יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו הסכים להסדר טיעון עם סעיף הקלון, כך פורסם הערב (שני) ב"מהדורה המרכזית". מדובר למעשה בהיענות לדרישות הסף שהציב היועמ"ש טרם החלפת טיוטות של העסקה. בעקבות ההסכמה, בפרקליטות מתקיימות כעת שיחות קדחתניות באשר לתנאי ההסדר. הההתפתחות הדרמטית מתרחשת שבועיים לפני שמנדלבליט מסיים את תפקידו. דקות לאחר הפרסום, סנגוריו של נתניהו אמרו שהוא לא הודיע שהוא מוכן לקלון. 

סיקור N12 על המגעים להסדר טיעון:

ככל הידוע, בפרקליטות יש חילוקי דעות באשר לכדאיות העסקה. בין היתר דנים שם על הקווים האדומים במשא ומתן על ההסדר אם ייכנסו אליו. גם היום, כמו בימים הקודמים, פרקליטי נתניהו סבורים שהסדר טיעון הוא התוצאה המשפטית המיטבית עבור נתניהו.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
יידרש להחליט אם ללכת למו"מ על הסדר. מנדלבליט | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

"אין צורך לתת ליועץ אור ירוק כי מעולם לא ניתן אדום", אמר הערב מקורב לנתניהו. "נתניהו החליט ללכת להסדר ולהיענות לדרישת הסף של היועץ". כשנשאל לשם מה הפגישה שהתקיימה אמש אצל סנגורו של נתניהו, השיב המקורב: "הפגישה אתמול נועדה להציג למשפחה את כדאיות ההסכם".

בימים האחרונים התברר שנתניהו מעוניין לחתור להסדר טיעון, אך לא היה ברור אם הוא מוכן לקבל את עניין הקלון, שימנע ממנו להתמודד לכנסת ב-7 השנים הקרובות. היא הפכה משמעותית עוד יותר כאשר התברר שהיועמ"ש מציב את ההסכמה של נתניהו לסעיף קלון כתנאי לכניסה למשא ומתן. כעת, כאשר נתניהו הסכים לאותו סעיף, השאלה אם להיכנס למו"מ מונחת על שלחונו של מנדלבליט.  

בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים (צילום: אמיל סלמן)
הסכים לסעיף הקלון. נתניהו עם סנגוריו | צילום: אמיל סלמן

אם השופטים יסברו שהעונש שעליו הוסכם בהסדר הטיעון קל ביחס לסעיפים המצויים בו, הם יכולים בגזר הדין להחליט להחמיר אותו. מבחינת נתניהו וסנגוריו זו הנקודה הקריטית כעת, שכן שופטים כבר שינו בעבר הסדרי טיעון לאישי ציבור בולטים. גורם במשרד המשפטים אומר היום שמנדלבליט "התקרר" ביחס שלו לכדאיות ההסכם, גם בשל הביקורת הציבורית עליו בימים האחרונים.

כאמור, היועמ"ש מסיים את תפקידו בעוד שבועיים, ב-31 בינואר. אם ההסדר לא ייחתם בתקופת מנדלבליט, עדיין יש סיכוי שייחתם. אחרי מנדלבליט, פרקליט המדינה עמית איסמן ימלא את תפקידו באופן זמני למשך כחודש, וככל הידוע גם הוא בעד העסקה. גם התובעת בתיק עו"ד ליאת בן ארי תומכת בהסדר, והיועמ"ש הקבוע הבא, אם העניין יובא לשולחנו, יוכל עוד להחליט לאשר את חתימת ההסכם.