חקירתו הנגדית של עד המדינה בתיק 4000 שלמה פילבר נמשכת היום (שלישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים. המשך החקירה הנגדית נעשית בידי עו"ד בעז בן צור, פרקליטו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו - והיום התרכזה החקירה בדפדפת שעליה כתב.

פילבר אמר במהלך הדיון שייתכן שהדברים שכתב בדפדפת שלו, שהיו לפי כתב האישום הנחיות להיטיב עם בזק שנתן לו נתניהו במהלך "פגישת ההנחיה", הם למעשה הבקשות של מי שהיה בעלי בזק שאול אלוביץ'. נתניהו, שנכח באולם, הגיב בצאתו במילים "לא ייאמן", ולאחר מכן כתב לציבור: "התיק מת".

סיקור שוטף ב-N12

• אחרי המבוכה: הפרקליטות מבקשת לשנות את האישום בתיקי נתניהו
• הדרמה במשפט נתניהו: הסיבות לבקשת הפרקליטות - והקשיים
• פילבר: הרבה פעמים נתתי בחקירה פרשנויות והסברים מסביב לעובדות המדויקות

טענת ההגנה היא שלמעשה סדר הדברים הוא הפוך מזה שהציגו בפרקליטות בכתב האישום. כלומר, הפתק לא נכתב כסיכום של פגישת פילבר עם נתניהו - אלא לאחר פגישה של פילבר עם אלוביץ', שנאשם אף הוא בתיק. עוד נטען כי הדברים שכתב פילבר לעצמו נכתבו כהכנה לפגישה עם נתניהו.

עו"ד בן צור הציע שהחלק בפתק שמופיע בבלוק צהוב שבו כתוב "אלוביץ'", ורשימה של נושאים נוספים שהופיעה בדפדפת, אלה דברים שאמר אלוביץ' עצמו - ולא דברים שנתניהו אמר על בעלי בזק. "הגיוני מאוד", אמר פילבר, "זה מסודר יותר ממה שעבר לי בראש כשעברתי את החקירה... עושה שכל איך שאתה מציג. אם אתה שואל אם יכול לאשר בוודאות - לא. הגיוני, זה יותר הגיוני ממה שאמרתי בחקירה".

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו בבית המשפט (צילום: n12)
נתניהו בבית המשפט, ארכיון | צילום: n12

במהלך החקירה התייחס עו"ד בן צור לחלק אחר באותו פתק בנוגע למיזוג בזק-יס שבו מופיע הכיתוב "דנה אישרה". עו"ד בן-צור הקריא מהשלמת החקירה של פילבר: "יכול להיות שאני רושם notes (פתקים) לעצמי אחרי הפגישה הזאת, לכן זו לא יכולה להיות הפגישה הראשונה כי בפגישה הראשונה עוד לא דיברתי בכלל עם דנה, לא... זה היה ממש ביום-יומיים הראשונים".

עוד טען עו"ד בן צור שהסדר של הדברים שנכתבו באותו בלוק הוא לא כרונולוגי, בניסיון לסתור את לוח הזמנים שמתארת הפרקליטות בהתבסס על העדות שמסר עד המדינה: "מה שאנחנו רואים בעצם שהאסופה הזאת לא מסודרת בסדר כרונולוגי. השידוך בסיכה - משקלו כמשקל סיכה". פילבר אישר: "זה לא כרונולוגי, זה יותר אסוציאטיבי".

נתניהו: "התיק מת"

"תיק 4000 מת", כתב נתניהו לאחר הדיון. "בבית המשפט הוכח היום: נתניהו לא הנחה את פילבר לעזור לאלוביץ' או לקדם את מיזוג בזק-יס. טענת התביעה התבססה על הטענה שנתניהו קיים פגישה עם מומו פילבר לאחר מינויו, שבה הנחה אותו לעזור לאלוביץ'. בשבוע שעבר הוכיח עו"ד בועז בן צור באמצעות איכונים סלולריים ואמצעים אחרים שהפגישה לא התקיימה במועד שטענה התביעה".

"היום הוכח ש'ראיית הזהב' של הפרקליטות - נייר שבו פילבר לכאורה כתב את הנחיותיו של נתניהו לאחר הפגישה עימו - נכתב בכלל לפני שפילבר נפגש עם נתניהו", המשיך ראש הממשלה לשעבר. "עוד הוכח שהוסתרו במשך שנים ראיות המזכות את נתניהו, מפילבר ומבית המשפט. במקום לסגור את התיק, הפרקליטות שינתה בפעם הרביעית את כתב האישום".

הפרקליטות דורשת לתקן את כתב האישום

החקירה הנגדית של פילבר מתנהלת בצלה של בקשת הפרקליטות שלשום לתקן את כתב האישום בתיק ולשנות את ניסוח סעיף 64 שנוגע למועד "פגישת ההנחיה". זאת, לאחר שההגנה הצליחה להוכיח בבית המשפט כי המועד שבו לפי כתב האישום נערכה לכאורה אותה פגישת הנחיה - לא מסתדר עם הראיות שהוצגו.

אם הבקשה תאושר, זה יהיה התיקון הרביעי בכתב האישום. בעקבות אותה בקשה, הגיע נתניהו אתמול לבית המשפט ואמר: "זה מה שנקרא In your face". פרקליטו הוסיף: "אנחנו רוצים מספר ימים כדי להכין תגובה מסודרת".