סימני השאלה סביב מצעד הדגלים: בחודש שעבר נקטע המצעד שתוכנן ליום ירושלים בעקבות מטח הרקטות לבירה עם פתיחת מבצע "שומר החומות", ביום חמישי הקרוב מתוכנן אירוע מתקן - אלא שכבר היום (שבת) הוא גורם להגברת המתיחות במזרח ירושלים ומאחוריו עומדים ארגונים ותנועות מהימין, ובראשם הציונות הדתית והאיחוד הלאומי, בהובלת בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר. בתוך כך, גורם מדיני גלגל הערב את האחריות בעניין קיום המצעד על המשטרה והדגיש כי "ישראל נמצאת בשגרה ואין מגבלות, ההחלטה אם לאפשר את המצעד היא של המשטרה בלבד. אם המפכ"ל יחליט - הוא יכול להעלות לדיון את הנושא כפי שעשה בפעם הקודמת".

סמוטריץ' ובן גביר פועלים גם מאחורי הקלעים בלחץ שמופעל על חברי הכנסת מימינה כדי למנוע את הקמת הממשלה וכן נתלים במנהג "סיבוב השערים", שמתקיים מדי ערב ראש חודש בשערי הר הבית. בין התכנונים, דובר חמאס בירושלים אמר: "קוראים לאנשינו להפגין בהמוניהם ביום חמשי במסגד אל-אקצא, כדי להגן עליו מפני רשעות הציונות ותוכניותיו".

די ברור שלאירוע יש משמעות גדולה הרבה יותר. מדובר בצעדה של אלפי משתתפים שתתקיים בנפרד לגברים ולנשים, ותעבור דרך כמה שערי כניסה לעיר העתיקה. לאחר מכן, יעברו הצועדים דרך כמה רחובות וסמטאות, כולל ברובע המוסלמי עד לרחבת הכותל המערבי. המארגנים טוענים שיש אישור של המשטרה, בזמן שבמשטרת ירושלים מבהירים: עדיין לא ניתן אישור.

בתוך כך, מחר תתקיים הערכת מצב במשטרה, שבסיומה תתקבל החלטה. ההערכה היא כי הצעדה תאושר, ייתכן  שעם כמה שינויים במתווה המתוכנן. יחד עם זאת, בצל התכנונים - עולים סימני שאלה על עניין העיתוי והאם יש מי שאירוע כזה יכול לשרת אותו?

מתן פלג יו"ר תנועת "אם תרצו", ממארגני העצרת בירושלים, אמר כי: "ירושלים מהווה טבורה של אומה ולכן אויבי ישראל שואפים לנתק אותנו ממנה. בלי ציון אין ציונות וחידוש צעדת הדגלים הוא ניצחון ירושלים הציונית, החופשית והפתוחה על ארגוני ציר הרשע והחושך. אנו קוראים לכל הציבור באשר הוא להגיע ביום חמישי הקרוב ולחגוג איתנו את אחדות ירושלים ומדינת ישראל". בארגון "תג מאיר" כבר פנו למפכ"ל המשטרה כדי למנוע את קיום הצעדה, שכן יש לה פוטנציאל להצית את האזור כולו פעם נוספת. 

ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ שיגר היום מכתב למפכ"ל המשטרה שבתאי , בדרישה שימנע את "מצעד הדגלים השני". "מדובר בפרובוקציה שנראית כמו ניסיון להצית מחדש את האלימות באזורנו, אולי מתוך רצון שהדבר יישרת אינטרסים פוליטיים כאלו או אחרים", טען.

 

בפנייה למשטרה עלתה בקשה לאשר מתווה שכולל גם את שער שכם, האזור שנפסל על ידי ראש הממשלה גם במצעד הדגלים. מדובר במקום נפיץ ורגיש שהפך להיות סמלי. המשטרה בינתיים השיבה על כך בסירוב מוחלט ועל כן, נקבע מסלול נוסף - ללא שער שכם.

במשטרה מבינים שכל סירוב יגרור עתירה לבג"ץ וההערכה היא שבמקרה הזה בג"ץ יורה למשטרה לאפשר את קיומו. על אותו משקל, גם אם יהיו גורמים שיעתרו בבקשה לפסול או לבטל את האירוע - ההערכה היא שבג"ץ ידחה עתירה כזאת. היחידים שיכולים להחליט על ביטול האירוע הינו דרג מדיני, שמורה למשטרה שלא לאשר קיום אירוע כזה.

דובר חמאס בירושלים הוסיף באיומו: "מזהירים את הכיבוש מפני שימוש בירושלים כאמצעי להימלטות ממשבריו הפנימיים ומכישלונו בפתרון בעיותיו הפוליטיות. מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר אמר מוקדם יותר ברקע תכנון מצעד הדגלים כי "אם העימות יפרוץ שוב - צורת המזרח התיכון תשתנה. הוכחנו שיש מי שמגן על מסגד אל-אקצא. יכולנו לזעזע את תל אביב, יש המון דברים גדולים שנסתרים מהציבור. במערכה האחרונה בחרנו לשגר רק את הטילים הישנים, השתמשנו רק במחצית מכוחנו".

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר (צילום: רויטרס)
יחיא סינוואר | צילום: רויטרס

חבר הכנסת רם בן ברק ממפלגת יש עתיד אמר היום בכנס שבת תרבות במודיעין כי מצעד הדגלים שיתקיים ביום חמישי הקרוב הוא ניסיון להבעיר את השטח ולמנוע את הקמת הממשלה  הצפויה ביום שני שלאחר מכן. משטרת ירושלים אישרה את הצעדה, שתעבור דרך שערי כניסה ורחובות בעיר העתיקה.