בכיר במטה הארצי התייחס הערב (ראשון) לחקירת הריגתו של יובל דורון קסטלמן ז"ל, שירה במחבלים שביצעו את הפיגוע בכניסה לירושלים ונורה מאש חייל שחשד שהוא מחבל, ואמר כי "אין ספק שההתנהלות של החייל שירה למוות ביובל בעייתית מאוד". לדבריו, התנהלות החייל שנחקר באזהרה במשטרה היא "לא מקצועית ומעוררת תמיהות מוסריות, מעבר לעובדה שפעל בניגוד מוחלט להוראות פתיחה באש". 

הבכיר גם אמר כי במערכת האיזונים שתישקל בפרקליטות אם להעמידו בדין "אי אפשר להתעלם משתי עובדות: החייל היה משוכנע שמדובר במחבל ולטענתו תנועת יד של יובל הטעתה אותו לחשוב שהוא מתכוון להוציא עוד נשק. השאלה הנשאלת מנגד - למה החייל השני לא ירה גם לעברו של יובל".

באשר להחלטה שלא לנתח את גופתו של קסטלמן, הגורם במטה הארצי אמר ש"כל הקליעים שפגעו בו יצאו, ואין שום מחלוקת על העובדות". אמש הגיעו קצינים בכירים של משטרת ירושלים לבית משפחת קסטלמן, שוחחו שעה ארוכה עם בני המשפחה והשיבו לכל שאלותיהם.

יובל דורון קסטלמן
יובל דורון קסטלמן ז"ל

מוקדם יותר היום שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם משה, אביו של קסטלמן, והבהיר כי "הדבר הזה חייב להיבדק עד תום". לדבריו, "יובל דורון קסטלמן הוא גיבור ישראל. יובל במעשה גבורה עילאי הציל חיים רבים, אבל לצערנו קרתה שם טרגדיה איומה - האיש שהציל בעצמו נקטל, שוחחתי היום עם משה, אביו של יובל. מלח הארץ, משפחה ציונית, משפחה מופלאה. אני והעם כולו דואבים איתם על מותו של גיבור ישראל".

האב משה אמר ל-N12 כי "אנחנו פשוט מרגישים שזה כמו הצוואה שלו שצריך לעשות צדק. ברמה האישית, האובדן שלנו כבר קרה, זה אובדן נוראי, וזה בחור שהיה בפסגת חייו. ברמה הציבורית מרגיש שאני ועוד רבים, כמו שאני שומע, פשוט לא ירצו להיות מעורבים. אנחנו מאבדים אולי את אחת התכונות הייחודיות של העם הזה". בצה"ל הביעו תנחומים על מותו של יובל: "פעל באומץ לב, בגבורה, חתר למגע וחיסל מחבלים בפיגוע בירושלים".

 בהתייחס לפרטי האירוע, מצה"ל נמסר: חייל בשירות מילואים אשר על פי החשד ביצע את הירי שגרם למותו של יובל ז"ל, נחקר באופן ראשוני ביום האירוע. החייל לא שהה ביחידה במהלך סוף השבוע, והגיע היום לחקירה באזהרה על ידי המשטרה הצבאית החוקרת. חייל נוסף בשירות סדיר אשר היה מעורב באירוע, וביצע ירי נפצע במהלך האירוע ופונה לקבלת טיפול רפואי. החייל נחקר כעת גם הוא תחת אזהרה. כלי הנשק של החיילים נלקחו ומועברים לבדיקה".