משפט נתניהו: שופטי ההרכב במשפט נתניהו העבירו השבוע לצדדים מסר חריג, ולפיו לפרקליטות יהיה קושי לבסס את סעיף השוחד בתיק 4000. לפי דיווח הערב (חמישי) בחדשות 13 השופטים הפצירו בעורכי הדין להגיע להסדר בטענה כי "זו טובת המדינה". האישום בתיק 4000 הוא החמור ביותר מולו ניצב ראש הממשלה נתניהו.

הרכב השופטים שוחח השבוע בלשכתו עם עורכי הדין של התביעה וההגנה בתיק 4000. הם עמדו על המורכבות באישום השוחד בתיק וביקשו מהצדדים פעם נוספת להגיע להסדר טיעון. היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה כבר דחתה ניסיון ללכת להליך של גישור פלילי בעבר, שהוצע בידי בית המשפט.

אמירה שכזו בידי הרכב השופטים עשויה לשנות את יחסי הכוחות בין הצדדים ולהשפיע על הסדר עתידי, ככל שיהיה כזה. האישום בתיק 4000, שוחד ומרמה והפרת אמונים, הוא החמור ביותר מולו ניצב ראש הממשלה נתניהו.

בשבוע הבא יתחדשו הדיונים במשפט נתניהו עם עדות איש העסקים ארנון מילצ'ן, עד המפתח בתיק 1000. בשל מצבו הבריאותו יעיד מילצ'ן מאנגליה, כשעורכי הדין יחקרו אותו מעבר לים והשופטים ינהלו את הדיון מבית המשפט המחוזי בירושלים.

כפי שפרסמנו לראשונה, היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה הודיעה בחודש שעבר לפרקליטי נתניהו כי היא מתנגדת להצעה להפנות את תיקי האלפים לגישור פלילי. היועמ"שית הסתייגה מלכתחילה להליכה לגישור מתוך מחשבה שגישור פלילי יעצור את המשפט לפרק זמן ממושך - וסיכוייו להצליח לא גבוהים.

פרקליטו של שאול אלוביץ', ז'אק חן, הוא שהעלה בעבר את ההצעה לפנות לגישור פלילי במהלך דיון טכני. השופט עודד שחם, אחד משופטי ההרכב, הציע למדינה לבחון את האפשרות לפנות להליך גישור. הסנגורים ניסו לשכנע את היועמ"שית להסכים לגישור, ובהרב-מיארה הבטיחה לשקול את המהלך - אולם היא הודיעה לבית המשפט ולצדדים כי היא מתנגדת לעצירת המשפט ולהפניית הצדדים לגישור פלילי.

בהמשך חשפנו כי לפני ההחלטה שלה היה ניסיון נוסף וחריג של השופטים במשפט לשכנע אותה אחרת. שלושת השופטים קיימו פגישה שבה קראו ליועמ"שית ולסנגורי נתניהו ללכת לגישור ולהגיע לפשרה.