פניית פרסה: הבוקר (שלישי) היה אמור להתקיים בבית המשפט המחוזי מרכז דיון שבו יוצג לשופטת דנה מרשק מרום הסדר הטיעון ליונתן פדידה, הנהג שפגע והרג את תומר ויינשטיין ויניב לוגסי ליד מחלף הדרים בשרון. למרות חומרת כתב האישום, בשבת האחרונה נחשף ב-N12 הסדר הטיעון שאליו הגיעו פרקליטיו של הנהג עם הפרקליטות: 13-8 שנות מאסר בלבד. לאחר הפרסום, הפרקליטות חזרה בה מהסדר הטיעון שכינו משפחות ההרוגים "הפקרות", וכעת דורשת להחמיר את העונש. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פדידה הואשם בהמתה בקלות דעת, נהיגה במהירות מופרזת, נהיגה בהשפעת סמים, שיבוש מהלכי משפט ועוד. אלא שלמרות סעיפי האישום החמורים, בשנה האחרונה התקיים משא ומתן חשאי בין הפרקליטות לבין עו"ד עדי כרמלי וינון היימן, פרקליטיו של הנהג הפוגע. אותו משא ומתן הבשיל להבנה לפיה פדידה יודה בעובדות כתב אישום וייקח אחריות על מעשיו, ובתמורה תבקש הפרקליטות מבית המשפט מאסר של עד 13 שנים.

משפחותיהם של שני ההרוגים הזדעזעו מהסדר הטיעון. "מבחינתנו הוא היה צריך לקבל לפחות 20 שנה בכלא", אמרה מירה לוגסי, אלמנתו של יניב ז"ל. "היה בן אדם אחד שקיבל 12 שנה על המתה בקלות דעת. מבחינתנו פדידה צריך לקבל לפחות 24 שנה. אנחנו מבינים שזה לא יהיה, אבל משהו שבאמת מהווה איזושהי הרתעה משמעותית".

קרוביהם של תומר ויינשטיין ויניב לוגסי ז"ל במחאה בב (צילום: N12)
קרוביהם של תומר ויינשטיין ויניב לוגסי ז"ל במחאה בביהמ"ש | צילום: N12
אלמנותיהם של תומר ויינשטיין ויניב לוגסי ז"ל (צילום: N12)
אלמנותיהם של תומר ויינשטיין ויניב לוגסי ז"ל בביהמ"ש | צילום: N12

גורמים בפרקליטות: "רוצים להחמיר בעונש - דורשים 12 שנה"

בעקבות הפרסום, ערערו שתי האלמנות בפני פרקליטות המחוז על הסדר הטיעון, בתקווה למנוע את העונש המקל יחסית. היום מאבק המשפחות החריף, כשהגיעו להפגין בבית המשפט עם תמונותיהם של ההרוגים ושלטים שעליהם נכתב בין היתר: "די לעונשים המגוכחים" ו"הדם של תומר ויניב אינו הפקר".

מחאת המשפחות, הלחץ הכבד שהפעילו והערעור גרמו לפרקליטות לפתוח מחדש את המשא ומתן עם פרקליטיו של פדידה. כעת דורשת הפרקליטות לגזור 14-10 שנות מאסר, אך עורכי דינו מסרבים ואומרים שהיא חייבת לכבד את ההסדר שאליו הגיעו. בעקבות זאת, השופטת מרשק מרום החליטה לדחות את הדיון בשבוע, ליום שלישי הבא בשעה 9:00. עד השבוע הבא הצדדים ינהלו שוב משא ומתן במטרה להגיע להסכם חדש.

גורמים בפרקליטות אמרו הבוקר ל-N12 כי "מהרגע שפדידה הודה בעובדות כתב האישום ולקח אחריות, הלכנו על היסטוריית הענישה, חיפשנו וראינו במקרים דומים כאלה של סוג תאונות דומה שהעונש המרבי שניתן עד כה מגיע ל-11 שנה. אנחנו רוצים להחמיר ודורשים 12 שנה".

עורך הדין עדי כרמלי

עורכי הדין עדי כרמלי וינון היימן שמייצגים את פדידה אמרו: "ההתנהלות של הפרקליטות לא תקינה, הסכמים צריך לכבד. לעובדה שהעסקה התפוצצה והפרקליטות לא עמדה במילים שלה יש השלכה רוחבית על המשך עסקאות טיעון בין סנגורים לפרקליטות. לא שוללים על הסף פנייה לבג"ץ".