"מסך עשן" - הפגישה עם השר ליצמן: לאחר שאתמול (שני) נחשף כיצד מעטפות כסף וקשרים שמפעיל מאכער המקורב לשר הבריאות ליצמן הוביל את תחקירני חדשות 2 היישר אל לשכתו, הערב שודר במהדורה המרכזית החלק השני בסדרת התחקירים. בחלק הזה מתועדת הפגישה שארגן המאכער שבה שר הבריאות קיבל יחד עם כל צוות לשכתו את נציגי של חברת סיגריות פיקטיבית - זו שהמצאנו - שבמהלכה הבהיר שהמלחמה בסיגריות לא נמצאת בראש מעייניו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בפרק הראשון ששודר אתמול הוצג כיצד הקמנו חברה פיקטיבית לייבוא סיגריות אלקטרוניות. התחנה הראשונה בתחקיר הייתה עיתון 'המודיע', עיתון החצר של ליצמן. ביקשנו להתעניין ברכישת מודעות פרסומת למוצר שלנו - סיגריות אלקטרוניות - והסברנו שאנחנו חוששים להשקיע כסף במוצר מבלי שתהיה הוודאות כי משרד הבריאות, ובראשו ליצמן, לא יטילו מגבלות על השימוש בו, כפי שנהוג במדינות רבות בעולם.

אלא שמתברר כי לא היינו חברת הסיגריות היחידה שביקשה להיפגש עם שר הבריאות. "אני יושב פה אצל השר שאומר ש'פיליפ מוריס' כבר היו פה במשרד והם אמורים להיפגש עם השר", כך סיפר המאכער יעקב רייניץ לתחקירני חדשות 2. "כולם מפעילים פה לוביסטים וכולם פה בסיפור פה". מי שמייצג את "פיליפ מוריס" כבר שנים הוא לא אחר מאשר בוריס קרסני, המייסד והבעלים של חברת הלובי "פוליסי". 

יעקב רייניץ (צילום: חדשות 2)
יעקב רייניץ | צילום: חדשות 2

"לפתוח דלתות איפה שצריך"

במהלך התחקיר התברר כי בחודשים האחרונים פועלת ענקית הטבק העולמית "פיליפ מוריס" על החדרת מוצר חדש לשוק הישראלי: סיגריה שמעשנים אותה בחימום ולא בשריפה. גם להם חשוב שמשרד הבריאות לא יערים קשיים, ונציגים בכירים של החברה אף הגיעו מחו"ל על מנת להיפגש עם בכירי המשרד. עם זאת, אמנה בינלאומית שישראל חתומה עליה אוסרת על מפגשים כאלה וקובעת כי אם לא ניתן להימנע מהם, יש חובה לדווח עליהם לציבור – דבר שלא נעשה במקרים הללו

איך אורגנה הפגישה עם השר? "אני רוצה סכום של 3,000 שקל, אנחנו סוגרים על הפגישה הבאה", אמר לנו רייניץ. בעיתון "המודיע" הציעו לנו לשכור את שירותיו של רייניץ, כתב העיתון, ובכובעו הנוסף - מאכער בעל קשרים במשרד הבריאות ומקורב אישית לשר. "פשוט להתחיל לקדם את זה מול הדרג המקצועי במשרד: לפתוח דלתות איפה שצריך, במקום שתחכו, לא יודע, ולא יתייחסו אליכם כי, כמוכם, אתם לא בנים יחידים, התורים מתקצרים, אתם יודעים איך זה עובד", הסביר לנו.

רייניץ דרש שתי מעטפות כשבכל אחת מהן 2,000 שקלים במזומן, ובתוך שבוע וחצי הפגיש אותנו עם הדרג המקצועי הבכיר של המשרד - אותם אנשי מקצוע שבשנים האחרונות המליצו לשר לאסור כליל את השימוש בסיגריה האלקטרונית, אלא שליצמן פסק ההיפך.

בוריס קרסני
בוריס קרסני | צילום:

שבוע לאחר המפגש הזה קיבלנו הודעה מרייניץ: "מחר בשעה 10 בבוקר בדיוק בלשכת שר הבריאות. רק שתדעי שהפכתי את העולם בשביל זה. זה היה קשה". שבועיים וחצי בלבד אחרי שפגשנו את רייניץ, אנחנו כבר בחדר ההמתנה הצמוד ללשכת השר.

"מה? לאשר? לא לאשר? אני מודה שאני קובע. אני לא יודע... לא יודע, אני מתלבט כל הזמן. הנטייה הייתה בהתחלה לאסור את זה", אמר ליצמן לעיני המצלמה הנסתרת. לאחר מכן הוסיף, לאחר ששמע על המוצר: "אגיד את האמת, תעמדו איתם בקשר - לא הגעתי לזה. כרגע אני לא... לא שם. לא נוגע בזה. כרגע אני מטפל בג'אנק פוד, לא בג'אנק עישון. סופגניות".

למעשה, בקדנציה הזו לא קידם ליצמן שום חוק או תקנה לצמצום נזקי העישון. על פי המידע שיש ברשותנו, הצעות שהועלו על ידי הדרג המקצועי בסוגיות הנוגעות להגבלת עישון – או שנדחו על הסף או שהתמסמסו בטיעונים שונים. ההתנהלות הזו לצד הפגישות עם נציגים של חברות טבק, כמו אלו שהתחזינו להם, אינן יוצאות מהכלל, להיפך – הן חלק מדפוס פעולה של ליצמן בכל הנוגע לנושא העישון.

כמו ישראל היום לנתניהו. "המודיע" (צילום: מתוך המודיע)
כמו ישראל היום לנתניהו. "המודיע" | צילום: מתוך המודיע

בפגישה הבהיר עוזר השר מוטי בבצ'יק כי אם יוטלו הגבלות על סיגריות אלקטרוניות - הן יחולו רק על פקק ביטחון שימנע מפעוטות לפתוח את בקבוק חומר המילוי לסיגריה.

"לא אמור לטפל בדברים האלה"

ליצמן חזר והבהיר לנו שכדאי להתעדכן אצל רייניץ - לשמור על קשר עם המתווך. הוא יעדכן את המאכער – המאכער ידאג לנו."מה שידוע לי כרגע, אני לא אמור לטפל בדברים האלה כרגע. אני צריך לבדוק אם האנשים שלי לא עושים איזה משהו כרגע. אבל בכדי לא לעבוד עליכם או לשקר לכם, אז רייניץ יעמוד איתי בקשר, ונראה בדיוק מה, מי. אני אבדוק בעצמי גם כן. תעמדו בקשר", הסביר.

הפגישה ארכה שבע דקות ובמהלכה קיבלו נציגי ה"חברה" מידע עסקי לכל דבר, ורייניץ עדכן שהפגישה הייתה יותר מוצלחת ממה שחשבנו: "העמדה של השר שהוא לא הולך יותר מדי להשתולל בנושא הזה, כן? בגדול, יש לכם אור ירוק.הוא אמר שאני קליינט שלך לא אדפוק".

התכתובת עם רייניץ (צילום: חדשות 2)
התכתובת עם רייניץ | צילום: חדשות 2

אנחנו לא יודעים אם השר, או אנשי לשכתו, מודעים למעטפות הכסף שעברו בדרך לפגישה איתם. אבל אין ספק שהם מסייעים למאכער שלנו לקדם את עניינינו ומתעלמים לאורך כל הדרך מהסתירה הבסיסית שבין ייבוא מוצר עישון לבין האינטרס הציבורי שעליו הם מופקדים - אך כך שומרי הסף פותחים את הדלת לגורם התחלואה מספר אחד בישראל.

השר ליצמן מסר בתגובה: "השר ליצמן פוגש כל גורם שהוא בכל ענף ותחום ונדהם לשמוע כי גורם מסחרי הציע תשלום תמורת קידום פגישה עם השר. ברור כי מדובר במעשה פסול מיסודו וככל שהדברים נכונים, השר יפנה מידית לגורמים הרלוונטיים בכדי לבדוק זאת לעומק לאלתר. ברור כי לשר הבריאות או מי מלשכתו לא היה שום מידע על כל התקשרות של מר רייניץ עם גורם אחר".

"אין לו תפקיד או מינוי בלשכה ומכאן שאם נאמרו דברים על ידי רייניץ מדובר בהתרברבות חברת בסיס שנאמרה על דעתו בלבד. האמירות לפיהן השר נמנע מלהטיל מגבלות על סיגריות אלקטרוניות אינן נכונות והמשרד נמצא בלב תהליך לעדכון חקיקה בנושא. עובדת היות שר הבריאות מוערך ומקובל בכל חלקי העם, הינה לצנינים בעיני גורמים שונים, הפועלים להכפישו ולפגוע בשמו הטוב".

סיגריה אלקטרונית (אילוסטרציה) (צילום: Phirakon Jaisangat, 123RF)
עומדת במרכז פעילות החברה | צילום: Phirakon Jaisangat, 123RF

ארז גילהר , מנכ"ל חברת "פוליסי", מסר בתגובה: "חברת 'פוליסי' מיצגת את לקוחותיה בנושאים רגלוטוריים ותקשורתיים למעלה מ-25 שנים ומול שורה ארוכה של שרי בריאות וראשי מערכת הבריאות, ובכל התקופה הזו, לרבות במהלך כהונתו של השר ליצמן, היא מקפידה על הוראות החוק ועל כללי אתיקה מחמירים".