אין פה משהו פלילי. יש פה עניין משמעתי, אני לא רואה איך הוא יכול להמשיך לתפקד כך". למרות המסקנה שאליה הגיעו במצ"ח, גורמים בגדוד טוענים כי וינטר ידע על חלק מהאירועים, אך העדיף שלא לעסוק בהם.

שלשום הודיע מפקד הגדוד כי הוא יוצא לחופשה עד להודעה חדשה, זאת באישורו של אלוף הפיקוד. למקורביו הוא סיפר אמש: "לא הטרדתי מינית אף חיילת, מנסים להדביק לי דברים. החלטתי לצאת לחופשה כדי שהגדוד לא יהיה קשור לזה". הוא טען כי מחברים הרבה דברים שלא קשורים אחד לשני ביחד, והדגיש: "חד משמעית לא הייתה הטרדה מינית. מאז פיצוץ הפרשה אני מקבל הרבה טלפונים והודעות תמיכה מהרבה מאוד חיילים וקצינים, כולם יגלו את האמת".