הדרמה בפרשת זדורוב: החלטת בית המשפט המחוזי בנצרת היום (שלישי) היא החלטה חריגה ביותר בתיקים מסוג זה. אמנם ישנם תיקים שבהם נאשמים ברצח נשלחים למעצר בית באיזוק אלקטרוני, אבל אלו מקרים מעטים מאוד. זאת ועוד, זדורוב אפילו לא נשלח לתסקיר של שירות המבחן טרם ההחלטה. אולם, כפי שכבר למדנו - פרשת רומן זדורוב היא פרשה חריגה שמובילה לא פעם להחלטות נדירות.

אחד הנימוקים המרכזיים בהחלטת בית המשפט המחוזי בנצרת היה שזדורוב כבר נמצא בכלא שנים רבות ולא ניתן להתייחס לכך כאל תיק רגיל. האם הנימוק הזה מצדיק שחרור של נאשם ברצח חמור במיוחד, שהפרקליטות סוברת כי הוא עדיין מסוכן? סביר להניח שהדבר יוכרע בבית המשפט העליון, מפני שהפרקליטות צפויה להגיש ערר על ההחלטה.

תאיר ראדה (עיבוד: N12)
תאיר ראדה ז"ל | עיבוד: N12

פרשת תאיר ראדה ז"ל - ידיעות נוספות ב-N12:

עו"ד ציון אמיר, מבכירי עורכי הדין הפליליים בישראל, טוען כי מדובר בהחלטה מוצדקת. "ההחלטה לעצור אותו באיזוק אלקטרוני היא החלטה נכונה במכלול הנסיבות של התיק המיוחד והחריג הזה", אומר עו"ד אמיר. "הייחודיות של התיק הזה נובעת מעצם העובדה שבמשך 15 שנים הוא מתנהל בכל ערכאה אפשרית, ביותר מסיבוב אחד. בסופו של דבר ההרשעה נותרה על כנה, אבל במעלה הדרך היה שופט בית משפט עליון שזיכה אותו בדעת מיעוט ובסופו של ההליך בית המשפט העליון הורה על קיום משפט חוזר, נוכח מה שנתפס בעיניו כחשש אפשרי לעיוות דין כתוצאה מראיות מסויימות שיש בהן פוטניציאל להביא לזיכויו של הנאשם".

עוד ציון אמיר (צילום: יחסי ציבור)
עו"ד ציון אמיר | צילום: יחסי ציבור

עוד מציין עורך הדין ציון אמיר: "חרף העובדה שמדובר בתיק רצח וחרף העובדה שהפרקליטות שבה ועתרה למעצרו עד תום ההליכים, עדיין החלטת השחרור היא נכונה ומאוזנת. ההחלטה לוקחת בחשבון לא רק את הבעייתיות בקיום משפט חוזר, אלא גם את העבודה שבמשך 15 שנים הוא היה עצור. נכון שהוא היה עצור תחת ההגדרה של אסיר, אבל עדיין אפשר לראות את זה כמי שעצור במשך שנים רבות ונפתח כעת צוהר, אולי סדק צר ואולי צוהר גדול, לזיכויו מאשמה".

לדברי עו"ד חור אוריאל ניזרי, המתמחה במשפט פלילי ומנהלי, מדובר בצעד ענק בדרך לזיכוי. "החלטת בית המשפט המחוזי לשחרר את רומן זדורוב מצביעה על הקושי הראייתי בתיק", מסביר עו"ד ניזרי. "כדי להותיר אדם במעצר עד תום ההליכים, על התביעה להוכיח שני דברים מרכזיים - מסוכנות וראיות לכאורה, זאת בניגוד להרשעה - שם על התביעה להוכיח אשמה מעבר לכל ספק סביר".

עו"ד ניזרי מוסיף: "ההחלטה נובעת מכך שהראיות לכאורה ככל הנראה חלשות מאוד, שכן מסוכנות בעבירת רצח נגזרת מעצם החשד בעבירה כל כך חמורה. כך, ניתן להעריך בזהירות הראויה, כי רומן זדורוב בדרך לשחרור ולזיכוי גם אם מחמת הספק. נקודה נוספת לזכותו של זדורוב הינה העובדה שהוא מגיע ממאסר ממושך. כאשר במצב כזה, הנטייה הפסיקתית הינה דווקא לא לשחרר".

עו"ד חור אוריאל ניזרי
"צעד ענק בדרך לזיכוי", עו"ד חור אוריאל ניזרי

עו"ד טל גבאי ממשרד פריד-גבאי מדגיש עד כמה מדובר בהחלט נדירה: "החלטת בית המשפט לשחרר את זדורוב למעצר בית הינה החלטה חריגה ביותר ולמעשה כמעט חסרת תקדים. נדיר שנאשם בעבירת רצח משוחרר למעצר בית, ונדיר עוד יותר שהדבר נעשה ללא קבלת חוות דעת משירות המבחן אשר נועדה להעריך את פוטנציאל המסוכנות לציבור הגלום בעצם השחרור".

עו"ד טל גבאי (צילום: יח"צ)
עו"ד טל גבאי: "החלטה כמעט חסרת תקדים" | צילום: יח"צ

"ההחלטה ניתנה מתוך הבנה שהסטאטוס של זדורוב השתנה. אין מדובר עוד במי שהורשע במשפט רצח אלא באדם חף מפשע אשר עומד למשפט בעבירת רצח", מוסיף עו"ד גבאי. "החלטת בית המשפט מהיום מהווה אינדיקציה לצפוי בתיק העיקרי ומרמזת כי זה יסתיים בסופו של דבר בזיכוי. תוצאה זו תוביל לכך שאמון הציבור במערכת המשפטית, שגם כך אינו גבוה סביב הפרשה, ייפגם עוד יותר".