חייל המילואים אביעד פריג'ה, שירה למוות ביובל דורון קסטלמן במהלך נטרול המחבלים בפיגוע בירושלים, נחקר אתמול (ראשון) תחת אזהרה במצ"ח ומעצרו הוארך עד מחר בשמונה בערב. החשד שבגינו נעצר ונחקר: ירי שגרם למוות. מדובר צה"ל נמסר: "בשלב זה המעצר הוא ראשוני. היום צפויה להימשך חקירתו". 

עורכי דינו של של פריג'ה, אל"ם (במיל') שלומי צפורי ואל"ם (מיל') רן כהן רוכברגר, הסנגור הצבאי הראשי לשעבר, סיפרו על גרסתו בחקירה ומסרו כי הוא הסכים להיבדק בפוליגרף והשיב לכל שאלה שנשאל.

"קטעי הסרטונים מזירת הפיגוע שפורסמו ברשתות החברתיות וזוויות הצילום שלהם, יוצרים רושם חלקי ומוטעה שאינו משקף את מה שנראה ונשמע מהכיוון של הלוחם", טענו עורכי דינו של החייל. "את הירי הנוסף שביצעו הלוחם ואנשים נוספים בזירה לעברו של יובל ז"ל יש לבחון על פי כלל הנסיבות ותמונת המצב שעמדה בזמן אמת לנגד עיניו של הלוחם".

עוד בנושא - סיקור N12

עורכי הדין הוסיפו כי "מהמקום שבו עמד הלוחם, מהמראות שראה ומהקולות ששמע, הלוחם היה משוכנע בכל ליבו שהוא מבצע ירי לעבר מחבל שעדיין מהווה סכנת חיים כלפיו וכלפי כל הסובבים. הוא לא התכוון בשום אופן לבצע 'וידוא הריגה' וכך גם לא פעל. מיד לאחר שראה שאותו אדם נפגע ונשכב, חדל מהירי".

יובל דורון קסטלמן
יובל דורון קסטלמן ז"ל

לדבריהם של עורכי דינו של של פריג'ה: "לאחר ששמענו את עדותו של הלוחם, אין לנו ספק כי בנסיבות קיצון חריגות אלה תגיע גם הפרקליטות הצבאית למסקנה הברורה, כי עם כל הצער הכבד על התוצאה הנוראה, מדובר בטעות טראגית שאינה מצדיקה נקיטת צעדים פלילים נגד הלוחם".

סערת "אלה החיים": גנץ תקף את דבריו של נתניהו שהבהיר – האירוע חייב להיבדק

ראש הממשלה בנימין נתניהו עורר סערה לאחר שהתייחס למותו של יובל דורון קסטלמן ז"ל ואמר ש"אלה החיים". אחרי הביקורת, נתניהו שוחח עם משה קסטלמן, אביו של יובל ז"ל, ופרסם הודעה שבה הדגיש: "הדבר הזה חייב להיבדק עד תום".

השר בני גנץ התייחס לאמירתו של נתניהו, בעמוד ה-X שלו (טוויטר לשעבר): "נדרשת חקירה מקיפה של הנסיבות שהביאו לאירוע, הנהלים וההקפדה על טוהר הנשק. זו המחויבות שלנו ליובל, למשפחתו ולחברה הישראלית כולה. הוא גיבור לאומי. הוא לא היסס והסתער כדי להציל חיי אדם. החברה הישראלית כולה חייבת לו תודה עמוקה. כולנו מחבקים את המשפחה".

משה, אביו של יובל ז"ל, אמר אתמול ל-N12: "אנחנו פשוט מרגישים שזה כמו הצוואה שלו שצריך לעשות צדק. ברמה האישית, האובדן שלנו כבר קרה, זה אובדן נוראי, וזה בחור שהיה בפסגת חייו. ברמה הציבורית מרגיש שאני ועוד רבים, כמו שאני שומע, פשוט לא ירצו להיות מעורבים. אנחנו מאבדים אולי את אחת התכונות הייחודיות של העם הזה".