נחקר שוב, ליצמן (צילום: הדס פארוש / פלאש 90, חדשות)
סגן השר יעקב ליצמן נחקר במשטרה | צילום: הדס פארוש / פלאש 90, חדשות

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן נחקר הבוקר (חמישי) באזהרה במשך מספר שעות במשרדי יחידת להב 433 בחשד לשיבוש הליכי משפט, לפי החשד, הוא פעל להשיג חוות דעת שקריות על מנת למנוע את הסגרתה לאוסטרליה של מלכה לייפר, מורה החשודה בביצוע עבירות מין בתלמידותיה. מלשכת ליצמן נמסר: "הוא בטוח בניקיון כפיו וענה על כל השאלות".

 כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

סגן השר ליצמן חשוד באופן רשמי בביצוע עבירה על טוהר המידות ושיבוש הליכי משפט. לפי החשד, ליצמן ניסה בדרכים לא כשרות למנוע את הסגרתה של לייפר לאוסטרליה באמצעות השגת חוות דעת שקריות.

מהמשטרה נמסר כי החקירה נגד סגן השר ליצמן התנהלה באופן סמוי והחלה לפני מספר חודשים. החקירה התנהלה בליווי מלא של פרקליטות מחוז ירושלים ובאישורם של פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

ארכיון (צילום: החדשות‎)
קיבלה חוות דעת שקריות, לייפר | צילום: החדשות‎

מלשכתו של סגן השר יעקב ליצמן הגיבו להודעת המשטרה ואישרו כי ליצמן נחקר הבוקר במשרדי המשטרה. "ליצמן מסר את גרסתו המלאה וענה לכל השאלות כנדרש", נמסר. "סגן השר סמוך ובטוח בניקיון כפיו וימשיך לסייע לכל פנייה שמגיע ללשכתו, בכפוף לחוק ולנוהל הקיים.

בעקבות הפרסומים, ממקורבי ליצמן נמסר בהתייחסות למקרה: "בעקבות פניות שקיבל הוא ערך דיון במשרד הבריאות, ובסיומו, לאחר שהבין את הפרטים הנחה את גורמי המקצוע לפעול על פי חוק והודיע כי אינו מתערב במקרה".

שאנה אהרונסון, מנהלת ארגון "J.C.W - לא תשתוק" המלווה משפטית את מתלוננות נגד לייפר מסרה בתגובה לפרסום: "לצערנו החשדות נגד ליצמן אינם מפתיעים אותנו. תודות לפעילות הארגון הוכח כי לייפר איננה לוקה בנפשה כי שטענו עורכי דינה. בשנים האחרונות נתקלנו בגורמים רבים בקהילה שעושים הכול כדי שלייפר לא תוסגר לאוסטרליה".

נעצרה לפני כשנה בישראל, הליך ההסגרה הופסק

מלכה לייפר היא אישה חרדית, מורה ומנהלת בית ספר, שהתנהלה נגדה חקירה באוסטרליה בחשד שהתעללה וביצעה עבירות מין בתלמידות שלה. לייפר, תושבת אחד מיישובי השומרון בשנות ה-50 לחייה, מבוקשת באוסטרליה בחשד לביצוע עבירות של שיבוש הליכי משפט בנסיבות מחמירות, בידוי ראיות והתחזות.

בזמן פרסום החשדות: ליצמן לצד מנדלבליט (צילום: חדשות)
בזמן פרסום החשדות - ליצמן לצד מנדלבליט, | צילום: חדשות

לפני כשנה היא נעצרה על ידי המשטרה בישראל, בתום חקירה סמויה שנפתחה בעקבות פניה של האינטרפול. בארגון ביקשו להתחקות אחר החשודה בביצוע עבירות מין בשלוש אחיות קטינות, בזמן ששימשה כמורה ומנהלת בבית הספר בו למדו.

באוגוסט 2014 הגישה המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה כי יכריז על החשודה בת הסגרה לאוסטרליה. ביוני 2016 הפסיק בית המשפט את הליך ההסגרה לאחר שקבע, בהתאם לחוות דעת שהוגשה מטעם הפסיכיאטר המחוזי, כי החשודה אינה כשירה לעמוד לדין.