עם תחילת עדותו של עד המדינה ניר חפץ השבוע, ניכר היה שמשפט נתניהו עלה שלב. מספר הנוכחים באולם הוכפל, ההפגנות מחוץ לבית המשפט התחדשו והמתח הורגש. לתביעה ולהגנה ברור שמדובר בעדות קריטית, מהחשובות במשפטו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו - ובהתאם הצדדים נאבקו על כל פרט ופרט. לעיתים הטונים עלו, עקיצות והאשמות הדדיות נזרקו לחלל האוויר.

סיקור נרחב של עדות ניר חפץ ב-N12:

חפץ עצמו היה מתוח בתחילת העדות, ברגעים מסוימים גם נרגש, אך אתמול (רביעי) הוא החל להיות יותר נינוח. הוא טרח להבהיר שוב ושוב שהוא מעוניין לספר את האמת לבית המשפט, ואת האמת בלבד. פעמים רבות הודה חפץ שהוא אינו זוכר ובהזדמנויות שונות הדגיש שנתניהו אינו מעורב באירועים מסוימים שתיאר.

ניר חפץ, שאול אלוביץ',ביבי נתניהו משפט נתניהו (עיבוד: פלאש 90)
חפץ, נתניהו ואלוביץ' | עיבוד: פלאש 90

עד המדינה תיאר את אתר "וואלה!" כ"חומר ביד היוצר" עבור משפחת נתניהו. הוא הצביע על מעורבותו של נתניהו בדרישות הסיקור מ"וואלה!", ועל היחס שהקדיש ראש הממשלה לשעבר לתקשורת באופן כללי.

אף שמדובר בחקירה ראשית, ההגנה יכולה לרשום לעצמה כמה הישגים בולטים. הדיונים האחרונים אופיינו בהתנגדויות חוזרות ונשנות מצד הסנגורים. לא פעם ההתנגדויות נדחו בסופו של דבר, אך בכמה הזדמנויות הן השתלמו. כך למשל בנוגע להיקש שעשתה התביעה בין המודעות של שרה נתניהו לזו של בעלה, כפי שנפרט בהמשך הכתבה.

האמירה שהצחיקה את נתניהו

חפץ תיאר במהלך עדותו עד כמה שוק התקשורת העסיק את הבוס שלו לשעבר. הוא טען ששאילתא עיתונאית הייתה יכולה לעצור את עבודתו של נתניהו לשעות ארוכות, ואף הוסיף שראש הממשלה דאז הקדיש את זמנו לנושאי תקשורת בערך באותה מידה כמו לנושאי ביטחון. למשמע האמירה הזו, נתניהו - שבאותה עת עוד נכח באולם - צחק בקול רם.

עד המדינה ניר חפץ בבית המשפט (צילום: יובל אראל, N12)
ניר חפץ בבית המשפט | צילום: יובל אראל, N12

המשקל שנתניהו ייחס לעולם התקשורת הוא נושא חשוב בתיק 4000. לשיטת הפרקליטות, עולם התקשורת העסיק את נתניהו עד מאוד. לפיכך, טוענת התביעה - לא רק שעבירת השוחד בספר החוקים אינה מסתכמת ב"מעטפות כסף" בלבד, במקרה של נתניהו אופן הסיקור שלו ושל משפחתו היה חשוב הרבה יותר מכסף.

המעורבות של הבוס

חפץ טען שנתניהו היה "פריק קונטרול" וכמעט כל דבר בתחום התקשורת עבר דרכו. בפרט, כאשר נשאל חפץ על ידי התובע עו"ד טבנקין על אירועים ספיציפיים שונים, חפץ השיב על חלק גדול מהם כי נתניהו ידע ואישר את הפנייה ל"וואלה!".

באולם בית המשפט הושמעה אתמול לראשונה הקלטה של נתניהו עצמו, מתוך שיחה שהתקיימה לאחר פרסום ב"וואלה!" שהובן בטעות כאילו הוא עוסק ביאיר נתניהו. ראש הממשלה לשעבר נזף בחפץ ואמר: "אלוהים אדירים, הייתי בטוח שהורדת את זה". נתניהו אף התפלא שאלוביץ' התווכח עם חפץ. על ההקלטה הזו אמר השופט בר-עם שטבעי שנתניהו יבקש לתקן פרסום שלילי בנושא אישי על בנו.

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

"חומר ביד היוצר"

חפץ טען בבית המשפט כי אלוביץ' יצא מגדרו כדי לרצות את נתניהו. בבחירות 2015, אמר חפץ, אלוביץ' וישועה היו מגויסים לניצחונו.

שאול אלוביץ' ושלמה פילבר (צילום:  הדס פרוש, נועם רבקין פנטום, פלאש90, פלאש 90)
אלוביץ'. חפץ טען: יצא מגדרו כדי לרצות את נתניהו | צילום: הדס פרוש, נועם רבקין פנטום, פלאש90, פלאש 90

בשיחה בין חפץ ליאיר נתניהו הם דיברו על תגובות משמיצות באתר דה-מרקר. חפץ אמר לנתניהו הבן את המשפט שהופיע בכתב האישום: "דה-מרקר זה לא שאול, הם לא מפחדים ממך".

עו"ד טבנקין שאל את חפץ מדוע אמר זאת, והעד השיב: "אני אומר לו שהאתר הספיציפי הזה, דה-מרקר, מבחינתי הלך כברת דרך לטובתנו ואין סיכוי שהם ילכו עוד. 'וואלה!' מבחינתו של יאיר היא ביד היוצר, הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה שם, אז אני אומר שדה-מרקר זו סיטואציה שונה. לא סופרים אותו שם".

"היא לא נאשמת, איך זה רלוונטי?"

לא תמיד ניתן ללמוד מהערות השופטים. לעיתים הם מנסים לפתח את הדיון, לעיתים הם טרם גיבשו עמדה נחרצת או עדיין חלוקים ביניהם. השבוע, לעומת זאת, השופטים היו תמימי דעים והביעו התנגדות נחרצת לגישת הפרקליטות בנושא אחד.

השופטים הסתייגו מעמדת הפרקליטות שלפיה ניתן להקיש ממודעות שרה נתניהו ליחסי השוחד - למודעות של נתניהו עצמו. חפץ סיפר בעדותו על מספר אמירות של שרה ויאיר שקושרות בין הסיקור ב"וואלה!" לבין הפעולות השלטוניות במשרד התקשורת, חלקן בנוכחות ראש הממשלה לשעבר. הפרקליטות טענה שאלה ראיות שניתן ללמוד מהן, לצד ראיות נוספות, על כך שנתניהו היה מודע לקשר בין הסיקור לבין הפעולות השלטוניות.

שרה נתניהו (צילום: Olivier Fitoussi Flash90)
שרה נתניהו. חפץ הצביע על אמירות שלה ושל יאיר שקושרות בין הסיקור העיתונאי לפעולות במשרד התקשורת | צילום: Olivier Fitoussi Flash90

השופטת פרידמן-פלדמן אמרה בדיון: "הגברת נתניהו לא נאשמת. איך הדברים האלה רלוונטיים?", השופט בר-עם ציין: "הוא נמצא בזוגיות עם אשתו, אז אם אשתו יודעת גם הוא יודע?". לאחר מכן השופטים אפשרו לשאול את השאלה רק לצורך תיאור השתלשלות האירועים.

למשמע הדברים האלה, אמר עו"ד אמיר טבנקין מהפרקליטות כי לא מדובר בראיות היחידות שמעידות על מודעות נתניהו. אכן, בפרקליטות ינסו להוכיח את מודעותו של נתניהו במגוון דרכים ותיק 4000 לא יוכרע על אחת מהן לבדה, ועדיין - מדובר בסוגייה חשובה. בסוף הדיון האחרון ביקש עו"ד טבנקין לזרז את פרסום הפרוטוקול האחרון כדי שהפרקליטות תוכל להבין את ההחלטה ולכלכל את צעדיה בהתאם.

ציר נתניהו-חפץ-פילבר

בסעיף 83 בכתב האישום נטען כי נתניהו הורה לחפץ להעביר לעד המדינה השני, פילבר, דרישות רגולטוריות בנוגע לאלוביץ'. חפץ סתר את הטענה הזאת בבית המשפט ואמר שמעולם לא נדרש להעביר דרישות רגולטוריות למאן דהוא.

שלמה פילבר בריאיון מיוחד. צפו בקטע (צילום: החדשות‎)
מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר פילבר. עד המדינה השני בפרשה | צילום: החדשות‎

בפרקליטות סוברים שגם אם הטענה הזאת תרד מן הפרק, לדבר לא תהיה השפעה דרמטית משום שנתניהו העביר לפילבר הוראות באופן ישיר והוא לא היה צריך את חפץ לצורך התיווך. הסנגורים יטענו מנגד שיש לכך משמעות גם בשל הפערים בין דברי העדים, וגם משום שאמירתו של חפץ עשויה לבטל את אחד המסלולים שדרכם, לטענת הפרקליטות, פעל נתניהו לטובת אלוביץ'.

מה הלאה?

ביום שני צפויה לסיים הפרקליטות את החקירה הראשית של חפץ בתיק 4000, וביום שלישי גם את החקירה הראשית שלו בתיקים 1000 ו-2000. מיד לאחר מכן תחל החקירה הנגדית שינהלו הסנגורים.

אחד הנושאים הבולטים שיעלו בחקירה הנגדית הוא פעולות החקירה והלחצים שהופעלו על חפץ כדי שיהפוך לעד מדינה. חלק מהפעולות הללו היו אגרסיביות ונכנסו לחייו האישיים של העד. חפץ טוען אף הוא שמדובר בפעולות בעייתיות ובלתי-חוקיות, והוא מתכוון לתבוע את המדינה לאחר עדותו. עם זאת, לדבריו, הן לא גרמו לו לחתום על הסכם עד המדינה.