חודשו המגעים בדרך להסדר טיעון עבור בנימין נתניהו. סניגוריו של ראש האופוזיציה שוחחו היום (רביעי) שוב עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, והניסיונות להגיע להסכמה בעניין נמשכים. הדברים מגיעים לאחר שבימים האחרונים נטען כי מנדלבליט "התקרר" ובפרקליטות דורשים להחמיר את נוסח ההסדר המסתמן.

סיקור N12 על המגעים להסדר טיעון:

למרות חידוש הקשר בין הצדדים, בהחלט סביר כי השיחות האחרונות הן פרפורי הגסיסה של המגעים להסדר הטיעון. בפגישה השבוע עם היועמ"ש, הבהירו בכירי הפרקליטות את "הקווים האדומים" שלהם לכל עסקה אפשרית – והתוצאה המיידית היא הקשחת העמדות מצד המדינה.

כעת צריך לזכור: במצב החדש, זה לא מספיק שראש הממשלה לשעבר נתניהו יגלה רצון טוב ויסכים להסדר עם קלון, אלא מדובר כעת בכך שעם הגשת כתב אישום מתוקן הוא נוטל על עצמו סיכון של ממש כי בכל זאת ייגזר עליו עונש מאסר בפועל. על פי המצב החדש, ייתכן כי בית המשפט, שבפניו יובא סיפור המציג עבירות של שחיתות ציבורית חמורה שבהן יודה נתניהו במסגרת הסדר הטיעון – ידחה את ההסדר ויגזור עליו עונש מאסר בפועל, בניגוד למספר עונשי מאסר שיומרו בעבודות שירות.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בעקבות כל הדברים הללו, ההיתכנות להסדר טיעון עם נתניהו – ובפרק הזמן הקצר שנותר עד לסוף תקופת שירותו של מנדלבליט – הולכת ופוחתת. בכיר במשרד המשפטים אמר אתמול ל-N12: "הסיכויים לכך קלושים עד בלתי קיימים".

ההתפתחות הזאת מגיעה למרות התערבותו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק, שהסכים להעביר את המסר של נתניהו למנדלבליט בדבר נכונותו לגבש הסדר טיעון. אהרן ברק גיבה את עמדתו בעניין בכך שטען שלדעתו הסדר טיעון יהיה הפתרון הטוב ביותר לפרשה, מתוך דאגתו הגדולה למדינה. יחד עם זאת, צריך לזכור כי מי שבסוף צריך להודות בפני בית המשפט זה בנימין נתניהו – וכאמור מדובר בסיכון לא מבוטל מצידו שבית המשפט לא יקבל את הסדר הטיעון.

בנוסף, אפשרות סבירה היא כי בית המשפט לא יקבל את הסדר הטיעון המתגבש בשל שורת תקדימים משפטיים מן העבר. כך למשל, שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב הודה בעבירה אחת של מרמה והפרת אמונים במסגרת הסדר טיעון ונשלח למאסר בפועל. כך גם ראש עיריית בת ים לשעבר שלומי לחיאני וגם דני דנקנר, לשעבר יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים.

בית המשפט רואה לנגד עיניו פסיקה וגם חותר לאחידות מסוימת בענישה. לכן, כולם מבינים שגם כתב אישום מתוקן במסגרת הסדר טיעון מציב בפני ראש הממשלה לשעבר סכנה גדולה מאוד שייגזר עליו עונש של מאסר בפועל. בשיח יש תחושה לא נכונה כאילו שעבירה של מרמה והפרת אמונים היא עבירה קלילה שאפשר "לדפדף" אותה, אולם אין זה המצב ואנשי ציבור רבים כבר שילמו מחיר יקר בגינה.