גרסת ליצמן: רבנים לחצו עלי לסייע (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
גרסת ליצמן: רבנים לחצו עלי לסייע | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

מאז פרסום דבר החקירה שנפתחה נגד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, בסביבתו משדרים שהם אינם מתרגשים או דואגים מהחשדות. מקורבי ליצמן סיפרו שהופעל עליו לחץ כבד מצד רבנים ואדמו"רים לעזור ללייפר שעומדת בפני הסגרה, כך פורסם הערב (חמישי) במהדורה המרכזית. לדבריהם, ליצמן אישר בפני החוקרים שקיבל פנייה וכינס דיון בנושא במשרד הבריאות, אך לאחר שהבין את הפרטים אמר לגורמי המקצוע לפעול עפ"י חוק והסיר את ידיו מהתיק.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

ליצמן חשוד שפעל תוך ניצול סמכויותיו כדי להשיג חוות דעת רפואית שיהיה בכוחה למנוע את הסגרתה של לייפר לאוסטרליה. לייפר, מורה ומנהלת בית ספר, חשודה שביצעה עבירות מין ביותר מ-70 מתלמידותיה באוסטרליה. חוות הדעת שליצמן פעל להשיג קובעת שהיא לא כשירה לעמוד לדין - ולכן לא ניתן להסגירה לאוסטרליה.

חקירת היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה התחילה בחקירה לפני כחצי שנה. לחקירה באזהרה במשרדי להב 433 הגיעו הבוקר סגן שר הבריאות ליצמן, עוזרו האישי ועובדת נוספת במשרדו. שלושתם שוחררו בתום החקירה. ליצמן צפויה להידרש להגיע לחקירה נוספת במשטרה.

סגן השר ליצמן חשוד באופן רשמי בביצוע עבירה על טוהר המידות ושיבוש הליכי משפט. לפי החשד, ליצמן ניסה בדרכים לא כשרות למנוע את הסגרתה של לייפר לאוסטרליה באמצעות השגת חוות דעת שקריות.

מהמשטרה נמסר כי החקירה נגד סגן השר ליצמן התנהלה באופן סמוי והחלה לפני מספר חודשים. החקירה התנהלה בליווי מלא של פרקליטות מחוז ירושלים ובאישורם של פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

ארכיון (צילום: החדשות‎)
חשודה בפגיעה ביותר מ-70 קטינות, מלכה ליי | צילום: החדשות‎

מלשכתו של סגן השר יעקב ליצמן הגיבו להודעת המשטרה ואישרו כי ליצמן נחקר הבוקר במשרדי המשטרה. "ליצמן מסר את גרסתו המלאה וענה לכל השאלות כנדרש", נמסר. "סגן השר סמוך ובטוח בניקיון כפיו וימשיך לסייע לכל פנייה שמגיע ללשכתו, בכפוף לחוק ולנוהל הקיים.

נעצרה לפני כשנה בישראל, הליך ההסגרה הופסק

מלכה לייפר היא אישה חרדית, מורה ומנהלת בית ספר, שהתנהלה נגדה חקירה באוסטרליה בחשד שהתעללה וביצעה עבירות מין בתלמידות שלה. לייפר, תושבת אחד מיישובי השומרון בשנות ה-50 לחייה, מבוקשת באוסטרליה בחשד לביצוע עבירות של שיבוש הליכי משפט בנסיבות מחמירות, בידוי ראיות והתחזות.

בזמן פרסום החשדות: ליצמן לצד מנדלבליט (צילום: חדשות)
בזמן פרסום החשדות: ליצמן לצד מנדלבליט | צילום: חדשות

לפני כשנה היא נעצרה על ידי המשטרה בישראל, בתום חקירה סמויה שנפתחה בעקבות פניה של האינטרפול. בארגון ביקשו להתחקות אחר החשודה בביצוע עבירות מין בשלוש אחיות קטינות, בזמן ששימשה כמורה ומנהלת בבית הספר בו למדו.

באוגוסט 2014 הגישה המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה כי יכריז על החשודה בת הסגרה לאוסטרליה. ביוני 2016 הפסיק בית המשפט את הליך ההסגרה לאחר שקבע, בהתאם לחוות דעת שהוגשה מטעם הפסיכיאטר המחוזי, כי החשודה אינה כשירה לעמוד לדין.