בעקבות אשפוזו במצב קשה כשהוא מורדם ומונשם, ועדת השחרורים התכנסה היום (שלישי) לדון בהחלטה על שיחרורו של צבי גור, שחטף ורצח את הילד אורון ירדן ז"ל ב-1980. גור, שמרצה כבר יותר מ-40 שנות מאסר, אמור להתשחרר רק ב-2025. הוועדה החליטה לדחות את הדיון ולבקש השלמה של המסכמים הרפואיים מבית החולים - כשנותרו ימים לחייו. לאחר שנמסרו המסמכים מבית החולים, ההערכה היא שהפרקליטות לא תתנגד לשחרורו - ובשלב הזה ממתינים להחלטת השופטת שבראש הוועדה. משפחת אורון: "אין מחילה לרוצח".

הוועדה דחתה את הדיון, אך לא קבע מועד חדש לדיון הנוסף. עם זאת, ההערכה היא שהדיון הנוסף יתקיים תוך זמן קצר – כשברור שמצבו של גור קשה וימיו ספורים. מאוחר יותר, העביר בית החולים אסף הרופא את חוות דעתו לשופטת אורית אפעל גבאי שעומדת בראש הוועדה. ההערכה היא שהפרקליטות לא תתנגד לשחרר אותו מטעמים אנושיים וכעת ממתינים רק להחלטה הסופית של השופטת אפעל גבאי.

אחיו של אורון ירדן, ארכיון (צילום: חדשות 2)
אחיו של אורון ירדן בבית המשפט, ארכיון | צילום: חדשות 2

"החלטת כבוד השופטת להמתין לתגובת הפרקליטות עד מחר בשעה 13, הינה אכזרית נטולת כל הגיון של צדק", אמר סנגורו של גור, עו"ד אייל אלון. "רופא שב״ס שהוא הגורם המוסמך על פי חוק שחרור על תנאי לבקש שחרור ממניעים רפואיים קובע, לצבי גור נשארו כמה שעות לחיות, וכבוד השופטת נותנת לתגובה עד מחר?".

"החלטת כבוד השופטת מקוממת בלתי סבירה באופן קיצוני חסרת חמלה לאסיר בשעותיו האחרונות", הוסיף. "כולנו נולדנו בצלם אף אדם לא נולד אסיר, ראוי ונכון בכל מדינה ובמדינת היהודים במדינת ישראל שתאפשר לנתעב באסירה למות שהוא אדם משוחרר. אוסיף עוד כי לא בכדי נתבקשו בני משפחתו לבוא לבית החולים להיפרד ממני. ראוי שיעשו זאת ללא נוכחות סוהרים. במיוחד שמדובר האסיר שהוא מורדם ומונשם".

עו"ד לימור לוי ודוד פורר מסרו בשם משפחתו של ירדן אורון ז"ל: "אין מחילה לרוצח שרצח בידיים חשופות ילד בן 8, לאחר שחטף אותו ועינה את משפחתו".

בדצמבר 2020, כבר ביקש גור להשתחרר מהכלא בשל מצבו הרפואי, אלא שאז סירבה הוועדה לבקשתו. הסיבות לדחייה על פי הוועדה – חשש מפגיעה באמון הציבור ובמשפחת קורבן הרצח וכן אי הפנמה של האסיר את חומרת מעשיו.