משפט נתניהו: כשראש הממשלה באולם בירושלים - איש העסקים ארנון מילצ'ן העיד היום (ראשון) על אירועי תיק 1000. עדות איש העסקים נגבית באנגליה, בשל מצבו הבריאותי, כשבאולם בברייטון נכחה גם אשת ראש הממשלה שרה נתניהו. מילצ'ן סיפר כי העניק לבני הזוג נתניהו סיגרים, שמפניות וחולצות: "בהתחלה זו הייתה יוזמה שלי, אחר כך זה הפך לשגרה". מחר איש העסקים יחזור לדוכן העדים, להמשך החקירה הראשית.

"היו לנו קודים", סיפר מילצ'ן. "נתניהו היה שואל 'תגיד, יש עלים בבית?', וכשהייתי בא הייתי מביא סיגריות". לדבריו, להדס קליין, העוזרת שלו בארץ, הייתה "יד חופשית" להעברת המתנות לנתניהו: "לא רציתי שיהיו לו בעיות שלא רלוונטיות לתפקיד".

לדברי מילצ'ן, לרוב המפגשים עם בני הזוג נתניהו הוא הביא שמפניות וסיגרים. "פעם אחת השתעשענו ושמנו סוג אחר של שמפניות. מיד הגברת נתניהו תפסה את ה'תעלול', ואמרה שזו לא השמפניה הנכונה".

איש העסקים אישר כי נתן לחבריו סיגרים כשאירח אותם, אבל מעולם לא בתדירות ובאופן שנתן לבני הזוג נתניהו. "מי שרצה שמפניה אצלנו בבית היה מקבל", סיפר מילצ'ן. 

"אמרתי לו: 'שמור על עצמך, שלא תסתבך'"

איש העסקים סיפר בבית המשפט כי תחילה התנגד לקנות לשרה נתניהו תכשיט. "שאלתי אותו אם זה לא מסוכן, אמרתי שאני מציע שייקח חוות דעת של הייעוץ המשפטי", העיד מילצ'ן. "הוא חזר אליי ואמר שקיבל אישור, שמותר להביא מתנות, רק לא לקנות בית, שאין לזה גבול. אמרתי לו: 'רק תוודא, תשמור על עצמך - שלא תסתבך'". 

לפי עדות מילצ'ן, הוא קנה לנתניהו את התכשיט אחרי שחשב ששוחח עם היועץ המשפטי לממשלה בנושא, ולא עם עורך דינו יעקב וינרוט. "קנינו בהנחה שיש אישור".

מילצ'ן תיאר בהרחבה על הקשר עם נתניהו. "אנחנו חברים קרובים", תיאר. "הוא כתב לי מכתב ואמר 'זה המכתב הראשון שאני כותב כראש ממשלה',  זה היה מכתב מרגש". הוא העיד שנפגש עם נתניהו בבלפור, בית ינאי, קיסריה ולפעמים בחו"ל. "התחברנו במהירות", פירט מילצ'ן. "הייתי בכל מקרה קרוב לראשי ממשלה, מתוך מאמציי מאחורי הקלעים לשלום עם הפלסטינים. אני לא יכול לפרט כמה דברים עשינו למען המדינה".

במהלך הדיון התובעת בן ארי הציגה למילצ'ן מסמך שהוכן בידי הפרקליטות, ובו תאריכים והערות של איש העסקים בכתב יד. השופט בר-עם הביע תמיהה: "אתם ערכתם את המסמך הזה?" עורך הדין חדד תקף: "כל מה שקורה סביב העד הוא לא כדרך הטבע. הוא קורא מנייר שהכינה התביעה, יש לזה משמעות מבחינת מהימנות".

מילצ'ן נשאל גם על הדס קליין, העוזרת האישית שלו שהייתה בין האחראיים על ניהול ההוצאות של איש העסקים בישראל. לדבריו, הוא אישר לה טלפונית למשוך כספים, ולא ניהל רישום כלשהו של ההוצאות.

בקשת הפרקליטות - וההדלפה מהשיחה הסגורה

בזמן הדיון הפרקליטות הגישה לבית המשפט בקשה להאצת שמיעת הראיות. המסמך הוגש על דעת היועמ"שית ופרקליט המדינה, ובית המשפט התבקש לקבוע דיונים גם בפגרת הקיץ הקרובה, לצד הוספת ימי דיונים בשנת המשפט הבאה. 

הפרקליטות הוסיפה התייחסות גם להדלפת פרטי השיחה הסגורה בין השופטים לצדדים, בה נאמר כי הסיכוי להרשעת נתניהו בשוחד נמוך. "השיח שהתקיים בשבוע שעבר הודלף לתקשורת באופן מגמתי ולא מדויק", כתבה התביעה. "ההדלפה פגעה בהתנהלותו התקין של המשפט". בפרקליטות דרשו כי כל שיח יתקיים מעתה ואילך באולם בית המשפט, תוך כדי רישום בפרוטוקול.  

מה יהיו לוחות הזמנים?

העדות החלה היום ותשמע במשך שבועיים, בימים ראשון עד חמישי. הדיונים יערכו החל מהשעה 12:00 שעון ישראל ועד השעה 18:00. חלקה של הפרקליטות, החקירה הראשית, יימשך כשני ימי דיונים. שאר הדיונים יוקדשו לחקירה הנגדית שבה יחקור את מילצ'ן תחילה עורך דינו של נתניהו עמית חדד, ואחריו עורכות הדין של המוציא לאור של ידיעות אחרונות נוני מוזס.

אולם העדות במשפט נתניהו בברייטון
אולם העדות שבמלון בברייטון

מדוע שרה נתניהו נוכחת באולם העדות?

לבקשת ההגנה, בית המשפט אישר לאשת ראש הממשלה להגיע לאולם בברייטון. עו"ד עמית חדד נימק את הבקשה לאשר את הגעתה לעדות: "היא מכירה ותוכל לתת לנו אינדיקציות להתערב אם משהו נכון או לא נכון". עיתונאים לא הורשו להיכנס לאולם בשל בעיות לוגיסטיות.

מה הפרקליטות רוצה להשיג מהעדות?

מבחינת הפרקליטות, העדות של מילצ'ן מצטרפת לעדויות הקודמות שכבר נשמעו בתיק 1000, כמו זו של העוזרת האישית של מילצ'ן הדס קליין. במובן הזה, הפרקליטות מצפה שבעדות יחזור על הפרטים שכבר נשמעו, בין היתר על היקף המתנות שהועברו לבני הזוג נתניהו. התביעה תיעזר בעדות של מילצ'ן כדי להראות שכמות ואופן העברת המתנות לבני הזוג היה שונה לחלוטין מהיחס שהעניק מילצ'ן לאישי ציבור או למכרים אחרים שלו.

ומה תנסה ההגנה?

החקירה הנגדית לא צפויה להיות תקיפה. ההגנה תנקוט ככל הנראה בטקטיקה אחרת, ותנסה להימנע מעימותים עוצמתיים עם איש העסקים. בחקירה הנגדית יינתן דגש בין היתר לקשרי החברות בין נתניהו ומילצ'ן, ולטענה כי מילצ'ן נהג לארח ברוחב יד את כל חבריו. עורך דינו של נתניהו עמית חדד גם ינסה להקטין את הפעולות שמיוחסות לנתניהו בכתב האישום, שלכאורה עשה בעבור המיליארדר.