עורך דינו של יונה אברושמי, רוצחו של אמיל גרינצווייג ז"ל בהפגנה בירושלים, הגיב הבוקר (ראשון) לתלונה שהוגשה נגדו בדין הסתה לרצח עקב דברים שאמר בריאיון ל"אולפן שישי" . לדברי אבי עמירם, המייצג את אברושמי, הדברים שאמר מרשו אינם בגדר הסתה, אלא מדובר בהבעת דעה לגיטימית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"בסופו של דבר מר אברושמי הביע דעה, הוא לא הסית לרצח ולא שום דבר", מסר עו"ד עמירם. "זה אדם שככל אדם במדינה יכול לומר את דעתו, תהיה קשה ככל שתהיה. עדיין יש פער עצום בין הבעת דעה והסתה".

על האמירה ש"בחורים צעירים ילכו לבלפור וידעו מה לעשות" הגיב עו"ד עמירם: "האמירה באה מתוך איזו ידיעת לב או איזושהי הערצה לבנימין נתניהו. אבל האיש הזה מעולם לא חבר לשום ארגון כזה או אחר, הוא מעולם לא היה שייך לשום ארגון כזה או אחר. השב"כ יושב לו על הזנב שנים רבות משהיה בתוך הכלא ונוכח לדעת שהוא איש בודד".

רוצחו של אמיל גרינצוייג מדבר לאחר שחרורו מהכלא (צילום: ורדי כהנא)
אמיל גרינצווייג (שלישי מימין) בהפגנה שבה נרצח | צילום: ורדי כהנא

"יש בחורים צעירים שילכו לבלפור, הם יודעים מה לעשות" 

בריאיון ליגאל מוסקו כינה אברושמי את המפגינים בבלפור "חיידקים" ומדבריו התפרש שקרא לעשות מעשה: "חיידקים הם חיידקים, גם היום הם חיידקים. כשאתה אוהב בן אדם אתה מוכן למות בשבילו. אהבתי את בגין אז כמו שהיום הם מעריצים את נתניהו, ואת נתניהו אני אוהב יותר מאת בגין. אני לא הולך היום לבלפור. יש בחורים צעירים, הם ילכו לשם, והם יודעים מה לעשות".

10 שנים לאחר שחרורו מהכלא, אברושמי לא חסך במילים קשות על המפגינים: "אני שונא אותם גם היום, וגם הם שונאים אותי. הם אנשים רעים, עוכרי ישראל. הם מפיצים מחלות, צריך להרחיק אותם מהחברה". בעקבות דברים אלה קראו מובילי המחאה ופוליטיקאים לעצור את אברושמי בחשד להסתה חמורה לרצח.

"ריאיון ההסתה המטלטל (אך הלא מפתיע) של הרוצח יונה אברושמי, מחייב את מעצרו המיידי", כתב בטוויטר ח"כ משה (בוגי) יעלון מיש עתיד-תל"ם. "זו הסתה ברורה לרצח. נתניהו חייב להתנער מן הדברים, משום שאברושמי נשען על דברי ההסתה שלו נגד המפגינים. האלימות האנטי-דמוקרטית מרימה ראש, ויש מי שמלבה אותה. נתניהו, לא תוכל להגיד 'ידי לא שפכו את הדם הזה'".