מאז תחילת השנה, נרצחו 18 נשים בישראל שסבלו מאלימות במשפחה. שתיים מהן אתמול: בקריית חיים נרצחה נג'אח מנסור. שעות ספורות אחר כך, נרצחה תושבת באר שבע בת 67 - שמשפחתה ביקשה שלא לפרסם את שמה.

>> לסיוע ניתן לפנות בכל עת למוקד 118 של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים

מחודש מרץ, תחילת משבר הקורונה, חלה עלייה של כמעט פי שלושה בבקשות לסיוע לנשים שחיות באלימות. נשים חיות באלימות בישראל מאז ומתמיד, אבל משבר הקורונה רק החמיר את המצב - ונשים למעשה לכודות בבית עם גברים אלימים. אלה לא רק מקרים של גברים שהסגרים גורמים להם לנהוג באלימות, אלא נשים שחיו זמן ממושך לצד אלימות שמגיעה בתקופה האחרונה לנקודת קיצון.

ח"כ עודד פורר, יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי פתח את ישיבת הוועדה הבוקר (שלישי) בהקראת שמות כל הנרצחות על רקע מגדרי בשנת 2020 ואמר: "דווקא בעת הזו השר לביטחון פנים לא כולל את המלחמה באלימות במשפחה בשמונת היעדים העיקריים שהציב עם הכניסה לתפקידו. האחריות מוטלת על כל ממשלת ישראל שמתעלמת מהאזהרות. שרי הממשלה חייבים להתעורר על מנת למנוע את הרצח הבא".

על פי נתוני מוקד 118 של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ניכר שיש עלייה במספר התלונות על אלימות במשפחה בהשוואה ל-2019: בחודש מרץ 2019 התקבלו 320 תלונות וב-2020 נרשמו 404. בחודש אפריל אשתקד נרשמו 386 תלונות, והשנה המספר שילש את עצמו והגיע ל-931 תלונות.

עם החמרת הסגר השנה המספרים המשיכו לטפס: במאי 2019 התקבלו 340 תלונות ובתקופה המקבילה השנה 1,870. ביוני שנה שעברה הגיעו 288 פניות על אלימות וביוני השנה 1,309. בחודש יולי 2019 נרשמו 415 פניות והשנה המספר הוכפל ל-828. 300 תלונות התקבלו באוגוסט 2018 והשנה 646. בספטמבר 2019 התקבלו 245 תלונות והשנה 627. סך התלונות על אלימות במשפחה בשנת 2019 עומד על 2,296. במהלך השנה האחרונה המספר הזה הכפיל את עצמו ב-3 ומתחילת השנה (שעוד לא נגמרה) מספר התלונות עומד על 6,615.

אלו הפנים, השמות והסיפורים של קורבנות השנה, ואין מי שיבטיח שהרשימה תסתיים כאן.

>> לסיוע ניתן לפנות בכל עת למוקד 118 של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים

14 בינואר: שאדיה אבו סריחאן ז"ל, מכפר ביר אל משאש, בת 33 במותה. על פי החשד נחנקה למוות. בני משפחתה סיפרו כי ילדי נשותיו האחרות של בעלה נהגו להכות אותה.

17 בינואר: ילנה יצחקבייב ז"ל, מפתח תקווה, בת 57 במותה. נמצאה ללא רוח חיים על ידי בנה. על פי החשד נרצחה בירי על ידי בן זוגה ממנו ביקשה להיפרד, ששם קץ גם לחייו.

סלאביק מבשב וילנה יצחקבייב
ילנה יצחקבייב

1 במרץ: נסרין עבד אל-חפיד ג'בארה ז"ל, מטייבה, בת 36 במותה. נורתה למוות בעת שישבה ברכבה. שני אחיה נעצרו לאחר מספר חודשים בחשד שרצחו אותה בשל מערכת יחסים שניהלה.

6 במרץ: פלונית אלמונית ז"ל, בת עשרה חודשים במותה. נדקרה למוות ע"י אביה. הוא דקר ופצע אנוש גם את אחותה בת ה-3 ואמה בת ה-36.

14 במרץ: פלונית אלמונית ז"ל, מבאר יעקב, בת 56 במותה. על פי החשד נורתה למוות בידי בעלה שירה גם בעצמו ונפצע קשה.

18 במרץ: זמזם מחאמיד ז"ל, מאום אל פאחם, בת 19 במותה. נורתה למוות בידי אלמוני שנמלט ברכב. מחאמיד עזבה את ביתה כשנתיים לפני הרצח' לאחר שסבלה מאלימות ועברה להתגורר בחיפה, אך שוכנעה לחזור למשפחתה בעקבות משבר הקורונה.

28 במרץ: נבין אלעמרני ז"ל, מחורה, בת 21 במותה. כתב אישום הוגש כנגד 3 מבני משפחתה בגין רצח, אף על פי שגופתה שלא נמצאה.

נבין עמרני ז"ל
נבין אלעמרני

5 באפריל: א.ב. ז"ל, מחיפה, בת 40 במותה. הוכתה באכזריות ועל פי החשד נאנסה על ידי אלמוני, לאחר כיומיים מתה מפצעיה. א.ב. היתה מטופלת בעמותת אופק נשי, שמטפלת בנשים שורדות רחוב הלכודות במעגל הזנות והסמים.

17 באפריל: מירוות דסוקי ז"ל, מלוד, בת 48 במותה. נרצחה בביתה לאחר שרעול פנים נכנס לביתה וירה בה מטווח קצר בעוד בן זוגה יושב לידה.

28 באפריל: מאסטוול אלאזה ז"ל, בת 31 במותה. נרצחה בדקירות על ידי בעלה. בנה בן ה-14 הזעיק את כוחות ההצלה. כחודש וחצי לפני הרצח שוחרר הרוצח ממאסר בגין עבירות אלימות נגדה לאחר שעונשו קוצר.

מאסטוול אלאזה‎ (צילום: באדיבות המשפחה)
מאסטוול אלאזה‎ | צילום: באדיבות המשפחה

4 במאי: טטיאנה חייקין ז"ל, מבת ים, בת 50 במותה. על פי החשד נרצחה בדקירות על ידי בן זוגה שהזעיק את המשטרה כמה ימים לאחר מכן. בשנת 2014  ריצה חצי שנת מאסר בגין אלימות כנגדה.

טטיאנה חייקין ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
טטיאנה חייקין | צילום: באדיבות המשפחה

16 במאי: מאיה ווישניאק ז"ל, מאורנית, בת 22 במותה. על פי החשד נחנקה למוות על ידי בן זוגה. באותו האירוע דקר את אימו ופצע אותה באורח קל.

מאיה ווישניאק, שנרצחה לפי החשד ע"י בן זוגה (צילום: מתוך פייסבוק)
מאיה ווישניאק | צילום: מתוך פייסבוק

12 ביוני: רואן אל-כתנאני ז"ל, מרהט, בת 27 במותה. נמצאה במצב קשה כשהיא סובלת מחבלה בראשה ובבית החולים נקבע כי היא סובלת ממוות מוחי ומתה אחרי יומיים. על פי החשד הוכתה על ידי בעלה, ממנו סבלה מאלימות בעבר.

רואן ואביה (צילום: באדיבות המשפחה)
רואן אל-כתאני | צילום: באדיבות המשפחה

2 ביולי: וופא ג'והר ז"ל, מטייבה, בת 40 במותה. על פי החשד נדקרה למוות על ידי בן זוגה לעיני בתם בת ה-5.

20 באוגוסט: נורה אל-כעביה ז"ל, מכעביה, בת 53 במותה. בן זוגה, לו הייתה נשואה 4 שנים, רצח אותה באמצעות סלע בזמן שריצה מאסר בית בבית אחותו, לאחר שתקף באלימות את בנו.

נורה כעבייה
נורה אל-כעביה

10 בספטמבר: חנין אל-עביד ז"ל, מרהט, בת 27 במותה. נורתה למוות לעיני בתה בת ה-3. בעבר שהתה במקלט לנערות בשל אלימות מצד בעלה ואיומים על חייה מצד אחיה, שריצה על כך עונש מאסר.

19 באוקטובר: נג'אח מנסור ז"ל, מקריית חיים, בת 35 במותה. על פי החשד נרצחה בדקירות סכין על ידי בן זוגה.

נג'ח מנסור (צילום: באדיבות המשפחה)
נג'אח מנסור | צילום: באדיבות המשפחה

19 באוקטובר: א., מבאר שבע, בת 67 במותה. על פי החשד נרצחה בפטיש על ידי בן זוגה שלאחר מכן ניסה לשים קץ לחייו.

>> לסיוע ניתן לפנות בכל עת למוקד 118 של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים