פורסמו שמות ההרוגים בפיצוץ בעיר העתיקה בעכו: חמישה בני אדם - שני גברים, שתי נשים וילד - נהרגו הלילה (ב') ו-11 נפצעו, בהם שניים קשה, בפיצוץ בכניסה לבניין מגורים בעיר. ההרוגים הם מוחמד באדר (בן 43) וחנאן באדר (בת 38) ושלושה מבני משפחת סרחאן - נ'גאח בת ה-51, ראיק בן ה-55 ובנם נאסר אל-דין, כבן 8. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לבני הזוג סרחאן, שנהרגו יחד עם בנם, יש בת נוספת, עימראד שמה, שרק היא שרדה את הפיצוץ. היא פונתה הלילה במצב קל לבית החולים. עשרות מתושבי עכו מתכנסים באוהל אבלים שהוקם הבוקר במסגד הגדול בעכו. "אנחנו כבר מתגעגעים לאחותנו, שלא נראה שוב", אמר יחיא עסה, אחיה של ההרוגה נג'אח סרחאן שנהרגה יחד עם בעלה ובנה. "זו מכה קשה. משפחה שלמה נמחקה, נותרה רק הילדה הגדולה".

מוחמד סרחאן, שבני משפחתו נהרגו בפיצוץ והוא מתגורר סמוך לבניין שקרס, סיפר עוד לפני שידע על זהות ההרוגים על שראה דקות אחרי הפיצוץ, כשחזר לביתו. "אני יודע שאחיינית שלי בת ה-8 פונתה לבית החולים", אמר סרחאן. "אבל לגבי אחי, אשתו ובנם עדיין לא ברור מה עלה בגורלם. אני חושש - ההרס הוא רב". מאוחר יותר גילה את גודל הטרגדיה.

במשטרה ממשיך להיבדק החשד כי מדובר באירוע פלילי, במקביל לאפשרות שמדובר בכשל טכני בבלון גז. מידע שהגיע למשטרה הבוקר העלה חשד שהרקע לפיצוץ הוא סכסוך מקומי על רקע הצבת אנטנות סלולריות על הבניין. 

זירת האירוע, עכו (צילום: דובר צה"ל)
ממשיכים לחפש אחר נעדרים בשעות הבוקר | צילום: דובר צה"ל

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שהגיע לזירת הפיצוץ, הצהיר כי יחלפו ימים עד שיתברר מקור הפיצוץ. "החקירה בראשיתה, מעבדות הזיהוי הפלילי והחבלה ואנשי כיבוי אש ינסו להגיע למסקנות ברורות וחדות", אמר השר. "הכל צריך להיבחן. אני עצמי עדיין לא יודע מה הגורם - בין אם מדובר באירוע פלילי או בפיצוץ בלון גז. זהו אירוע קשה ונדרשת סבלנות כדי שנגיע למסקנות ברורות".

ראש עיריית עכו שמעון לנקרי אמר כי צוות העירייה פועל למציאת פיתרון לדיירים שביתם נחרב. "עובדי הרשות המקומית הונחו לפנות אותם למלון או אכסנייה, ולתת להם דיור חלופי עד שנראה איזה דיור קבוע אפשר לתת להם", אמר.

"אני ישנתי בחדר מול הדירה הזו, ואז שמעתי פיצוץ עצום", סיפרה נדיה עמארה, המתגוררת בבניין הסמוך. "כל האבק נכנס לבית שלי. אני חושבת שזה קשור לאנטנות הסלולריות ולסכסוך סביבן, אבל אני לא יודעת בוודאות".

מגבה את השוטרים, מבקר את עמיתיו (צילום: אלון שני, חדשות 2)
השר לביטחון פנים הגיע לזירה | צילום: אלון שני, חדשות 2

"כל החלונות שלי התנפצו"

עמארה תיארה את הפיצוץ העז שנשמע סמוך לשעה 2:00 בלילה: "הסתכלתי על הבניין הסמוך וראיתי שהוא קרס לגמרי, הדירה שמולי פשוט נעלמה. אצלי הכל היה על הרצפה. כל החלונות שלי התנפצו. אנשים התחילו לרוץ ואז גיליתי את מימדי ההרס. בחיים לא שמעתי כזה פיצוץ".

לפחות 11 בני אדם נפצעו בפיצוץ: שניים באורח קשה, אדם נוסף באורח בינוני ו-7 נפצעו קל. מבין הפצועים, שלושה הם ילדים, הצעיר שבהם בן 11. הפצועים פונו על ידי מד"א לבתי החולים רמב"ם בחיפה והגליל המערבי בנהריה.

קריסת התקרה הלילה
קריסת התקרה הלילה | צילום:

"החילוץ נעשה תוך סכנת נפשות"

הפיצוץ התרחש סמוך לשעה 1:45 בלילה, כשפיצוץ מחריש אוזניים הרעיד את אזור העיר העתיקה בעכו. הבניין עצמו, מבנה ישן מאוד, קרס זמן קצר לאחר הפיצוץ. צוותים רבים של כיבוי אש, משטרה ומגן דוד אדום הוזעקו לאזור.

הכבאים פעלו לחלץ את הלכודים מהמבנה וליצור קשר עם הנעדרים. כוחות החילוץ פעלו בסימטאות צרות ובחשכה לחילוץ הנפגעים, תוך סכנת חיים בשל קריסת הקירות מהקומות העליונות. חיילים מיחידת החילוץ וההצלה של פיקוד העורף הגיעו לסייע לכוחות האזרחיים.

קריסת הבניין בעכו (צילום: דובר צה"ל)
כוחות של פיקוד העורף מסייעים בחילוץ | צילום: דובר צה"ל

כל אזור העיר העתיקה בעכו נחסם לתנועה, והשוטרים מבקשים מאזחים שלא להגיע למקום. הרס ניכר נראה בכל האזור, כשהפיצוץ גרם לנזק לכלי רכב ולניפוץ זגוגיות של מבנים סמוכים.

ניסיונות חילוץ בזירה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות כיבוי והצלה בזירה, היום | צילום: דובר צה"ל

פיצוץ קטלני בעכו - הסיקור המלא:

צפו: החילוץ הדרמטי של הילדים מאזור האסון

הפיצוץ בעכו: נבדק הגורם הפלילי

הרוגים בקריסת בניין בעכו, מספר לכודים תחת ההריסות