במלאת 31 יום לאסון אוטובוס הסוהרים בכרמל, התקיים בקיבוץ בית-אורן טקס אזכרה ממלכתי לנפגעי השריפה בכרמל בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור חי את הטקס במלואו.

הטקס נפתח בהתייחדות עם זכר הנספים באסון. נופר בוקר, בתו של תת ניצב ליאור בוקר שנהרג בשריפה, הדליקה אבוקה לזכרם. עם תום נאומו של הנשיא פרס עלה בנימין נתניהו לדוכן, אך נאומו נקטע בעקבות מהומה שהחלה עם דברים קשים שהטיחו המשפחות השכולות בראש הממשלה ובשר הפנים אלי ישי. 

השר אלי ישי סולק בבושת פנים

בפתיחת דבריו של נתניהו, דני רוזן, בן זוגה של תת-ניצב אהובה תומר ז"ל שנהרגה באסון, קם לעברו והטיח בו האשמות קשות על התנהלות הממשלה שקדמה לאסון. "לבי עמכם", אמר ראש הממשלה בתגובה, אך בני משפחות שכולות נוספים הפריעו לנאומו, ובמקום פרצה מהומה.

אחד מבני המשפחה תקף בדבריו את שר הפנים אלי ישי. "יש לו עזות מצח להראות את פרצופו כאן", אמר בכעס. בעקבות הדברים, הרב שלמה עמאר קם לדוכן והכריז שהוא ילווה את השר אל מחוץ לאולם על מנת שהטקס יימשך. מאבטחים ושוטרים שאבטחו את הטקס, הרגיעו את בני המשפחה וכעבור מספר דקות השקט שב לאולם לאחר שהשר יצא בבושת פנים.

מתייחדים עם זכר הנספים (צילום: חדשות 2)
מתייחדים עם זכר הנספים | צילום: חדשות 2

"אנחנו ניישם את הלקחים ונבטיח שהטיפול באסונות טבע ובדליקות ענק בעתיד יהיה מהיר ויעיל", הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו. בהמשך ציין את הכוחות הגדולים שהשתתפו במאמץ לכיבוי האש וציין לשבח את פעילותם. "איחדנו את הכוחות ויחדיו הכרענו את האש".

"להבות כאלה כמו שראינו כאן הן דבר שלא ראינו כמותו זמן רב אם בכלל", אמר נתניהו בנאומו. "למדנו באופן הכואב ביותר שהיער הזה הירוק תמיד הופך בן רגע לשחור, שהוא טומן בחובו לא רק ברכה אלא גם קללה".

"דורשים ועדת חקירה"

@004דברו של נתניהו לא הרגעיו את הרוחות. אביו של מישר רועי ביטון ז"ל צעק לעבר ראש הממשלה: "הבן שלי נשרף פה, הלב שלי נשרף פה. עשו כאן סחר ומכר על חשבון הילדים שלנו".

אחיו של מישר אוסמה נעמנה שנספה באסון קטע בשנית את נאומו של ראש הממשלה לאחר שלא ציין את בני העם הדרוזי שנספו באסון. "אתה צודק, אני מתנצל בפנייך, הערתך נגעה ללבי", ענה ראש הממשלה בתגובה ותיקן את דבריו.

עם תום דבריו פרצה מהומה נוספת של בני המשפחות, שחלקן ניסו להתקרב לראש הממשלה, אך נהדפו על ידי המאבטחים. חלק מבני המשפחה עזבו את האולם בזעם רב וקראו ליתר המשתתפים לצאת מהמקום.

חלק מבני המשפחה סירבו לצאת ופרצו בבכי. "זה בושה שמבזים את זכרם של נספי האסון באירוע כזה. שום ועדה לא תחזיר אותם". אמרה אמו של מישר אבירם לוי בדמעות.

בתום הטקס מסר השר ישי הודעה ובה כתב: "אובדנן של המשפחות השכולות כבד מנשוא. מתוך כאבם הם אומרים את אשר על ליבם. לבי עמם ושינוחמו מהשמיים".

הנשיא פרס: "לא היינו מוכנים לאש הגדולה"

"נאמר כבר 'האדם הוא עץ השדה', והפעם גורל העץ פגע בגורל האדם", אמר נשיא המדינה שמעון פרס בנאומו. "בשעה שהלהבות טיפסו לגבהים לא יאומנו והרוח ליבתה את האש במהירות עצומה, היה לבנו, לבו של כל אחת ואחד בישראל, נתון אל עין הדליקה הגדולה, אל הלהבות השורפות והאוכלות, וחריקת השיניים שלנו והדמעות הזולגות מעינינו והתפילה לחילוצם מן התופת לא הועילו"

"44 נפשות טהורות נפלו במערכה הכבדה נגד האש, ואנחנו כל כך רצינו שזה יסתיים אחרת. האש שלא נחה לרגע, הפכה עשרות משפחות בתוכנו למשפחות שכולות, אבלות, כואבות, ששום מחווה ושום טקס זיכרון לא יחזיר לחיקם את האהובים להם ולנו, מכל", המשיך הנשיא. "באותם רגעים, כאשר הכבאים עמדו מול חמת האש, והיום, בתום 30, ניצב עם מופתע, שלא היה מוכן לאסון כזה. זו האמת, גם אם היא כואבת וצורבת: לא היינו מוכנים לנוכח האש הגדולה, לא שיערנו שכך יכול לקרות".

"כך קרה שהלהבות חרכו בלבבות המשפחות ובביטחונו העצמי של העם. העם גם עקב אחרי המאמצים לגייס את עזרתם של עמים אחרים והוקיר זאת ועכשיו עוסקים בהפקת מלוא הלקחים", הוסיף.

"האש האכזרית הזו חשפה פנים עלומות של גיבורים אלמונים שלא ידענו על קיומם, בוודאי לא שיערנו את גבורתם. היא שרפה את צמרות העצים וחשפה את פסגת האנשים". אמר פרס. "האש אמנם הפתיעה את פני הכבאים, צוערי שירות בתי הסוהר וקציני המשטרה, אך אלה לא נסו ולא ברחו. רבים מהם השליכו נפשם אל מול הלהבות. כדי להציל חיים. כדי לחלץ חברים. הגבורה שלהם לא נפלה בעוצמתה מעוצמת האש".

הנשיא הזכיר בנאומו את סיפורו של המלם רוני סופר והתייחס לסיפוריהם האישיים של הכבאים, של הצוערים והשוטרים שפעלו בגבורה וחלקם נספו באסון. "אלף כבאים לחמו באש. או יותר נכון האש לחמה בהם. הם ניסו לכבותה והאש ניסתה לכלותם, עד שהלהבות התרוממו לגבהים כאלה", אמר הנשיא.

"מה ידענו על גובהם של הכבאים האלמונים הללו? של צוערי שירות בתי הסוהר שביקשו לסייע לחבריהם במלאכת החילוץ? של קצינת וקציני המשטרה שביקשו לנתב ממוקדי האש את העזרה ולחלץ אזרחים מתוך ים האש? מה ידענו על אומץ ליבם? על החברות שלהם? איך עמדו, ברגעיהם האחרונים, פנים אל פנים עם הסנה הבוער?".

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חופית חייט: "דני ישמור על אלה"

אלפים הביאו את תנ"צ אהובה תומר למנוחת עולמים

האש הכריעה את אהובה תומר

האש בערה במשך 4 ימים - אך כלא דמון לא ניזוק

44 הרוגים באסון הכרמל

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התקשורת הערבית לועגת לישראל: מה תעשו במלחמה?

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון