הדרמה במשפט נתניהו: הפרקליטות מתייחסת היום (ראשון) לראשונה למסר שהעבירו השופטים במשפט רה"מ לפיו התביעה תתקשה להוכיח את סעיף השוחד בתיק 4,000. לדברי החותמים, בהם התובעת ליאת בן ארי, שהגישו בקשה לזירוז הליכי המשפט, "מדובר בהדלפה מגמתית ולא מדויקת שעלולה לפגוע בהמשך התנהלות המשפט". 

בבקשתה מכתבה הפרקליטות כך: "נוכח האינטרס הציבורי הרב והברור בקידומו המהיר של המשפט וסיומו בפרק זמן קצר ככל הניתן, בית המשפט הנכבד מתבקש לתת הוראות לשם האצת שמיעת הראיות וסיום
שלב ההוכחות". 

בפנייתה לבית המשפט ביקשה הפרקליטות מבית המשפט שני דברים עיקריים: הראשון, "להוסיף מועדי דיון בפגרה, בחודש יולי 2023, כך שתסתיים שמיעת קבוצת העדים הנוכחית המתייחסת, ככלל, לאישומים השני והשלישי, וכי ישמעו עדים נוספים מקבוצת העדים הנוכחית המתייחסת לאישום הראשון". 

"ככל שבית משפט ייעתר לבקשה זו תודיע המאשימה להגנה בהקדם על זהות העדים מתוך הקבוצות השונות עליהן הודיעה המאשימה להגנה זה מכבר", נכתב. בנוסף, מבקשת הפרקליטות להוסיף ימי דיונים בשנת המשפט הבאה,  ולהאריך את ימי הדיונים כך שיסתיימו בשעה מאוחרת יותר. עוד נכתב במסמך כי יש "להורות כל הוראה נוספת שיש בה כדי להאיץ את קצב התקדמות המשפט". 

ליאת בן ארי בבית המשפט (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
עורכת הדין ליאת בן ארי, התובעת במשפט נתניהו. חתומה על המסמך | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בסוף המסמך מתייחסת הפרקליטות לפגישה בלשכת השופטים ולמסר שהעבירו, ותוקפת את ההדלפה בנוגע לקושי להוכיח את סעיף השוחד. "השיח שהתקיים בלשכת השופטים, לבקשת ההרכב הנכבד, הודלף לתקשורת באופן מגמתי ולא מדויק ובאופן שיש בו כדי לפגוע בהתנהלותו התקינה של המשפט". 

את המסמך חותמת הפרקליטות בבקשה לנקוט במעשים: "לפיכך, מבוקש כי מעתה ואילך, כל שיח בין בית המשפט לצדדים יתקיים באולם בית המשפט בלבד, תוך שייערך פרוטוקול (ככל שלא מתקיימת הצדקה לפי חוק לסגירת
דלתיים)".

השופטים לתביעה: תתקשו להוכיח שוחד בתיק 4,000; מסתמן: היועמ"שית לא מוותרת

הדרמה במשפטו של ראש הממשלה מתחילה ביום חמישי בערב, כשבחדשות 13 מדווחים על כך ששופטי ההרכב  העבירו השבוע לצדדים מסר חריג, ולפיו לפרקליטות יהיה קושי לבסס את סעיף השוחד בתיק 4000. השופטים הפצירו בעורכי הדין להגיע להסדר בטענה כי "זו טובת המדינה". האישום בתיק 4000 הוא החמור ביותר מולו ניצב ראש הממשלה נתניהו.

נתניהו בבית המשפט (צילום: ראובן קסטרו)
רה"מ נתניהו בבית המשפט, ארכיון | צילום: ראובן קסטרו
גלי בהרב מיארה, היועצת המשפטית לממשלה (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה. מסתמן כי היא מעוניינת להמשיך לנהל את התיק | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

הם עמדו על המורכבות באישום השוחד בתיק וביקשו מהצדדים פעם נוספת להגיע להסדר טיעון. היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה כבר דחתה ניסיון ללכת להליך של גישור פלילי בעבר, שהוצע בידי בית המשפט.

בבוקר יום שישי שלמחרת, נודע כי היועמ"שית גלי בהרב-מיארה וגורמים בפרקליטות מאמינים שניתן יהיה להרשיע את רה"מ נתניהו גם בסעיף השוחד בתיק 4000 ולהמשיך בניהול התיק, חרף אמירת השופטים. 

פרקליטי נתניהו ואלוביץ': עמדת היועמ"שית מופרכת, שתקשיב לבית המשפט

אתמול, במהלך השבת, פרסמו עורכי הדין בעז בן צור וז'ק חן, המייצגים את רה"מ נתניהו ובעל השליטה לשעבר בבזק שאול אלוביץ בתיק, התייחסות להתפתחויות. הם אמרו שחלק מהפרטים שפורסמו נכונים, אך חלק לא - והוסיפו: "עמדת היועמ"שית מופרכת, מצופה שתלמד את הערות ביהמ"ש".

בעז בן צור (צילום: פלאש 90)
עו"ד בועז בן צור, פרקליטו של רה"מ נתניהו | צילום: פלאש 90
ז'ק חן (צילום: כלכליסט)
עורך הדין ז'ק חן, פרקליטו של שאול אלוביץ' | צילום: כלכליסט

עורכי הדין כינו את ההדלפה "סלקטיבית" ואמרו כי הפרט לפיו בית המשפט פנה לנציגת התביעה באמירה שלפיה ההרכב סבור שהתביעה תתקשה להוכיח את אישום השוחד הוא נכון, ונאמר בפתח הפגישה תוך שצוין כי הדברים נאמרים בזהירות המתחייבת. "יחד עם זאת, המדליפים השמיטו את הקשרה החשוב של אמירה זו: פניית השופטים לתביעה לפעול על פי סמכותה ולשקול חזרה מאישום השוחד. עוד פורסם באותה הדלפה מגמתית שבית המשפט הסביר את פנייתו לתביעה ב"טובת המדינה". לא כך נאמר, ודומה שמטרת המדליף הייתה להמעיט מערך פניית השופטים לתביעה".

היום: החלה עדותו של המיליארדר ארנון מילצ'ן בתיק 1000

כשראש הממשלה באולם בירושלים - איש העסקים ארנון מילצ'ן העיד היום על אירועי תיק 1000. עדות איש העסקים נגבית באנגליה, בשל מצבו הבריאותי, כשבאולם בברייטון נכחה גם אשת ראש הממשלה שרה נתניהו. מילצ'ן סיפר כי העניק לבני הזוג נתניהו סיגרים, שמפניות וחולצות: "בהתחלה זו הייתה יוזמה שלי, אחר כך זה הפך לשגרה". מחר איש העסקים יחזור לדוכן העדים, להמשך החקירה הראשית.

ארנון מילצ'ן
ארנון מילצ'ן לפני תחילת עדותו היום בברייטון שבאנגליה
שרה נתניהו בדיונים על תיק 1,000
רעיית רה"מ שרה נתניהו בכניסה לאולם בברייטון

"היו לנו קודים", סיפר מילצ'ן. "נתניהו היה שואל 'תגיד, יש עלים בבית?', וכשהייתי בא הייתי מביא סיגריות". לדבריו, להדס קליין, העוזרת שלו בארץ, הייתה "יד חופשית" להעברת המתנות לנתניהו: "לא רציתי שיהיו לו בעיות שלא רלוונטיות לתפקיד".