וינטר בתקופתו כמח"ט גבעתי (צילום: דו"צ, חדשות)
נחקר באזהרה. אל"מ וינטר | צילום: דו"צ, חדשות

מפקד חטיבת גבעתי אלוף-משנה עופר וינטר נחקר היום (חמישי) באזהרה במשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) בחשד שידע על מעשיו לכאורה של סגן-אלוף לירן חג'בי, מפקד גדוד "צבר" החשוד בהטרדות מיניות של חיילות. וינטר חשוד באי-קיום הוראות מחייבות ואי דיווח ידיעות לגורמים הרלוונטיים. יצוין כי הקצין הבכיר שיתף פעולה עם החוקרים וטרם נקבע המשך לחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר הפרסום בחדשות 2 Online מסר סנגורו של וינטר כי נקרא על ידי רשויות הצבא לסייע לחטיבה ולמח"ט בכל הנוגע לחקירה. "במשך מספר שעות המח"ט שיתף פעולה באופן מלא וענה על כל השאלות שהופנו אליו, וכך הוא ייעשה בהמשך אם יידרש, הגם שלא נקבע כל המשך לחקירתו", אמר.

הסנגור הוסיף כי וינטר סבור שישנה חשיבות בקיום החקירה כדי להסיר את העננה מעל החטיבה ולתקן את כל הליקויים, אם יימצאו כאלה. "מטבע הדברים אי אפשר להיכנס לחקירה, אולם השאלות שהופנו לוינטר התמקדו במה הגיע לידיעתו וכיצד פעל, עם מי התייעץ ולמי העביר את המידע", הסביר. "המח"ט הבהיר כי לא שמר את המידע לעצמו כפי שפורסם בימים האחרונים".

גם הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ התייחס הבוקר לפרשה, ובהערכת המצב המטכ"לית אמר כי צה"ל "יעניק לגופים הנוגעים בדבר גיבוי מלא בכל אשר יידרש על מנת להגיע לחקר האמת ולמיצוי הדין במידה הנדרשת". דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז ציין כי הרמטכ"ל "מעניק חשיבות עליונה להתנהגות ערכית ונטולת רבב הנדרשת מכל קצין בצה"ל, ובוודאי שמשורת הפיקוד הבכירה שלנו".

האלוף למח"ט: "איך ממשיכים הלאה?"

מוקדם יותר היום שוחח אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן בנושא עם אלוף-משנה וינטר - כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online. האלוף ביקש מהמח"ט לדאוג שהגדוד ימשיך לתפקד ללא הפרעה. בין היתר הוא הציע לו דרכים להתמודדות עם המצב החדש, לאור החקירה ועזיבת המג"ד את הגדוד.

על פי אחד הגורמים שמעורים בפרשה, לא היה מדובר בנזיפה אלא בשיחה שעסקה במקרים הרבים שעלו בגדוד. "האלוף לא כועס עליו, הוא מחכה לתוצאות החקירה", אמר הגורם. "הוא רק רוצה שהגדוד לא ייפגע בשום אופן וצורה, למרות שהוא מבין שיש היבטים שצריך לבחון בהיבט הפיקודי של מפקד החטיבה, אך זה עוד מוקדם".

קצין בכיר בצה"ל אמר כי גם אם וינטר לא ידע על המקרים, חלה עליו האחריות. "מפקד חטיבה אמור לדעת מה קורה בגדודים שלו. אי אפשר להתנער מזה גם אם אין פה משהו פלילי. יש פה עניין משמעתי, אני לא רואה איך הוא יכול להמשיך לתפקד כך".

למרות המסקנה שאליה הגיעו במצ"ח, גורמים בגדוד טוענים כי וינטר ידע על חלק מהאירועים, אך העדיף שלא לעסוק בהם. בינתיים, מפקדים בגדוד שוחחו עם החיילים והסבירו להם שעליהם להמשיך כאילו דבר לא קרה. "אמרו לנו לא להיגרר לשמועות ולחכות עד שהכל יסתיים", אמר אחד החיילים לחדשות 2 Online.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "אין בכוונתנו להתייחס לשיח פנימי".

יעלון: "גם הרמטכ"ל מואג"
סגן-אלוף לירן חג'בי | צילום:

קבוצת תמיכה בפייסבוק: "האמת תתגלה"

אתמול הודיע מפקד הגדוד כי הוא יוצא לחופשה עד להודעה חדשה, זאת באישורו של אלוף הפיקוד. למקורביו הוא סיפר אמש: "לא הטרדתי מינית אף חיילת, מנסים להדביק לי דברים. החלטתי לצאת לחופשה כדי שהגדוד לא יהיה קשור לזה".

הוא טען כי מחברים הרבה דברים שלא קשורים אחד לשני ביחד, והדגיש: "חד משמעית לא הייתה הטרדה מינית. מאז פיצוץ הפרשה אני מקבל הרבה טלפונים והודעות תמיכה מהרבה מאוד חיילים וקצינים, כולם יגלו את האמת".

מאות בני אדם הצטרפו ביממה האחרונה לקבוצת תמיכה במג"ד בפייסבוק. "נרתמים למען הוצאת האמת לאור", נקראת הקבוצה בה חברים בני משפחתו, חברים, פקודים וחיילים לשעבר.

שמואל חג'בי, אביו של המג"ד סיפר לחדשות 2 Online כי הוא מאמין בצדקתו של בנו. "המדינה הזאת בוגדנית, הוא מלח הארץ שמעולם לא חטא, ואמר לי שלא היה שום דבר".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv