עוזר השר הבכיר שנעצר היום (ראשון) בחשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים הוא מוטי בבצ'יק, עוזרו של שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן. שמותיהם של שלושה חשודים נוספים הותרו לפרסום: ארז גילהר, מנכ"ל חברת הלובינג פוליסי; הלוביסט מנחם גשייד; ואבי דנציגר, מנכ"ל רוש פרמצבטיקה. בפרשה נגבתה עדות מחשודים נוספים.

מעצרו של בבצ'יק הוארך עד ליום שלישי וכך גם מעצרו של גילהר. גשייד ודנציגר יישארו במעצר עד מחר. במסגרת החקירה נבדק אם בעלי תפקידים בעבר ובהווה ב"תנובה" העבירו תרומות לעמותות שקשורות לבבצ'יק ובתמורה, כך על פי החשד, הוא פעל לריכוך הרפורמה שהוצעה לסימון מוצרים - רפורמה שאליה התנגדו בתנובה. 

להב 433, ארכיון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות)
החקירה הסמויה של להב 433 הפכה לגלויה | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות

השר יעקב ליצמן הגיב על מעצרו של בבצ'יק: "כמי שמכיר מקרוב את עוזרי הנאמן מוטי בבצ׳יק ואת יושרו וחריצותו, אני יודע שכל החשדות שהוזכרו היום במסגרת החקירה, אין בהן ממש וחסרות יסוד. אני מציע לכולם להמתין קצת ולהיווכח שהכל נעשה כדין ועל פי הנוהל התקין. אני סמוך ובטוח שגם רשויות החוק שבודקות את הדברים תגענה בהקדם למסקנות אלו".

עורכי הדין עמית חדד ומיכל רוזנבלום, שמייצגים את בבצ'יק, מסרו כי "הסכמנו להארכת המעצר עד יום שלישי. מקווים שתהיה חקירה ברורה ומאומצת. בטוחים שיתברר גם למשטרת ישראל שמוטי בבצ'יק לא עשה דבר. מאמינים שהמשטרה תחקור את העניין ותמצה את הדין. מדובר בעובד ציבור שתרם רבות למדינת ישראל".

עורכי הדין טל שפירא וסתיו שורצברג מסרו מטעמו של מנחם גשייד, כי מרשם פעל כחוק והוא דוחה בתוקף את החשדות המיוחסים לו לכאורה. ההחלטה לשחרר את מר גשייד ממעצר כבר מחר משקפת את היעדר מעורבותו והם סמוכים ובטוחים כי בתום החקירה יתבהרו הדברים והתיק בעניינו ייסגר.

לאחר חקירה סמויה ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 - החקירה עברה הבוקר למישור הגלוי. במהלך המעצר בוצעו חיפושים במספר כתובות בנוסף לבתיהם ומשרדיהם של החשודים. על פי החשד, בבצ'יק פעל לכאורה במספר הזדמנויות ביחד עם כמה מהעצורים הנוספים ממניעים של בצע כסף, לקידום ושימור אינטרסים של חברות מסחריות גדולות במשק, תוך ניצול מעמדו ובניגוד מוחלט לאינטרס הציבורי.

"ככל שיידרש מבחינה חקירתית, יובאו היום החשודים לדיון בעניינם בבית משפט השלום בראשון לציון", נמסר מהמשטרה. "נמשיך לפעול בכל מקום בו יעלה חשד לשחיתות ציבורית הפוגעת בסדרי שלטון, במטרה לחשוף תהליכים פסולים ולהגיע לחקר האמת". 

התחקיר שחשף פגמים בהתנהלות בבצ'יק

שמו של בבצ'יק עלה גם בהקשר לטענות על התנהלות פסולה בקשרים עם חברות טבק. בסדרת התחקירים "מסך עשן" של חיים ריבלין, ששידרנו ב-2017, הבאנו תיעוד שמראה כיצד חברה פיקטיבית לייבוא סיגריות אלקטרוניות שהקמנו לצורך התחקיר מגיעה למאכער המקורב לשר ליצמן, שדורש מעטפות כסף עבור פגישות בצמרת משרד הבריאות.

בחלק השני תיעדנו את הפגישה שארגן המאכער, שבה שר הבריאות קיבל יחד עם כל צוות לשכתו את נציגי של חברת סיגריות פיקטיבית - זו שהמצאנו - שבמהלכה הבהיר שהמלחמה בסיגריות לא נמצאת בראש מעייניו.

במהלך התחקיר התברר כי במשך חודשים פעלה ענקית הטבק העולמית "פיליפ מוריס" על החדרת מוצר חדש לשוק הישראלי: סיגריה שמעשנים אותה בחימום ולא בשרפה. גם להם היה חשוב שמשרד הבריאות לא יערים קשיים, ונציגים בכירים של החברה אף הגיעו מחו"ל על מנת להיפגש עם בכירי המשרד. עם זאת, אמנה בין-לאומית שישראל חתומה עליה אוסרת על מפגשים כאלה וקובעת כי אם לא ניתן להימנע מהם, יש חובה לדווח עליהם לציבור – דבר שלא נעשה במקרים הללו.

השר יעקב ליצמן ועוזרו מוטי בבצ'יק (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
השר יעקב ליצמן ועוזרו מוטי בבצ'יק | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

איך אורגנה הפגישה עם השר? "אני רוצה סכום של 3,000 שקל, אנחנו סוגרים על הפגישה הבאה", אמר לנו רייניץ. בעיתון "המודיע" הציעו לנו לשכור את שירותיו של רייניץ, כתב העיתון, ובכובעו הנוסף - מאכער בעל קשרים במשרד הבריאות ומקורב אישית לשר. "פשוט להתחיל לקדם את זה מול הדרג המקצועי במשרד: לפתוח דלתות איפה שצריך, במקום שתחכו, לא יודע, ולא יתייחסו אליכם כי, כמוכם, אתם לא בנים יחידים, התורים מתקצרים, אתם יודעים איך זה עובד", הסביר לנו.

בפגישה הבהיר עוזר השר מוטי בבצ'יק כי אם יוטלו הגבלות על סיגריות אלקטרוניות - הן יחולו רק על פקק ביטחון שימנע מפעוטות לפתוח את בקבוק חומר המילוי לסיגריה.

מחברת רוש ישראל נמסר בתגובה: "חברת רוש ישראל מאשרת שחוקרי משטרה הגיעו הבוקר למשרדיה. החברה משתפת פעולה באופן מלא עם גורמי אכיפת החוק ופועלת בשקיפות מלאה ובהתאם להוראות החוק".

מתנובה נמסר בתגובה: תנובה פעלה ופועלת בהתאם לחוק והממשל התאגידי. החברה ומנהליה משתפים וישתפו פעולה עם החקירה, ככל שיידרש.

גיא פלג השתתף בהכנת הכתבה.