מהיציאה התמימה מהבית בשעות אחר הצהריים לקניות ועד לרצח בדם קר לעיני ילדיה ששהו ברכב בנסיעה בחזרה הביתה: שנתיים וחצי אחרי הירי הקטלני בדבורה הירש ז"ל בבאר שבע, המשטרה טוענת כי פענחה את המקרה בעקבות התפתחות משמעותית בתיק ועצרה את שלושת החשודים בביצוע המעשה: ראש ארגון הפשע בדרום, ניבי זגורי, ושלושה מאנשי הארגון משה רובין, עמיר בן שימול ואריק איטל. המשטרה תעביר את סיכומי החקירה לפרקליטות, שם יחליטו אם ונגד מי להגיש כתב אישום בפרשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"פרשה 800", כך כינו במשטרה את התיק הסבוך והמורכב שהתפתח "עקב בצד אגודל" והתגבש אחרי מבצע "חובק עולם". כבר לפני שמונה חודשים נעצר זגורי בחשד לרצח הגרוש ועד המדינה טל קורקוס ובחשד לרצח אלישע סבח. אחרי פריצת הדרך בתיק הוא נעצר שוב, הפעם בחשד לרצח של הירש. לצדו נעצרו שלושת חברי הארגון ומעצרם הוארך מעת לעת.

החקירה החלה לאחר שב-7 במרס התקבל דיווח סמוך לשעה 18:30 על ירי לעבר רכב ברחוב שדרות ירושלים בבאר שבע. כוחות רבים הוזעקו אל המקום והחלו בחקירת נסיבות הרצח תוך איסוף ממצאים רבים בזירה וסביבתה, איסוף עדויות ועוד. בדיקה ראשונית בזירה העלתה כי הנרצחת היא דבורה הירש, גרושתו של קורקוס שנרצח אף הוא בחלוף הימים.

באותו הערב הוטלה מלאכת החקירה המורכבת על היחידה המרכזית. במהלך שלביה השונים של החקירה אירוע שני מקרי רצח נוספים באזורים שונים בארץ, האחד בנתניה - שם, במסעדה נרצח אלישע סבח ביריות מטווח קצר. השני אירע באשקלון, אז נרצח קורקוס לאחר שמטען חבלה רב עוצמה הוצמד למכוניתו והופעל זמן קצר לאחר שנצפה נכנס לרכב. הערכת החוקרים הייתה כי קיים קשר בין שלושת מקרי הרצח מפני ששניהם העידו בעבר נגד זגורי וחבריו לארגון. גם הירש קיבלה החלטה להעיד נגד זגורי בעבר והמשטרה חיברה בין האירועים לכדי החשדות נגד ראש ארגון הפשיעה.

הרכב של קורקוס אחרי הפיצוץ (צילום: חדשות)
הרכב של קורקוס אחרי הפיצוץ | צילום: חדשות

בסיום הערכת מצב שהתקיימה הוחלט כי שלושת מקרי הרצח ייחקרו במקביל על ידי אותה היחידה. תיק הרצח של קורקוס וסבח כונה "חוק וסדר", והתיק של הירש כונה 800/18. יחידות מיוחדות של אגף החקירות והמודיעין של המשטרה ופרקליטות מחוז דרום ליוו את היחידה במהלך החקירה, שכללה פעילות מסונכרנת ומתואמת עם גורמים רבים.

טל קורקוס ז"ל (צילום: חדשות)
טל קורקוס | צילום: חדשות

מן החקירה עלה כי זגורי וחבריו לארגון "ניסו לפגוע ולערער את רשויות החוק והשלטון במדינת ישראל תוך פגיעה מכוונת בכל מי שיצא והעיד נגדם בעבר, לרבות הרצח של הירש, קורקוס וסבח, וזאת על מנת לייצר מצב שבו איש לא ירצה להעיד נגד מעשיהם לצד ביסוס מעמדם בעולם העברייני".

יניב זגורי (צילום: חדשות)
ראש ארגון הפשיעה ניבי זגורי | צילום: חדשות

במשטרה ציינו כי "פגיעה בעדי מדינה ובני משפחותיהם מהווה פגיעה במהות עבודת רשויות החוק במדינה דמוקרטית והניסיון להלך אימים על אזרחים נורמטיביים ועל נציגי מערכת אכיפת החוק לא יצלח". עוד נמסר כי החקירה הייתה מורכבת והיא דרשה אורך רוח והשקעת משאבים ואמצעים מרובים, וכן כי צו איסור הפרסום שהוטל על החקירה נועד להגן עליה.