העסקה והסערה הפוליטית: בזמן שבמערכת הפוליטית הרוחות סוערות על רקע המו"מ המתקדם לעסקת טיעון עם ראש האופוזיציה בנימין נתניהו, פרסמנו אמש (ראשון) ב"מהדורה המרכזית" את תוצאות הסקר שערך מכון מדגם בראשות מנו גבע ובשיתוף iPanel - ובו נחשף מה חושב הציבור על ההסדר המסתמן ותמונת המנדטים ביום שאחרי נתניהו? רוב הנשאלים מעדיפים שברקת יחליף את נתניהו במקרה שהוא יפרוש ורק מעטים תומכים באדלשטיין (9%) ובכ"ץ (8). איך נראית תמונת המנדטים ביום שאחרי נתניהו?

רוב הנשאלים מתנגדים להסדר הטיעון של נתניהו

בנוגע לשאלה האם הציבור תומך או מתנגד להסדר הטיעון של נתניהו, שלפיו יורחק מהחיים הפוליטיים למשך 7 שנים - 51% השיבו "סך הכול מתנגד" (51% ממצביעי הימין, לעומת 54% ממצביעי המרכז שמאל) - בהשוואה ל-30% שענו "סך הכול תומך" (31% ממצביעי הימין ו-31% ממצביעי המרכז-שמאל). 27% ענו "מאוד מתנגד", 24% "די מתנגד", 20% ענו "די תומך" ו-10% בלבד השיבו "מאוד תומך". 

הרוב לא מעוניינים בהמשך כהונת הממשלה הנוכחית

לשאלה "אם בנימין נתניהו יפרוש מהחיים הפוליטיים, מה את/ה מעדיפ/ה שיקרה?", השיבו 39% מהנשאלים כי הם תומכים בהמשך כהונת הממשלה הנוכחית. 28% השיבו כי הם מעוניינים בקיום בחירות חדשות ו-24% ענו "שתקום ממשלה חדשה בראשות הליכוד בכנסת הקיימת".

ברקת - היורש המוביל בליכוד

בשאלה שנוגעת למי יהיה היורש של נתניהו אם הוא יפרוש מהנהגת הליכוד - נראה כי רוב הציבור מעדיף שברקת יחליף את ראש האופוזיציה המכהן (26%). 9% תומכים באדלשטיין, 8% מעוניינים שכ"ץ יחליף את נתניהו ואחוז זהה בעד ארדן. 5% מהנשאלים חושבים שרגב ראויה להחליף את נתניהו ו-3% בלבד מעדיפים שאוחנה יעמוד בראשות הליכוד.

לשאלה "אם הבחירות היו מתקיימות היום, לאיזו מפלגה היית מצביע/ה", השיבו הנשאלים כך: הליכוד בראשות נתניהו זוכה בסקר ב-33 מנדטים ויש עתיד בראשות לפיד עם 18 מנדטים. בהמשך הרשימה שתי מפלגות זוכות למספר זהה של מנדטים, 9 כל אחת - ש"ס בראשות אריה דרעי וכחול לבן בהנהגת שר הביטחון בני גנץ. 

עוד עולה מהסקר כי לו הבחירות היו נערכות היום, מפלגת העבודה בראשות השרה מרב מיכאלי הייתה מקבלת 7 מנדטים - וכך גם יהדות התורה בראשות משה גפני והציונות הדתית שמוביל בצלאל סמוטריץ'. הרשימה המשותפת בראשות איימן עודה וישראל ביתנו של אביגדור ליברמן עם 6 מנדטים כל אחת. המפלגה שמכהנת כיום כמפלגת השלטון, ימינה של ראש הממשלה בנט - מקבלת 5 מנדטים, וכך גם רע"ם בראשות מנסור עבאס. מרצ בראשות ניצן הורוביץ ותקווה חדשה בראשות גדעון סער עם מספר זהה - 4 מנדטים.

הליכוד בראשות ברקת נותרת יציבה

על פי חלוקת המנדטים בסקר, הליכוד עדיין שומרת על כוחה אם הבחירות לכנסת היו מתקיימות היום, ובראשות המפלגה היה עומד ניר ברקת במקום נתניהו. הליכוד זוכה בסקר ב-29 מנדטים, יש עתיד נשארת המפלגה השנייה בגודלה בכנסת עם 17 מנדטים, ש"ס מקבלת 10 מנדטים וגם הציונות הדתית עם 10 מנדטים. כחול לבן בראשות גנץ עם 9 מנדטים ושלוש מפלגות - העבודה, יהדות התורה וישראל ביתנו - זוכות כל אחת ב-7 מנדטים. הרשימה המשותפת עם 6 מנדטים, ימינה ורע"ם מקבלות כל אחת 5 מנדטים. מרצ ותקווה חדשה בתחתית הרשימה עם 4 מנדטים שמקבלת כל אחת.

הליכוד בראשות אדלשטיין צונחת ל-20 מנדטים

לעומת זאת, בשאלה "אם הבחירות לכנסת היו מתקיימות היום, ובראשות הליכוד היה עומד יולי אדלשטיין ויתר המפלגות ללא שינוי, לאיזו מפלגה היית מצביע/ה?" - מספר המנדטים של המפלגה צונח ל-20, בפער קטן מאוד מיש עתיד שזוכה ב-19 מנדטים. הציונות הדתית מקבלת 13 מנדטים, ש"ס וכחול לבן עם מספר זהה - 11 מנדטים כל אחת. העבודה, יהדות התורה וישראל ביתנו - זוכות ל-7 מנדטים כל אחת. הרשימה המשותפת עם 6 מנדטים, ימינה ורע"ם מקבלות גם הפעם 5 מנדטים. תקווה חדשה מתחזקת במנדט ומקבלת 5 מנדטים ומרצ עם 4 מנדטים.

עימות בקבינט הקורונה (צילום: פלאש/90 )
מפלגת הליכוד צונחת בראשות אדלשטיין או כ"ץ | צילום: פלאש/90

הליכוד בראשות כ"ץ מאבדת את כוחה ובשוויון עם יש עתיד

מהשאלה "אם הבחירות לכנסת היו מתקיימות היום, ובראשות הליכוד היה עומד ישראל כ"ץ ויתר המפלגות ללא שינוי, לאיזו מפלגה היית מצביע" - עולה כי גם במקרה כזה המפלגה מאבדת את כוחה ומספר המנדטים שלה יורד ל-19, בשוויון עם יש עתיד שגם זוכה ב-19 מנדטים. כחול לבן מתחזקת מעט ועולה ל-12 מנדטים, הציונות הדתית אף היא מקבלת 12 מנדטים. ש"ס עם 11 מנדטים, ישראל ביתנו מקבלת 8 מנדטים, העבודה ויהדות התורה עם מספר זהה - 7 מנדטים כל אחת. הרשימה המשותפת עם 6 מנדטים, ימינה, רע"ם ותקווה חדשה - מקבלות 5 מנדטים כל אחת ומרצ עם 4 מנדטים.


עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע
איסוף הנתונים: 16/1/2022
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילי 18 ומעלה
מספר המשיבים בפועל: 502
טעות הדגימה המרבית: 4.4%+
שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית
אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני