לאחר התיעוד שפרסמה רשת אלג'זירה אמש (שישי) ובו נראות מנהרות חמאס לכאורה שנותרו ללא פגע בתום מבצע "שומר החומות", מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר התייחס בנאומו לנושא. "האויב לא הצליח להשמיד את המטרו של חמאס", הכריז.

סינוואר הוסיף: "אם העימות יפרוץ שוב - צורת המזרח התיכון תשתנה. הוכחנו שיש מי שמגן על מסגד אל-אקצא. יכולנו לזעזע את תל אביב, יש המון דברים גדולים שנסתרים מהציבור. במערכה האחרונה בחרנו לשגר רק את הטילים הישנים, השתמשנו רק במחצית מכוחנו".

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר (צילום: רויטרס)
מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר | צילום: רויטרס
מנהיג חמאס התייחס גם לסוגיית שיקום עזה. "כל מי שרוצה להשקיע ברצועה או לספק תמיכה - אנו נפתח לו את הדלת ולא ניקח שום דבר למען ההתנגדות", אמר והוסיף לאיים: "אנחנו לא מה שהיינו אחרי הניצחון הגדול הזה, ישראל חלשה פי אלף מקורי עכביש - לא נהסס להתחמש עוד כדי לשחרר את פלסטין. אנחנו בימים רגישים ומכריעים".

תיעוד מנהרות חמאס 

בתיעוד מיוחד שפרסמה רשת אל-ג'זירה מתוך המנהרות של החמאס בעזה נראות המנהרות עמוסות אמצעי לחימה. בסרטון, שנטען כי צולם לאחרונה, נראה כתב הרשת מתהלך במנהרות שעדיין מלאות בתחמושת, בטילים ובנשקים נוספים. לטענת חמאס, רשת המנהרות התת קרקעית "לא באמת נפגעה" בסבב הלחימה האחרון, בניגוד לטענת צה"ל כי כל פרוייקט "המטרו" העזתי חוסל.

חמאס מציג: המנהרות פעילות - ומלאות בנשק
חמאס מציג: המנהרות פעילות - ומלאות בנשק

אנשי חמאס שמציגים את המנהרות, טוענים כי מתקיימת בהם שגרה דומה לזו שקדמה ל"שומר החומות". המעברים בין החללים במנהרה פתוחים, ישנו ציוד תקשורת רב כמו מחשבים וטלפונים, ישנם חדרי הדרכה פעילים ואין מניעה מכמה אנשים לשהות במנהרות במקביל. לראשונה הציג הארגון גם חדרי שליטה ובקרה.  

תיעוד: שיגרה במנהרות חמאס אחרי המבצע
נשק במנהרות חמאס
נשק במנהרות חמאס
הפצצת המטרו של עזה על ידי צה"ל (צילום:  MOHAMMED ABED, AFP)
פרוייקט המטרו לאחר תקיפות צה"ל ברצועה | צילום: MOHAMMED ABED, AFP
מנהרות טרור שנחשפו מתחת לכבישים בתקיפות צה"ל ברצוע
הפצצות צה"ל ברצועה

"המנהרות לא נפגעו. אם בזמן המבצע משהו נפגע – מיד לאחר מכן שיקמנו אותו", טענו אנשי חמאס ודאגו להעביר את המסר כי הם נמצאים בשליטה מלאה. "כשחלק מהמנהרה נפגע, מיד אנחנו מפרידים אותו משאר המנהרות". הכתב טען כי המנהרות נמצאות "עמוק מתחת לאדמה" וכי מדובר ברשת מפותחת עם מסלולים רבים ומפותחים.

חדר עם תחמושת בתוך המנהרה (צילום: אלג'אזירה)
לוחמי חמאס בחדר עם תחמושת בתוך מנהרה בעזה | צילום: אלג'אזירה
רקטות מאוכסנות בתוך המנהרה (צילום: אלג'אזירה)
רקטות בתוך מנהרה בעזה | צילום: אלג'אזירה

_OBJ

לאחר מבצע שומר החומות סיכמו בצה"ל כי חיל האוויר פעל 7 פעמים ב-7 מבצעים שונים, פגע והשמיד את אותן מנהרות ואת אותו תווך תת-קרקעי. לכל גדוד של חמאס שנמצא בגזרתו, מבית חאנון דרך חאן יונס ועד רפיח, הייתה רשת של מנהרות שממנה הוא פועל ונלחם ושם הוא שוהה בזמן המלחמה. צה"ל התגאה בכך שהשמיד כ-150 ק"מ של מנהרות ברחבי הרצועה ולמרות זאת – התיעוד שפורסם אמש מציג שוב את המנהרות ששימשו את חמאס בסבבי הלחימה האחרונים.