אלפי שוטרים נערכים בכוחות מתוגברים, צירי תנועה מרכזיים במרכז ובירושלים נסגרים, המדינה כולה מתכוננת ל"אם כל ההפגנות" - אך השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שאמור לפקד ולהיות אחראי על כל ההתנהלות - נמצא בימים אלו בחו"ל, כך נודע לחדשות 2 באינטרנט.

השר אהרונוביץ' ביקר בבולגריה וכעת הוא נמצא ברומניה. בלשכת השר וכן יועצו האישי אישרו את הידיעה. "יציאתו של השר לחו"ל תוכננה מראש ונערכה עוד בטרם היה ידוע על כוננות השיא שתוכננה רק בימים האחרונים", אמר לחדשות 2 באינטרנט דוברו של השר עידו מינקובסקי.

בשיחה עם ערוץ החדשות, אמר מינקובסקי: "השר לביטחון פנים מייצג את ממשלת ישראל בביקור בבולגריה ובהונגריה, במהלכו הוא חותם גם על הסכמים משותפים". לדבריו, "הוא נמצא בקשר עם הגורמים הרלוונטיים ומקבל עדכון שוטף".

דוברו של השר אמר כי הוא אמור לשוב לארץ רק מחר. "כשהוא יחזור - יערוך הערכת מצב בנושא. המשטרה ערוכה לכל התרחישים ומתכוננת, ועצם ההתעסקות בהימצאות השר לביטחון פנים בחו"ל היא קטנונית משום שהמשטרה ערוכה כהלכה", הוסיף הדובר.

"ההתרחשויות לא היו צפויות מראש. עלינו לשים את הזרקור על הדברים החשובים באמת. השר נותן גיבוי מלא לכוחות המשטרה ומדגיש כי אין פשרות לשלטון החוק", סיכם מינקובסקי.

רוצים לקבל עדכון ברגע שההורים מעמנואל ייכנסו לכלא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הכוננות לעצרות הענק נמשכת 

_OBJ

בתוך כך נמשכת ההיערכות לעצרות הענק בירושלים ובבני ברק. זאת, על רקע החלטת בג"ץ לפיה על ההורים הסרבנים להתייצב במגרש הרוסים עד השעה 12:00 בצהריים ולהיעצר.

למרות ההחלטה, מתכנני העצרת אינם מתכוונים לשנות את תכנונם. "אירועי המחאה יתקיימו כרגיל", אמר היום ירח טוקר, דובר העצרת בשיחה עם חדשות 2. "בבני ברק יחלו האירועים בשעה 13:00 ובירושלים בשעה 14:00".

בינתיים החלו כבר כמה מחאות אלימות בירושלים, כשכמה חרדים ניפצו שמשות של כלי רכב בעיר. החרדים שניפצו את השמשות נמלטו מהמקום.

הנחיות להורים: כך תצטיידו לכלא

בשעות הצהריים הסתיימה ללא תוצאות פגישתם של נשיא המדינה שמעון פרס והרב גרוסמן ממגדל העמק, בניסיון נוסף למצוא פשרה בפרשה. יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, ניסח מצידו מסמך פשרה עליו ניסה להחתים את בכירי הרבנים ואת עורכי הדין של הצדדים ולהגישו לבג"ץ בהקדם האפשרי.

לא רק במשטרה נערכים לכליאתם של ההורים, כי אם גם בקרב המשפחות הסרבניות. בתום דיון מיוחד שנערך במקביל בעמנואל ובישיבת אגודת ישראל בירושלים, סיכמו הרבנים על גיבושו של מסמך משותף שחולק להורים הסרבנים, ובו כללים, הנחיות מפורטות ואף רשימת ציוד אותן צריכים ההורים לקחת עמם אל מאחורי הסורגים.

_OBJ

שני המסמכים פורסמו במהלך הלילה, והגיעו לידי חדשות 2 באינטרנט. רשימת ההנחיות מפורטת עד מאוד ומסבירה אילו פעולות הן בגדר חובה ואילו לא, ויורדות לרזולוציות נמוכות מאוד, כמו מתן ארוחות צהריים לילדים ושליחתם להסעות. ההורים אף הונחו "להשאיר את התיקים שהוכנו לבית הסוהר באוטובוס במהלך עצרת המחאה", ובנוסף אורגנה "קייטנה" לבנות שהוריהן ייאסרו.

צעדת החרדים לכלא - כל הפרטים

במסמך השני פורטה רשימת ציוד מיוחדת ומומלצת להורים - "מה מותר להביא לבית הכלא" שמה. בין השאר הומלץ להורים להצטייד בכלי מיטה, סבון, מברשת שיניים, מגבות, ספרי קודש ותפילין. בהמשך ניתן הסבר קצר להורים על נהלי בית הכלא. "אין להביא כסף - משום שאין לו שום משמעות בבית הסוהר", נכתב להורים. "בעניין סיגריות - לכל בית כלא יש את הנוהל שלו".