שלושה חשודים מקהילת חסידות "שובו בנים" של אליעזר ברלנד נעצרו לפנות בוקר (ראשון) בחשד למעורבות במקרי רצח והיעדרות שהתרחשו באמצע שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 באזור ירושלים. החשודים שנעצרו הם שני גברים ואישה - שלושתם תושבי הבירה בשנות ה-60 לחייהם. את המעצר ביצעו בלשי היחידה המרכזית של מחוז ירושלים.

רומן מחוץ לנישואים והיעלמות: הסיפורים של שני הקורבנות

על פי החשד, העצורים פעלו במסגרת משמרות הצניעות והם מעורבים בשתי פרשיות רצח והיעדרות. במקרה אחד מדובר בתיק היעדרות משנת 1986 של ניסים שטרית, צעיר בן 17, תושב ירושלים, שדווח שהותקף על ידי אברכים והוא התלונן על כך במשטרה. הוא נעלם לאחר שקיבל טלפון למזנון הכנסת, שם עבד, יצא החוצה ומאז נעלמו עקבותיו. בפעם האחרונה הוא נראה נוסע ברכבו של אדם בשם מייק, אותו פגש כשבוע לפני כן. החשד הוא ששטרית נרצח בידי משמרות הצניעות.

סנ"צ בדימוס עמיר סולומון, ראש צוות החקירה המיוחד שהופקד ב-1986 על חקירת היעדרותו של שטרית, אמר בריאיון ל-N12: "קודם כל אני מברך על ההתפתחות בחקירה. אנחנו כבר בדקנו בעבר את הכיוון של מקורבי ברלנד וכל הקשור לחברי משטרת הצניעות ובזמנו הכיוון הזה נפסל. התקיפה של ניסים לא הייתה בירושלים אלא באזור אשדוד. אני לא מכיר את הפרטים החדשים ואם הגיעו לפתרון החקירה. בכל אופן, חקירות הן לא מדע מדוייק".

לדבריו סולומון, "חקרנו בזמנו את מייק ריינולדס בחשד לרצח. מייק ברח להולנד והוא היה האדם האחרון שהיה עם ניסים לפני שהוא נעדר. נציג המשטרה חקר אותו בהולנד, אבל זה הוביל למגבלות. במדינה זרה משטרת ישראל לא פועלת בחופשיות, וזה לא החוקר שביצע את התשאול באופן ישיר אלא חוקר הולנדי מקומי ששואל את השאלות. אני מקווה שגם בקטע הזה יימצא פיתרון: מה הקשר בין החשוד שאנחנו חקרנו לבין 'משמר הצניעות' בהנחה שאכן יש דבר כזה".

ניסים שטרית נעדר מינואר 1986 נעלמו עקבותיו (צילום: רשות השידור)
ניסים שטרית, עקבותיו נעלמו ב-1986 | צילום: רשות השידור

המקרה השני שבו העצורים חשודים במעורבותו התרחש ביוני 1990. גופתו של תושב ירושלים בשם אברהם (אבי) אדרי, שעבד בישיבה ברחוב שמעון הצדיק, נמצאה ביער רמות ועליה סימני אלימות קשים. החשד שנרצח לאחר שיצא עם אשתו לבילוי. זמן קצר לאחר מציאת גופתו, במשטרה הודיעו כי אדרי נרצח ככל הנראה בידי אנשי משמרות הצניעות, וזאת משום שחשדו בו שניהל רומן עם אישה חרדית נשואה.

שלושת החשודים שמזוהים עם חסידות "שובו בנים" נחקרים בחשד למעורבות בשני המקרים הללו. לאחר מעצרם הועברו השלושה לחקירה ביחידה המרכזית במחוז ירושלים. מהמשטרה נמסר כי בהמשך היום הם יובאו בפני בית המשפט, שם היא צפויה לבקש את הארכת מעצרם. כמו כן ובהתאם להתפתחויות החקירה, צפויים בהמשך מעצרים נוספים.

במקביל לשלושת המעצרים, הוצא צו איסור פרסום על כל פרט מפרטי החקירה וכן על הפרטים שעלולים לזהות את החשודים.