עוד בטרם כבתה השריפה, החלו כבר אמש חילופי ההאשמות בין משרדי הממשלה השונים בדבר מה שמסתמן כמחדל בתחום שירותי הכבאות של ישראל והזנחתם המתמשכת. ואולם, מדוח שפרסם מבקר המדינה כבר לפני שלוש שנים, נקראו משרדי הפנים והביטחון, לצד פיקוד העורף, לפעול על מנת לשפר היערכות שירותי הכבאות ולהקים מערך כיבוי ממלכתי אחד.

בחלקים מהדוח, המפורסמים הבוקר בעיתון "ישראל היום", כתב מבקר המדינה בשנת 2007: "במערך הכבאות בישראל אין מערכת מרכזית של פיקוד ושליטה, וחסרונה בלט בתקופת המלחמה בצפון". המבקר ציין עוד כי בעיית המבנה הארגוני והקשיים הנובעים ממנו ידועים זה כ-30 שנה. "ועדות שהוקמו משנת 1976 לבחינת המבנה הארגוני של שירותי הכבאות חזרו והמליצו להסב אותם לשירות כבאות ממלכתי אחד, אולם המלצותיהן לא יושמו אף שחלקן אומץ בידי הממשלה", כתב.

התקציב אזל לאחר שבוע ימים

בדוח נחשפו ליקויים נוספים הנוגעים לפריסת תחנות כיבוי, למחסור בציוד ובכלי רכב, ולמחסור בכבאים בעיתות רגיעה, דברים שהשפיעו על תפקוד שירותי הכבאות במלחמת לבנון השנייה. עוד עולה מהדוח כי מרבית מ-3,900 הרקטות שנחתו במהלך המלחמה בשטחים פתוחים בצפון, גרמו לשריפות שהתפשטו בשטחים נרחבים.

כבר מהיום הראשון למלחמה נדרשה הפעלה של מטוסי כים-ניר לכיבוי שריפות יער מהאוויר, אולם כעבר שבוע התקציב אזל ופעילות המטוסים הושבתה. רק לאחר התערבות של מפקד פיקוד העורף, אושר תקציב נוסף של 4 מיליון שקלים.

השר ישי: "פעלתי רבות למען הכבאות"

אמש יצא שר הפנים אלי ישי נגד ההאשמות כלפי משרדו, בדבר המחדל בנושא הכבאות. "לא היה נושא שהעליתי כל כך הרבה בפורומים ממשלתיים - כמו מצוקת מערך הכיבוי", אמר בראיון מיוחד לחדשות 2. "פעלתי רבות למען הכבאות", אמר השר ישי. "ביקשתי עוד בקבינט להקים ועדת חקירה שתברר מה קרה פה בשנים האחרונות ומדוע קיצצו במערך הכבאות. צריך לחקור את השתלשלות העניינים".

"התרעתי על כך ששירות הכבאות בארץ הוא מהגרועים בעולם", אמר ישי. "רק אחרי 8-10 שנים שלא היה תקציב, אני הראשון שהצלחתי להביא 100 מיליון שקלים והדגשתי שגם זה לה היה מספיק".

ישי אף הוסיף כי לפני כ-8 שנים, כשממשלת שרון הביאה להחלטה לבטל את הכיבוי האוויר, הוא נותר היחיד שהתנגש להחלטה. "אם לא הייתי שר הפנים, אחרים לא היו משיגים תקציבים לתגבור הכבאות".

"צר לי שביום כזה במקום להתעסק עם הלוויות של אנשים, אנחנו מתעסקים בזה", סיכם ישי את דבריו. "ועדת החקירה תצטרף לעשות את הבדיקות כשהוא תקום, אבל כרגע יש להתעסק בכיבוי השריפה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים על השריפה הגדולה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - כותרות אחרונות:

2 אחים מעוספיא נעצרו בחשד לגרימת השריפה ברשלנות

עד ראייה: "ניתן היה למנוע את אסון האוטובוס"

מסע בעקבות קציני המשטרה שנהרגו באסון

התיעוד האחרון של אלעד בן ה-16

עין הוד: נותרו רק הריסות ופיח

המטוס הגדול בעולם מגיע לסייע

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון

צפו: כבאי מדבר עם משפחתו מהאש

הכירו את מטוס הכיבוי הרוסי הענק

"איילה הייתה הרוח החיה של הבית"

הישראלי הסקרן: מצלם ומפריע