לאחר ההודעה הדרמטית של הפרקליטות אתמול (רביעי) לפיה פרקליט המדינה עמית איסמן החליט שרומן זדורוב, הנאשם ברצח תאיר ראדה ז"ל, יישפט שוב, עולות כמה שאלות מורכבות. צוות הפרקליטים שהוקם בחן מחדש את התשתית הראייתית הקיימת בתיק, וקבע כי קיים סיכוי סביר להרשעתו המחודשת של זדורוב - אך מדוע דווקא זו ההחלטה שהתקבלה, ומה צפוי מעתה והלאה? השאלות והתשובות שאחרי ההכרעה. 

1. למה הפרקליטות החליטה על משפט חוזר ולא על זיכוי?

פרקליט המדינה, עמית איסמן, ניצב בפני דילמה אמיתית. מצד אחד, ניהול המשפט יגרום לכאב ראש בל יתואר לאורך כהונתו ויהיה מאתגר מאוד עבור הפרקליטות לפתור את הקשיים שעליהם הצביע השופט חנן מלצר בהחלטתו להורות על משפט חוזר. מצד שני, רוב בכירי הפרקליטות סברו כי קיים סיכוי סביר להרשעתו של זדורוב ושיש עניין ציבורי גדול מאוד בניהול משפטו בשנית. בסופו של דבר החליט עו"ד איסמן לאמץ את עמדתם של הבכירים הללו.

תאיר ראדה (צילום: אור בן זריהן, באדיבות המשפחה, החדשות)
תאיר ראדה ז"ל | צילום: אור בן זריהן, באדיבות המשפחה, החדשות

2. האם זדורוב ישוחרר במהלך המשפט החוזר?

מעמדו של רומן זדורוב כעת הוא בגדר נאשם. הוא נהנה מחזקת החפות עד להכרעת הדין של בית המשפט. מצד שני, הוא גם לא זוכה, כפי שהיה קורה אילו הפרקליטות הייתה מוותרת על ניהול המשפט החוזר. מבחינת ההשפעה המיידית - הסוגיה המרכזית היא שחרורו. בקרוב יתקיים דיון בנושא וסנגורו ינסה לשכנע את בית המשפט לשחרר אותו במהלך ההליך. הפרקליטות תצטרך גם להביע את עמדתה בנושא, אך ההכרעה הסופית תהיה של בית המשפט. האפשרויות הן: הישארותו מאחורי סורג ובריח, שחרורו לחלוטין, או בסבירות גבוהה יותר פתרון ביניים - כמו שחרור בתנאים מגבילים. 

רומן זדורוב (צילום: Yonatan SindelFlash90)
ישוחרר במהלך המשפט החוזר? זדורוב | צילום: Yonatan SindelFlash90

3. האם יהיו שינויים במשפט החוזר?

ניהול משפט חוזר הוא שונה לחלוטין לעומת ניהול משפט רגיל. ראשית, יש אפשרות להתמקד רק בסוגיות הבעייתיות שעלו ובכך לקצר את ההליך. בנוסף, גם אם יוחלט לדון בכלל הנושאים מחדש - זה ייראה אחרת לגמרי בשל הזמן הרב שחלף מאז המקרה. העדים שיתייצבו יצטרכו להיזכר במה שראו בבית הספר בקצרין לפני כ-15 שנה. הזמן הרב שחלף מאז הרצח יקשה מאוד על ניהול המשפט ויהווה אתגר משמעותי לפרקליטות.

4. כמה זמן זה צפוי או יכול להימשך המשפט?

משך הזמן תלוי בהחלטות שיתקבלו בתחילת ההליך. אם יוחלט להתמקד רק בסוגיות הבעייתיות שעלו, כמו עקבות הדם המסתוריות, זה ייקח פחות זמן. אחרת, המשפט החוזר עשוי להימשך כמו משפט רגיל. כמו כן, צריך לזכור שגם תהיה שמורה לזדורוב האפשרות לערער לעליון אחרי הכרעת הדין של בית המשפט המחוזי בנצרת.

זירת הרצח של תאיר ראדה (צילום: מתוך "צל של אמת" מי רצח את תאיר ראדה?" באדיבות HOT8)
תא השירותים בו נרצחה ראדה בבית הספר בקצרין, דצמבר 2006 | צילום: מתוך "צל של אמת" מי רצח את תאיר ראדה?" באדיבות HOT8

5. מתי יתחיל המשפט החוזר?

הדיון הבא מתוכנן להתקיים ב-26 ביולי ויעסוק בסוגיית שחרורו של זדורוב. לאחר מכן, בית המשפט יקבע את המשך לוחות הזמנים. השאיפה היא להתחיל את המשפט בהקדם האפשרי, מכיוון שממילא הפרשה הזו נמשכת כבר שנים ארוכות והזמן אינו משחק לטובת ההליך התקין ובירור האמת. 


אולה קרבצ'נקו: "פרק אפל וקשה בחיי נגמר"; סניגורו של זדורוב: "היא הרוצחת" 

בנוסף להחלטה על פתיחת משפט חוזר לזדורוב, החליט פרקליט המדינה לגנוז את התיק נגד אולה קרבצ'נקו (א"ק) מחוסר אשמה - החלטה שהובילה להקלה עצומה מבחינתה אחרי שנים שהיא נאבקת על שמה הטוב - ומנגד, לתגובה חריפה וקשה מצד עו"ד ירום הלוי, סניגורו של רומן זדורוב. 

אולה קרבצ'נקו (צילום: חדשות 12)
התיק נגדה נגנז מחוסר אשמה. אולה קרבצ'נקו | צילום: חדשות 12

"אני עדיין אוספת את הרגשות שלי ומאוד מתרגשת", אמרה קרבצ'נקו בתגובה ראשונה להחלטה. "ציפיתי לזה ופחדתי שזה ייגרר ויימשך אבל אני רואה שבאמת בחנו ונתנו את תשומת הלה גם לעניין שלי ושסוף סוף, אחרי שנים שהדבר הזה נגרר ונמשך הרבה מעבר למה שהיה צריך, תיק החקירה נגנז לגביי – זה סוף פסוק, פרק מאוד אפל וקשה בחיים שלי נגמר". 

מנגד, אמר סניגורו של רומן זדורוב, עו"ד ירום הלוי: "קיוויתי להחלטה אחרת. פרקליט המדינה טעה. אומרים שמה שהיה הוא שיהיה. זו אותה פרקליטות. שכל הציבור יידע – ברגע שהפרקליטות החליטה לנהל משפט, היא החליטה לנהל משפט של שקר. אם א"ק תתייצב להעיד במשפט - אחרי שאערוך לה חקירה נגדית, יתברר שהיא הרוצחת". 

פרשת זדורוב - ידיעות נוספות ב-N12:

• דילמת הפרקליט: האם יש סיכוי להרשעת זדורוב מחדש?
• "אחד ביום": המשפט החוזר של זדורוב
• ממשפט חוזר ועד זיכוי אילם: כל התרחישים בהכרעה הדרמטית בתיק תאיר ראדה