פרסום ראשון: עם שחרורו מהכלא של ניבי זגורי, תכננו בארגון הפשיעה שלו לפגוע לא רק בטל קורקוס ובגרושתו, דבורה הירש ז"ל, אלא גם בקרובי משפחה נוספים של  קורקוס – זאת לאחר שהתגלה כי עדותו היא זו שהובילה לכליאתו של זגורי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד נודע כי נשקלת האפשרות להכניס את אחד עדי התביעה נגד זגורי לתכנית להגנת עדים, בעקבות איומים וחשש לחייו. במידה ויוחלט לעשות זאת, העד ייאלץ להחליף את זהותו, שמו ואורח חייו כדי להגן על עצמו.

מוקדם יותר היום הותר לפרסום כי פוענח רצח דבורה הירש ז"ל בבאר שבע לפני כשנתיים וחצי. המשטרה טוענת כי פענחה את המקרה בעקבות התפתחות משמעותית בתיק ועצרה את שלושת החשודים בביצוע המעשה: ראש ארגון הפשע בדרום, ניבי זגורי, ושלושה מאנשי הארגון משה רובין, עמיר בן שימול ואריק איטל. מחר בשעות הצהריים המאוחרות תגיש פרקליטות מחוז דרום פלילי כתב אישום בתיק.

"פרשה 800", כך כינו במשטרה את התיק הסבוך והמורכב שהתפתח "עקב בצד אגודל" והתגבש אחרי מבצע "חובק עולם". כבר לפני שמונה חודשים נעצר זגורי בחשד לרצח הגרוש ועד המדינה טל קורקוס ובחשד לרצח אלישע סבח. אחרי פריצת הדרך בתיק הוא נעצר שוב, הפעם בחשד לרצח של הירש. לצדו נעצרו שלושת חברי הארגון ומעצרם הוארך מעת לעת.

הרכב של קורקוס אחרי הפיצוץ
הרכב של קורקוס אחרי הפיצוץ | צילום: חדשות

החקירה החלה לאחר שבשבעה במרס התקבל דיווח סמוך לשעה 18:30 על ירי לעבר רכב ברחוב שדרות ירושלים בבאר שבע. כוחות רבים הוזעקו אל המקום והחלו בחקירת נסיבות הרצח תוך איסוף ממצאים רבים בזירה וסביבתה, איסוף עדויות ועוד. בדיקה ראשונית בזירה העלתה כי הנרצחת היא דבורה הירש, גרושתו של קורקוס שנרצח אף הוא בחלוף הימים.

באותו הערב הוטלה מלאכת החקירה המורכבת על היחידה המרכזית. במהלך שלביה השונים של החקירה אירוע שני מקרי רצח נוספים באזורים שונים בארץ, האחד בנתניה - שם, במסעדה נרצח אלישע סבח ביריות מטווח קצר. השני אירע באשקלון, אז נרצח קורקוס לאחר שמטען חבלה רב עוצמה הוצמד למכוניתו והופעל זמן קצר לאחר שנצפה נכנס לרכב. הערכת החוקרים הייתה כי קיים קשר בין שלושת מקרי הרצח מפני ששניהם העידו בעבר נגד זגורי וחבריו לארגון. גם הירש קיבלה החלטה להעיד נגד זגורי בעבר והמשטרה חיברה בין האירועים לכדי החשדות נגד ראש ארגון הפשיעה.

טל קורקוס ז
טל קורקוס | צילום: חדשות

בסיום הערכת מצב שהתקיימה הוחלט כי שלושת מקרי הרצח ייחקרו במקביל על ידי אותה היחידה. תיק הרצח של קורקוס וסבח כונה "חוק וסדר", והתיק של הירש כונה 800/18. יחידות מיוחדות של אגף החקירות והמודיעין של המשטרה ופרקליטות מחוז דרום ליוו את היחידה במהלך החקירה, שכללה פעילות מסונכרנת ומתואמת עם גורמים רבים.

מן החקירה עלה כי זגורי וחבריו לארגון "ניסו לפגוע ולערער את רשויות החוק והשלטון במדינת ישראל תוך פגיעה מכוונת בכל מי שיצא והעיד נגדם בעבר, לרבות הרצח של הירש, קורקוס וסבח, וזאת על מנת לייצר מצב שבו איש לא ירצה להעיד נגד מעשיהם לצד ביסוס מעמדם בעולם העברייני".

יניב זגורי
ראש ארגון הפשיעה ניבי זגורי | צילום: חדשות

במשטרה ציינו כי "פגיעה בעדי מדינה ובני משפחותיהם מהווה פגיעה במהות עבודת רשויות החוק במדינה דמוקרטית והניסיון להלך אימים על אזרחים נורמטיביים ועל נציגי מערכת אכיפת החוק לא יצלח". עוד נמסר כי החקירה הייתה מורכבת והיא דרשה אורך רוח והשקעת משאבים ואמצעים מרובים, וכן כי צו איסור הפרסום שהוטל על החקירה נועד להגן עליה.