המתקפות שמדאיגות את עד המדינה לפנות בוקר - והעימות החריג בבית המשפט: ניר חפץ, אחד משלושת עדי המדינה במשפט נתניהו, לא ישן טוב הלילה - ולא בגלל עדותו במשפט, שהחלה אתמול ונמשכה גם הבוקר (שלישי). חפץ מודאג מהפרסומים עליו ברשת - וטוען כי המשטרה לא מתייחסת לכך ברצינות. הבוקר שב חפץ לבית המשפט המחוזי, ליום השני בעדותו. הפעם לא מתייצב מולו נתניהו, שביקש פטור מהשתתפות בדיון.  

במהלך העדות, שנמשכה כ-5.5 שעות, אמר חפץ כי ראש הממשלה לשעבר מעולם לא הורה לו להעביר לאלוביץ' מסר בתחום הרגולטורי - אך טען כי נתניהו שאף למעורבות מלאה בתכנים שעוסקים במשפחתו. עוד סיפר גם על מעורבות שרה נתניהו, בין היתר במינוי עורך לוואלה!. ראש האופוזיציה הגיב להתפתחות וכתב: "עוד יום שבו התיקים התפורים ממשיכים לקרוס".

עדות ניר חפץ - היום הראשון: המסמך שנתניהו גרס

עדות חפץ והעימות בדיון, היום השני - עדכונים שוטפים:

14:25 - הדיון נגמר. דוברו של נתניהו עופר גולן העביר לכתבים סרטון של הבניין בחולון קורס וכותב "סיכום יום הדיונים"

14:15 - חפץ ממשיך: "שאלתי אותו (את אלוביץ') 'איך אתה יכול שלושה ניידים באותו יום שייעלמו?' הוא אמר שהוא יחליף רוחבית טלפונים לכל בכירי חברת בזק. אני יצאתי משם. הייתי בדאגות קשות ולאחר מספר ימים קניתי מכשיר חדש אבל לא נפטרתי משלי. אחרי כמה ימים נהייתה פרשת 2000 אז בוא נגיד שמאז לידת הילדים שלי לא הייתי ככה מאושר". חפץ מדגיש שוב ושוב שאין קשר לנתניהו בפגישת השיבוש. 

14:13 - חפץ התחיל להעיד על "פגישת השיבוש" עם בני הזוג אלוביץ': "קצת קשה לי כי הפגישה הזו שינתה את החיים שלי. לא בנימין נתניהו ולא איש מבני משפחתו ידעו על הדבר הזה. שאול קרא לאיריס אלוביץ', ישבנו שלושתנו במטבח. אמרתי להם שגם ימחקו התכתבויות. אלוביץ' אמר שזה לא יעזור, צריך במילים שלו 'להיפטר מהברזלים'. הוא אמר שידאג שיעשו את זה גם ישועה ועוד אנשים, ואמר לי להיפטר מהנייד שלי". 

14:00 - חפץ על הפרסום של גידי וייץ על הסיקור לנתניהו בוואלה!: "זאת הייתה הפעם הראשונה שמישהו העלה את התזה הזאת, ואז זה היה נראה לי מופרך לחלוטין, והעליתי את זה גם בפני בנימין נתניהו והוא גם הוא אמר את זה. התגובה שלו הייתה, הוא ביטל כלאחר יד את התזה, לגלג עליה, אבל אמר גם 'מה אתה מתפלא, רודפים אותו'. ההשתשתלות הכרונולוגית הייתה שאלוביץ' קרא לי ואמר שבעקבות הכתבה ישועה הפסיק לשתף פעולה וביקש שאודיע לנתניהו שידיו כבולות והוא לא יכול להענות לבקשות. בשיחה שבה עדכנתי את נתניהו בתגובת אלוביץ', תגובתו הייתה שזה ממש מצחיק כל הסיפור הזה, אני משוכנע לחלוטין שתגובתו היתה אותנטית"

13:39 - חפץ חוזר על מה שאמר בריענון לעדותו, כפי שנמסר אתמול בדיון: "מעולם נתניהו לא אמר לי להעביר מסר לפילבר בנושא הרגולטורי. אני לא זוכר שנתניהו אמר לי להעביר מסר רגולטורי למאן דהוא".

13:38 - עו"ד טבנקין: תיארת אירוע שהונחית על ידי שרה נתניהו להיפגש עם פילבר. מה המסר שהתבקשת להעביר? חפץ: שצריך לעצור את העזרה הרגולטורית לאלוביץ'. פילבר השיב שהכול ממילא תקוע בגלל דוח מבקר המדינה.

13:07 - חפץ: חשוב לי להדגיש שזה היה משרה נתניהו ולא מבעלה. מעולם לא קיבלתי הוראה מבנימין נתניהו להעביר איזשהו מסר למר אלוביץ' בתחום הרגולטורי.

13:06 - חפץ משיב: שרה נתניהו ביקשה ממני להודיע לבני הזוג אלוביץ' שהם מנתקים את הקשר בגלל הסיקור בוואלה. הם (האלוביצ'ים) הגיבו בדאגה מאוד גדולה. אני גם לא חשבתי שיש עוד משהו שבני הזוג אלוביץ' יכולים לעשות

12:56 - עו"ד טבנקין: אלה לא הראיות היחידות שמעידות על מודעות נתניהו. השופט בר-עם משיב לו: יש עם זה בעיה. למרות ההערות השופטים החליטו: "אנחנו מתירים את השאלה בקשר לתיאור השתלשלות העניינים על ידי העד ולא מעבר לזה".

בנימין ושרה נתניהו (צילום: החדשות 12, החדשות12)
השופטים מתחו ביקורת: "שרה נתניהו לא נאשמת" | צילום: החדשות 12, החדשות12

12:52 - השופטים נשמעים מסוייגים | השופטת פרידמן-פלדמן אמרה: הגברת נתניהו לא נאשמת. איך הדברים האלה רלוונטים? השופט שחם הוסיף: אם אדם הוא לא עד במשפט, איך אנחנו מבררים משהו? השופט בר-עם אמר: מכוח מה? מכוח הקשר המשפחתי הזוגי? הוא נמצא בזוגיות עם אשתו, אז אם אשתו יודעת גם הוא יודע? 

12:36 - החל דיון בהתנגדויות. הסנגורים מתנגדים לשאלת עו"ד טבנקין ששאל את חפץ: תיארת שנכחת כשיאיר נתניהו התבטא על הקשר בין אופן הסיקור בוואלה לבין ענייניו הרגולטורים של אלוביץ', תוכל לפרט מה שנאמר בהקשר הזה לך על ידי שרה נתניהו? עו"ד טבנקין מסביר: העד תיאר בחקירותיו לא רק שגברת נתניהו אמרה לו דברים מסוימים, אלא גם שהנחתה אותו להעביר לנאשמים 2 ו- 3 (בני הזוג אלוביץ'). לגבי ההבנה של גורמים המקורבים לנאשם 1 (נתניהו) לגבי הכריכה בין הסיקור לרגולציה, רלוונטי להתנהלות העד - נשלח למסור מסר מסוים ומה עשה עם המסר. לכן קו החקירה רלוונטי. אנחנו מכוונים לכך שמודעות של גורם מקורב מאוד לנאשם היא בהחלט ראייה נסיבתית למודעותו של הנאשם.

12:31 - הדיון התחדש.

"שרה התנגדה - ומינוי העורך נפל"

11:46 - הפסקה בדיון.

11:45 - עו"ד ‏טבנקין שואל: זכורה לך מעורבות בנוגע לאפשרות מינוי של ערן טיפנברון לעורך בוואלה? חפץ משיב: טיפנברון יזם את הפנייה אליי כדי שאני אדבר עם אלוביץ' שהוא יהיה העורך של וואלה!. אלוביץ' אמר לי שמבחינתו בסדר אבל שאעביר ‏את ההחלטה דרך ראש הממשלה ורעייתו. העליתי את השם שלו, הייתה התנגדות עזה מצידה של שרה נתניהו וזה נפל.

 11:25 - חפץ: "שאול ואיריס אלוביץ' לא ממנים עורך בכיר בלי אישור של ראש הממשלה ורעייתו"

11:18 - חפץ אמר שהוא פנה לפילבר בהוראת נתניהו: "הווטו הוא של בנימין נתניהו, לא של אף אחד אחר".

11:13 - הוצגה בבית המשפט הודעה שפילבר העביר מחפץ לקמיר (יועץ לבזק): "מומו - יש בנאדם בשם יואב גולן לשעבר סגן עורך של מעריב שמועמד לוואלה!, חבר קרוב של בן כספית ושפוט שלו, יש ביניהם ברית אסטרטגית של שנים". פילבר הוסיף בהודעה נוספת לקמיר: "יש וטו על האיש". 

11:02 - חפץ: אלוביץ' ביקש ממני שאעביר למשפחת נתניהו מינוי שרצה לבצע לעורך וואלה! של יואב גולן. במקרה הזה אמרתי לאלוביץ' במקום שלא רק שלא אעביר את זה, אני אגיד לנתניהו ורעייתו שזה לא טוב לצד שלנו כי גולן בתקופת מעריב היה קרוב לבן כספית ומבחינתם כספית הוא לא דגל אדום - הוא דגל שחור

10:55 - חפץ: לא הועברו לוואלה ידיעות בלעדיות שנתפסות כהישג עיתונאי

10:53 - עו"ד טבנקין: אור אלוביץ' לא יהיה עד במשפט. הסנגורים מתעצבנים על כך שלא הודיעו להם על כך.

ההודעות של יאיר נתניהו: "אתר של מחבלים"

10:39 - בדיון מוצגים שורת ווטסאפים מיאיר נתניהו: "לא סתם קוראים לאתר האנטישמי שלהם וואלה הוא אכבר", "חושב שזה אתר של מחבלים". את אחת הכתבות באתר כינה "חתיכת כלבה".

10:34 - חפץ: אחרי הבחירות של 2015 עיקר העיסוק של נתניהו בוואלה! נגע בדברים הקשורים לשרה ויאיר

10:32 - חפץ: יאיר ניסה להראות להוריו שוואלה! הם לא בסדר - כלומר לא מחזירים על מה שהם מקבלים. אני אמרתי שאלוביץ' יוצא מגדרו. באחת ההזדמנויות יאיר נכנס, מנופף בידו עם אייטם מוואלה! ואומר: אחרי כל מה שעשית בשביל אלוביץ', תראה מה הם מפרסמים. עו"ד טבנקין שאל: איך הגיב מר נתניהו? וחפץ ענה: לא הגיב, שתק.

10:29 - במהלך ההפסקה עו"ד חדד שאל לשלומו של חפץ, שהשיב: "יכול היה להיות יותר טוב אם היו נמנעים כל מיני דברים ולא היו מראים חומרים שאסורים בפרסום".

10:27 - חפץ פונה לשופטים: אני עושה כמיטב יכולתי פה לשרת את בית המשפט בחשיפת האמת. אני לא רואה עצמי כבעל אג'נדה. הבנתי שכאשר הייתי בחוץ נשמעו אמירות פוגעניות כלפיי. ברור לי שעשיתי טעויות ואני לוקח אחריות אבל לרדת מתחת לחגורה - זה לא תורם. גם לי יש רגשות.

10:25 - השופטת פרידמן-פלדמן: לכם יש טענות נגד התביעה ולתביעה יש טענות כלפיכם. ראוי שכולם ינהגו בכבוד, ובזה סיימנו. אנחנו מתקדמים במשפט. אנחנו חוזרים לדיון.

10:24 - עו"ד ז'ק חן: המצב פה לא פשוט. אני מבקש שבית המשפט יורה לקחת בחזרה את הדברים הקשים שנאמרו כלפי ההגנה. זה לא פשוט. הגלגלים לא יכולים להמשיך להסתובב כאשר הרושם הברור והנחרץ הוא שהתביעה מרשה לעצמה משום שנותנים לה.

10:23 - עו"ד חן: לגבי הדברים הקשים שנאמרו מספסלי התביעה. אנחנו לא חושבים שאפשר לעבור על כך לסדר היום. אבקש שבית המשפט ישים לב להתנהלות ולהערות הקשות שיש מצד ספסלי התביעה כלפינו.

10:21 - עו"ד ז'ק חן מבקש לשחרר לביתם את בני הזוג אלוביץ'. השופטים אישרו.

10:17 - הדיון התחדש.

"קח את מכשיר ההקלטה"

10:09 - עו"ד חן: אני מבקש להתייעץ עם לקוחותיי בנוגע לבקשה נוספת שאני רוצה להגיש. יש כאן תחושה מאוד קשה של ההגנה. אני מבקש הפסקה של רבע שעה, אני חושב שזה יעשה רק טוב למשפט הזה. בקשתו אושרה והמשפט יצא להפסקה.

10:08 - ההתנגדויות נדחו.

10:03 - עו"ד חן חזר: יצאתי החוצה כי לא סיימתי את דבריי. מבקש להשלים את דבריי.

10:01 - השופטת פרידמן-פלדמן קטעה את חילופי הדברים: "כולם רוצים הגנה. סיימנו את הסבב הזה של הדיבורים".

9:59 - עו"ד בן צור: מניח שכבר בדקתם את ההדלפות, או שטייחתם את זה?

התובעת ליאת בן ארי מגיעה לבית המשפט המחוזי בירושלי (צילום: אמיל סלמן)
ליאת בן ארי: יש גבולות בתוך אולם בית המשפט | צילום: אמיל סלמן

9:54 - עימות חריג בין התביעה להגנה | התובעת ליאת בן ארי קמה ממקומה ותקפה: "דבר כזה לא ראיתי. כשעומד כאן חברי ואומר לעד: 'קח את מכשיר ההקלטה'. יש גבול. אני מבקשת מכבודכם לשמור על כבודנו. הדברים שנאמרים פה הם בלתי מכובדים בעליל".

בן ארי הוסיפה: "יש גבולות בתוך אולם בית המשפט. כבוד בסיסי זה משהו שכולנו חייבים לשמור עליו". עו"ד רוזן-עוזר תקפה בחזרה: "יש פה סתימת פיות. בחיים לא שמעתי נאום כזה בחיים שלי". קודם לכן יצא עו"ד ז'ק חן מהדיון: הוא כעס על כך שעו"ד בן ארי קטעה אותו ואמר:"תקראו לי כשהתביעה תסיים ויהיה לי פה תפקיד בבית המשפט".

9:53 - ניר חפץ אמר שהוא לוקח איתו את המים כשהוא יוצא בזמן ההתנגדות. עו"ד בן צור עקץ: "קח גם את מכשיר ההקלטה". 

9:41 - חפץ אמר שהמעורבות של נתניהו הייתה מוחלטת בפניות בנוגע למשפחת נתניהו, למעט גרעין קטן של אירועים הנוגעים לשרה נתניהו. לדברי חפץ, נתניהו ביקש להיות בשליטה מלאה.

9:40 - חפץ: התיעוב של יאיר נתניהו כלפי כלי התקשורת מתפרס על גזרה רחבה. היו טרוניות גם כלפי כלי תקשורת אחרים. 

ניר חפץ ובנימין נתניהו
חפץ ונתניהו בבית המשפט, אתמול

9:35 - חפץ: ‏בעניינים של מני נפתלי אסור אפילו היה לנשום בלי שהוא (נתניהו) מאשר את זה. זה היה טאבו מוחלט שהוא הבוס.

9:33 - חפץ: ההיענות הייתה כל כך קרובה להיענות מוחלטת. באופן טבעי תמיד קל להכניס תגובה אבל השאלה היא מה אתה שם בכותרת, אם את המידע השלילי או את התגובה, ובמובן הזה וואלה! "הצטיין".

9:18 - חפץ: היו מדי פעם פניות ישירות של ראש הממשלה. למעט שיחה אחת שלו שהייתה ממש בנוכחותי - כשהוא דיבר עם מר אלוביץ' לאחר ריאיון עם דב גילהר - היו גם מספר שיחות שאני יודע שהתקיימו אבל אני לא יודע לשים את האצבע.

9:17 - חפץ העיד: אלוביץ' קיבל 100% מהמסרים שהעברתי ממשפחת נתניהו, אילן ישועה קיבל את רובם. יש פער אדיר בין אלוביץ', שאין שום סיכוי שמשהו ייצא ממנו, לאילן ישועה שהתייחסתי אליו בחשדנות. 

9:09 - יום העדות השני של ניר חפץ התחיל. בנימין נתניהו לא נוכח באולם.

חפץ חשף את האיומים - ותקף את המשטרה

עוד לפני השעה 6 בבוקר, שיתף חפץ חלק מהאיומים שקיבל: "נוכל, רמאי, איש פחדן ומוג לב", כתב לו בהודעה פרטית גולש בשם אביב כהן. אדם אחר כתב לו בתגובות בפייסבוק: "בוגד, אפס, מכוער, אתה זבל", ושלישי השמיע איום מרומז בטוויטר: "תיזהר ממני אני ישים אותך בחדר עם פשפשים אני לא צוחק תיזהר... חתיכת סמרטוט רצפה" (הטעויות במקור).

להודעות הללו צירף חפץ את דבריו של אחד המפגינים מחוץ לבית המשפט בשבוע שעבר, שקרא: "ניר חפץ לא צריך לחיות". חפץ שיתף לפנות בוקר את הדברים וכתב: "לא ברור מה מונע מהמשטרה לטפל בפורעים האלה (ואם חלקם בוטים - במי שעומד מאחוריהם)". פנינו למשטרה לקבלת התייחסות - אך הם טרם הגיבו.

 

חפץ נחשב לדמות מפתח במשפט נתניהו, ובעיקר בתיק 4,000 - החמור ביותר מבין השלושה. הוא עבד צמוד מאוד לנתניהו ולמשפחתו - גם כראש מערך ההסברה הלאומי וגם כדובר האישי של המשפחה. מבחינת התביעה הוא החוליה המקשרת בין נתניהו לבעלי "וואלה!" שאול ואיריס אלוביץ', ועדותו נועדה לבסס את יחסי השוחד - לפי הפרקליטות. 

"אחד ביום": עדות ניר חפץ יצאה לדרך

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

בתחילת עדותו אתמול אמר חפץ: "נתניהו עסק בתקשורת כמו בביטחון" - וראש הממשלה לשעבר פרץ בצחוק בדיון. עוד סיפר על הימים שבהם לא היה ברור מי יתמנה לשר התקשורת ב-2014: "אלוביץ' העביר רשימה עם סדר עדיפויות. נתניהו היה ראשון - משפחת נתניהו החליטה מי יהיה שר התקשורת. בוואלה הייתה היכולת הכי גבוהה לשלוט באייטמים על משפחת נתניהו"

בהמשך סיפר על מסמך שאלוביץ' העביר לו - ונתניהו גרס, וסיפר מה עבר על בעלי "וואלה!" בזמן הדיונים על עסקת בזק-יס: ""אלוביץ' היה מעדיף שתהיה בחוץ ניידת טיפול נמרץ, הוא היה בלחץ אדיר". לקראת סוף הדיון, כשנתניהו כבר לא היה באולם, חפץ נזכר באמירה בעלת משמעות של בעלי וואלה!: "אלוביץ' שאל 'הם לא מבינים שאני נותן להם את האתר?'"

בפתח הדיון אתמול הפרקליטות עדכנה את פרקליטי נתניהו והודיעה: "חפץ אמר שנתניהו לא שלח אותו לדבר עם פילבר בנושאי רגולציה הנוגעים לאלוביץ'". עם זאת, בהמשך עדותו סיפר חפץ על מגעיו עם פילבר והמסרים שהועברו לנתניהו.