בית משפט השלום בירושלים קבע היום (שלישי) כי מעצרו של אליעזר ברלנד, החשוד בגרימת מוות בכוונה תחילה, חטיפת לכוונת רצח וקשירת קשר לבצע פשע, יוארך עד ליום רביעי הבא. ההחלטה התקבלה לאחר שנעצר בבית הכלא ונלקח לחקירה בחשד למעורבות בשתי פרשיות רצח שאירעו בירושלים לפני יותר מ-30 שנה. השופט קבע כי כלל הראיות נותנות חשד סביר לביצוע העבירות ואמר כי במהלך החקירה ברלנד קשר את עצמו לחשדות ומסר גרסה מפורטת לדברים.

ראש קהילת "שובו בנים" התמוטט במהלך הדיון והתקשורת הוצאה מאולם בית המשפט. בדיון טען נציג המשטרה כי קיים חשש ממשי שברלנד ישבש את החקירה אם ישתחרר: "זאת פרשיה מורכבת, מסועפת, ונדרשים לה ימים רבים כדי שנוכל להגיע לחקר האמת", אמר במהלך הדיון. "המסוכנות נובעת מהעבירות המיוחסות לו".

ברלנד הובא להארכת מעצר (צילום: N12)
ברלנד הובא להארכת מעצר | צילום: N12

סנגוריו של ראש קהילת "שובו בנים" בן ה-83 טענו כי הוא נפל בתא המעצר ונחבל. הוא אף נעמד והראה לשופט את ידו הנפוחה וטען כי לא בדקו אותו. שב"ס מצידם הציגו מסמך שלפיו נבדק בשעה 4:00 לפנות בוקר. עוד טענו באי כוחו כי פרטים מהחקירה שאינם גלויים, כגון מיקום הגופה של ניסים שטרית, שמות העצורים האחרים, ועצם כך שהרב צפוי להיעצר - הודלפו לתקשורת. עוד התלוננו הסנגורים וטענו כי המשטרה פוגעת בזכותו של ברלנד להתייעצות: "מחזרים אחריהם בחוץ כדי שמישהו יתן לי מענה - וכלום".

ברלנד הוחזר בשבוע שעבר לכלא לריצוי 5 חודשי מאסר בגין עבירות של עושק ומרמה שבהן הורשע. עם זאת, בעקבות ההתפתחויות האחרונות בחקירת הרצח של אבי אדרי וניסים שטרית, הוחלט לעצור את ברלנד ולהביא אותו לחקירה במשרדי ימ"ר ירושלים. אחרי כמה שעות גם אשתו תהילה עוכבה לחקירה, לא לפני שחסידי "שובו בנים" התעמתו עם השוטרים במחאה על כך.

החוקרים הצליחו להתקדם בחקירת הפרשות בזכות מידע שמסרו כמה מהנחקרים שנעצרו עד כה. כמו כן, ממצאים מהעבר מפלילים לכאורה את מנהיג הקהילה הקיצונית, וקושרים אותו לאירועים המדוברים. להתפתחות המרכזית הוביל אחד החשודים, שחתם לאחרונה על הסכם לשיתוף פעולה עם החוקרים.

החשד: מעורבות במעשי רצח מלפני יותר מ-30 שנה

הפרשות שבהן חשודים ברלנד ואשתו הן הרציחות של אבי אדרי וניסים שטרית בירושלים. על פי החשד, העצורים בפרשה, חברי קהילת "שובו בנים" שפעלו באותה תקופה במסגרת משמרות הצניעות של הקהילה, חשדו שאדרי ז"ל ניהל רומן עם אישה חרדית נשואה ולכן רצחו אותו והשאירו את גופתו ביער רמות.

באשר לשטרית, בן 17 באותה תקופה, עולה כי הוא התלונן על אברכים שתקפו אותו סמוך לישיבה שבה למד באשדוד. הוא נעלם לאחר שקיבל טלפון למקום עבודתו, והחשד הוא שאנשי משמרות הצניעות רצחו אותו בעקבות התלונה וסירובו להסתייג ממנה.

החקירה המחודשת של הפרשות החלה בעקבות התחקיר שפרסמה שני חזיזה בתאגיד השידור "כאן", ובו הציגה קשר אפשרי בין אנשי "שובו בנים" לבין המעשים החמורים. בעקבות המעצרים האחרונים סיפרה חזיזה ש"זה הדבר שכל עיתונאי מייחל לו".